Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przedstawiciele Województwa, Powiatu Myszkowskiego i Gminy uhonorowali pamięć tych, którzy oddali życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą.


Miejsca, w których niemiecki Wehrmacht rozstrzeliwał mieszkańców Żarek i okolicznych miejscowości, są w szczególny sposób upamiętnione. 28 września (piątek) Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa, Wicestarosta Jan Kieras, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski oraz Podinspektor Krzysztof Sosnowski z Myszkowskiej Komendy Policji i Komendant PSP w Myszkowie Dariusz Caban złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscu straceń, nieopodal cmentarza parafialnego w Żarkach.
Następnie delegacja samorządu uczciła pamięć siedmiu żołnierzy, którzy spoczęli w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym. Zginęli oni podczas kampanii wrześniowej.
Wieńce złożono również na cmentarzu żydowskim.
Informacja na temat żareckich cmentarzy (źródło: http://www.umigzarki.pl/)
Cmentarz parafialny przy ul. Ofiar Katynia w Żarkach założony w 1819 r., około 700 metrów od ówczesnej centralnej zabudowy miasta. Zajmuje obszar ponad 2,5 ha, otoczony jest murem z łamanego kamienia wapiennego. Nekropolia żarecka jest miejscem spoczynku ofiar światowych wojen, żołnierzy oraz mieszkańców miasta i okolicy. W mogile żołnierzy Września złożono także ziemię z Katynia, dla upamiętnienia sześciu żarczan, ofiar tej zbrodni. Specjalną kwaterę mają ojcowie i bracia paulini z pobliskiego klasztoru w Leśniowie. Na cmentarzu spoczywają również księża, którzy pełnili posługę w tutejszej parafii. Po lewej stronie od wejścia widoczny jest obelisk, upamiętniający miejsce rozstrzelania przez hitlerowców w pierwszych dniach Września 1939 r. ponad stu mieszkańców Żarek i okolic.
W pobliżu ul. Polnej w Żarkach, na tzw. Kierkowie, zachował się jeden z obecnie największych i najciekawszych jurajskich cmentarzy żydowskich. Założony w 1821 r. był trzecim z kolei kirkutem w Żarkach. Do naszych czasów zachowało się ok. 1100 nagrobków - w całości lub w szczątkowych formach. Widać stojące i powalone stele-macewy, groby tumbowe i obramowane, resztki obelisków - z piaskowca, wapienia, granitu, betonu. Podziwiać można bogatą symbolikę (np. niespotykany motyw gwiazdy 8- i 12-ramiennej), liternictwo i zdobienia.

07

LIS

2012

19442

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

niepod_316980199.JPG

Zdjęcie: niepod_316980199.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.