Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dożynki Jasnogórskie - nagrody dla rolników i firm z Powiatu Myszkowskiego

Reprezentujące Powiat Myszkowski gospodarstwo rolne pana Marka Paligi z Gniazdowa i Przedsiębiorstwo „Osikowa Dolina” zostały wyróżnione w konkursie na najlepsze gospodarstwo rolne i najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego Regionu Częstochowskiego podczas Dożynek Jasnogórskich. Nagrodę w konkursie na najlepszą firmę otrzymał zakład „Józan” z Rzeniszowa.

Konkurs odbywa się corocznie w związku z otwarciem Krajowej Wystawy Rolniczej, organizowanej podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich. Gospodarstwa rolne i zakłady z Powiatu Myszkowskiego już wielokrotnie osiągały sukces, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dożynki połączone z konkursem od lat cieszą się wielką popularnością, promując rolnictwo poprzez prezentacje rolne oraz nobilitacje wyróżniających się rolników.

W sierpniu specjalna komisja, której zadaniem jest wstępna ocena wytypowanych podmiotów, przeprowadziła wymaganą przez procedury wizytację gospodarstwa i zakładu . Powiat Myszkowski reprezentował Przewodniczący Rady Marian Szczerbak i przedstawicielka Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Iwona Chmurzewska.

Podczas finału XXII Wystawy Rolniczej wyróżnieni otrzymali nagrody z rąk Ministra Rolnictwa Stanisława Kalemby, Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. W imieniu Powiatu Myszkowskiego nagrody wręczył Przewodniczący Rady Marian Szczerbak, który zjawił się na Dożynkach z Radnym i Członkiem Zarządu Powiatu Jarosławem Kumorem oraz Radnym Janem Kierasem.

Gospodarstwo Marka Paligi spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Rolnik z Gniazdowa prowadzi je od 37 lat. Zajmuje się głównie produkcją roślinną i na terenie sołectwa gniazdowskiego jest jednym z najważniejszych podmiotów rolniczych.
Gospodarstwo ma powierzchnię 120 ha, a jego plonem są zboża (pszenica, żyto, rzepak itp.), część stanowią łąki.
Pan Marek osiąga imponujący plon – 7 ton zboża z jednego hektara. Współpracuje z ZOO w Chorzowie (sprzedaż ziarna) i Zakładami Młynarskimi w Krakowie (sprzedaż zboża).
Brał udział w konkursie „Bezpieczne gospodarstwo w regionie”.
Marek Paliga jest komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniazdowie.
Znakomite wyniki są efektem ciężkiej pracy, ogromnego doświadczenia, jak również aktywności w pozyskiwaniu środków na działalność rolniczą i mądrego nimi gospodarowania. Marek Paliga korzystał m.in. z programu SAPARD (lata 2004-2006), programów modernizacji rolnictwa, rolno-środowiskowych, m.in. z pakietu „Ochrona wód i gleb”.

Zakład „Osikowa Dolina” z Koziegłów, prowadzony przez Romana Noszczyka, okazał się niezmiernie interesujący dla komisji. Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem rozmaitych ozdób wyłącznie z drzewa osikowego. Tradycje tego typu rękodzieła sięgają w Koziegłowach XIX wieku, kiedy mieszkańcy zajmowali się produkcją wiórów osikowych.
Dziś do tej starej, a w znacznej mierze zapomnianej tradycji nawiązuje „Osikowa Dolina”, a jej wyroby są unikalne w skali światowej.
Przedsiębiorstwo oferuje nie tylko wyroby gotowe, ale również zestawy edukacyjno-hobbystycznych, zawierające instrukcję samodzielnego wykonania ozdoby. Ponadto zakład prowadzi warsztaty, szkolenia i pokazy „Artystyczna Wytwórczość z Wiórków Drewna Osikowego”. Uczestnicy wykonują kolorowe kompozycje z kwiatów, bombki i ozdoby świąteczne, anioły, wielkanocne jajka itp.

W 2012 roku Roman Noszczyk otrzymał „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Rok później „Osikowa Dolina” wykonała ozdoby Wielkanocne dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zakład współpracuje z kontrahentami z całej Polski.

Zakłady Mięsne „Józan”, prowadzone przez Annę Kaczorowską, od 1994 r. zajmują się ubojem mięsa, głównie bydła i koni. Początkowo zatrudnienie było niewielkie – 5 osób. Obecnie firma zatrudnia 118 osób. Warto dodać, że firma „Józan” przed trzema miesiącami zdobyła nagrodę pierwszego stopnia w ogólnopolskim konkursie „Sposób na sukces”.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!


Nagrodzeni z Powiatu Myszkowskiego Anna Kaczorowska, Roman Noszczyk i Marek Paliga z żoną na wspólnym zdjęciu m.in. z Ministrem Rolnictwa Stanisławem Kalembą, Wicewojewodą Stanisławem Dąbrową, Prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz przedstawicielami samorządu Powiatu Myszkowskiego - Przewodniczącym Rady Marianem Szczerbakiem, Członkiem Zarządu Powiatu Jarosławem Kumorem i Radnym Janem Kierasem. Zdjęcie zrobione w Akademii Polonijnej w Częstochowie

02

WRZ

2013

10748

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Dozynki_jasno_629590022.JPG

Zdjęcie: Dozynki_jasno_629590022.JPG

Ukryj moduł.