Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Nocna i świąteczna opieka medyczna wraca do szpitala!

To pewne. Od 1 czerwca nocna i świąteczna opieka medyczna wraca do Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Krótki epizod świadczenia tych usług przez inny podmiot dobiegł końca i mieszkańcy już od jutra będą mogli korzystać z tego typu pomocy w obiekcie najlepiej do tej funkcji przystosowanym. Po trwającym kilka miesięcy rozpatrywaniu sprawy przez Narodowy Fundusz Zdrowia, podjęto wreszcie decyzję.

Przypomnijmy, że czasie kilku ostatnich miesięcy przychodnię nocną prowadziła spółka OPC z Krakowa, która wygrała przeprowadzony w styczniu przetarg. Jej siedziba mieściła się w Mrzygłodzie przy ul. Traugutta.

Od samego początku dyrekcja Szpitala podnosiła argument nieadekwatnych kryteriów oceny ofert, które nie uwzględniały bardzo ważnych czynników, czyli - lokalizacji bądź dostępności aparatury RTG i laboratorium. Takim wyposażeniem Szpital dysponuje przez 24 godziny na dobę. Tymczasem w Mrzygłodzie podobnych urządzeń nie ma. Co więcej przychodnia znajduje się z dala od centrum miasta i dla osób np. z odleglejszych miejscowości dotarcie do niej jest co najmniej kłopotliwe. O tym zaś, gdzie znajduje się Szpital, wie każdy.

Nowa lokalizacja opieki nocnej budziła więc uzasadnione wątpliwości nie tylko dyrekcji Szpitala, ale i mieszkańców, którzy złożyli kilka tysięcy podpisów pod petycją w sprawie ponownego rozpatrzenia ofert.

Po wnikliwej ich analizie i zbadaniu realnego funkcjonowania nocnej opieki w Mrzygłodzie okazało się, że OPC nie wypełnia warunków umowy.

Spółka wygrała przetarg, gdyż zaoferowała usługę aż trzech zespołów lekarz-pielęgniarka. Po kontroli okazało się, że na miejscu w Mrzygłodzie znajdują się jednak tylko dwa zespoły, natomiast trzeci przebywa w Krakowie, gotów do przyjazdu w razie potrzeby.
Było to ewidentne naruszenie warunków umowy, zwłaszcza, że właśnie obecność trzeciego zespołu przeważyła szalę na korzyść spółki OPC.
Po przeprowadzeniu kontroli NFZ nie miał więc wątpliwości, że umowę należy rozwiązać.

W związku z tym nocna i świąteczna opieka medyczna wraca do Szpitala Powiatowego.
Wypada jeszcze dodać, że w opinii specjalistów, opieka nocna w Myszkowie rzeczywiście nie wymaga trzech zespołów. Wystarczą dwa. Tym bardziej jednak widać, że dodanie „sztucznego” trzeciego zespołu przez OPC wpłynęło na wynik przetargu, nie mając jednak pokrycia w rzeczywistych potrzebach.

Cała sprawa niesie z sobą jeszcze jeden ważny aspekt: doszło do zmiany prawa w zakresie kryteriów ocen w podobnych przypadkach.

Starosta Myszkowski Wojciech Picheta już w czasie marcowego Konwentu Starostów podnosił problem niewłaściwych kryteriów, zaznaczając jak ważna jest najlepsza możliwa lokalizacja bądź wyposażenie, m.in. z uwagi na fakt, że z nocnej opieki korzystają często osoby w ciężkim stanie.

Wiadomo już, że NFZ wydał nowe zarządzenie w sprawie kryteriów rozpatrywania ofert, w którym uwzględnia się m.in. lokalizację, czego do tej pory nie brano pod uwagę. Gdyby owe kryteria obowiązywały wcześniej, całego problemu w ogóle by nie było.

Zarządzenie Prezesa NFZ z 23 kwietnia 2013 wyodrębnia punkt: „lokalizacja miejsca udzielania świadczeń w głównym ośrodku administracyjnym na terenie obszaru zabezpieczenia” – jako warunek dodatkowo oceniany. Ponadto wśród wielu innych warunków znajduje się m.in. diagnostyka RTG i laboratoryjna.

Myszkowska sprawa opieki nocnej to nie jedyny podobny przypadek. Okazuje się, że brak właściwych kryteriów oceny prowadził do patologicznych sytuacji, gdzie zwycięzca wygrywał oferując usługi w rzeczywistości niepotrzebne, których później nie uwzględniał w codziennej pracy. Prowadziło to do paradoksalnych sytuacji, jak w Myszkowie, gdzie najlepiej wyposażony obiekt, znajdujący się w centrum głównego ośrodka Powiatu, został pozbawiony ważnego pola swej działalności.

31

MAJ

2013

74266

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.