Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Tegoroczne miejsko-powiatowe obchody 11 listopada były wyjątkowe. Oprócz mszy świętej i okolicznościowego składania wiązanek, tym razem poszerzono obchody o nadanie imienia nowemu rondu na zbiegu ulic 3 Maja i 1 Maja oraz wyróżnienie zasłużonych kombatantów. W uroczystościach wzięli udział m.in. Wicestarosta Myszkowski i Przewodniczący Rady Powiatu.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława, odprawiona przez ks. kanonika Stefana Jachimczaka. Godzinę później przed kościołem uformował się długi korowód, który prowadziła Orkiestra Dęta OSP w Mrzygłodzie. Uczestnicy przemaszerowali ulicami 11 Listopada oraz 1 Maja w kierunku nowo wybudowanego ronda w pobliżu Placu Dworcowego.

Tu właśnie miała miejsce pierwsza z kilku zaplanowanych na ten dzień uroczystości. Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak otworzył ceremonię nadania imienia rondu, które od tej pory nosi nazwę Ronda Flagi RP.

Następnie delegacje władz miejskich i powiatowych, organizacji kombatanckich, szkół, służb mundurowych i rzemiosła udali się pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Specjalnym punktem uroczystości było wręczenie sztandaru dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oddział w Myszkowie, jak również odznaczenie zasłużonych kombatantów.

O szczególnej roli obywatelskiego patriotyzmu w dzisiejszych czasach, ale również wartości przeszłych wydarzeń, składających się na współczesne poczucie więzi z krajem, mówili m.in. Poseł Artur Brymora, Wicestarosta Mariusz Trepka, Marszałek Mariusz Kleszczewski, Burmistrz Włodzimierz Żak.

- Minęło już 95 lat od dnia, w którym Polska znów wróciła na mapę Europy. Wróciła nie jako nowy, wymyślny twór, ale jako ważny uczestnik polityki międzynarodowej, związany z naszym kontynentem prastarą tradycją. Polska była, jest i będzie integralną częścią Europy, a Święto Odzyskania Niepodległości pozwala nam pochylić się nad dziejami naszego kraju i pracą wielu pokoleń, bez których byt państwowy Polski nie mógłby się urzeczywistnić ani w takiej formie jak dziś, ani w żadnej innej – powiedział w swoim przemówieniu Wicestarosta Mariusz Trepka.

Na uwagę zasługuje fakt, że tegoroczne uroczystości zgromadziły bardzo wiele osób. O tym, że uroczystość odwołująca się do najważniejszej wartości państwowej nie jest obojętna mieszkańcom Powiatu świadczy fakt, że podczas mszy inaugurującej obchody kościół zapełnił się do ostatniego miejsca. Obok gości honorowych, zjawiło się wiele osób, które przybyły z poczucia patriotycznego obowiązku.

Na myszkowskiej uroczystości na zaproszenie Burmistrza Myszkowa Włodzimierza Żaka zjawili się m.in. Posłowie Jadwiga Wiśniewska i Artur Brymora, Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, w imieniu Starosty Wojciecha Pichety - Wicestarosta Mariusz Trepka, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak i Sekretarz Powiatu Agnieszka Żmudzka, Radni Powiatu Myszkowskiego – Janusz Jakubiec, Dariusz Lasecki, Rafał Kępski, Jan Kieras, Przedstawiciele Rady Miasta Myszkowa – m.in. Przewodnicząca Halina Skorek-Kawka, Radni Mirosława Picheta, Eugeniusz Bugaj, Ryszard Burski i in.

Jak co roku, integralną częścią uroczystości był finał Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który w godzinach popołudniowych odbył się w Miejskim Domu Kultury. Honorowy patronat nad Przeglądem objęli Starosta Wojciech Picheta i Burmistrz Włodzimierz Żak.

W konkursie, podzielonym na kategorie wiekowe, wystąpiło wielu wykonawców z całego województwa. Niedzielny finał, znakomicie zaaranżowanych przez myszkowski MDK, przyciągnął wielu widzów, a pełne pasji wykonania porwały publiczność do rzęsistych oklasków.

Starostwo Powiatowe współfinansowało zakup nagród dla laureatów, jak również ufundowało specjalny puchar dla Zespołu Wokalnego „Eskadra”, który od wielu lat działa na niwie kulturalnej i patriotycznej.



Poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i służb mundurowych pod Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską


Delegacja Powiatu Myszkowskiego składa wiązankę kwiatów. Na zdjęciu Wicestarosta Mariusz Trepka, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak, Radni Powiatowi Rafał Kępski i Jan Kieras, Sekretarz Starostwa Powiatowego Agnieszka Żmudzka


Uroczystość nadania imienia Rondo Flagi RP. Przemawia Burmistrz Włodzimierz Żak


Liczne delegacje młodzieży pod Pomnikiem


Pełna sala widowiskowa w myszkowskim MDK. W pierwszym rzędzie m.in. Poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska z mężem Krzysztofem i Wicestarosta Mariusz Trepka


Wicestarosta Mariusz Trepka w imieniu Starosty Wojciecha Pichety wręcza Zespołowi Wokalnemu "Eskadra" puchar w dowód uznania dla wieloletniej działalności kulturalnej

12

LIS

2013

6972

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

niepo1_802663092.JPG

Zdjęcie: niepo1_802663092.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.