Sezon zimowy 2013/2014 na drogach

Jak co roku Powiatowy Zarząd Dróg jest bardzo dobrze przygotowany do zimy. Wprawdzie jej główne uderzenie jeszcze przed nami, jednak już doświadczyliśmy pierwszych zimnych dni i opadów śniegu.

W zakres utrzymania PZD wchodzi 157,8 km dróg powiatowych, które będą utrzymywane w IV Standardzie Zimowego Utrzymania Dróg. Ponadto Powiat Myszkowski w czasie zimy utrzymuje 117,7 km dróg wojewódzkich, które będą utrzymywane w II i III Standardzie. Łączna długość dróg, na których będzie prowadzona akcja odśnieżna wynosi 275,5 km.

Powiatowy Zarząd Dróg dysponuje następującym sprzętem:
- 4 szt. piaskarko - solarki z pługiem średnim
- 5 szt. piaskarki P-1 z pługiem średnim
- 2 szt. pługi ciężkie
- 2 szt. równiarka samojezdna
- 2 szt. ładowarka do odśnieżania
- 2 szt. ładowarki do załadunku materiałów
- 1 szt. pług wirnikowy

Pozostały sprzęt ciężki będzie wynajęty w miarę potrzeb. Oprócz sprzętu obcego przy z.u.d pracował będzie nasz sprzęt: 1 szt. ciągnik z pługiem, 1 szt.ciągnik z pługiem i rozrzutnikiem, 1 szt. koparko-ładowarka „KOMATSU”
Łączna ilość pracowników – 21.

Na n/w odcinkach dróg wojewódzkich zostaną ustawione zasłony przeciwśnieżne: DW nr 789 odc./łuki poziome/m. Tomiszowice (1.000 m), DW nr 789 odc. Żarki – Niegowa (450 m), DW nr 793 odc. Będusz – Smudzówka (1.000 m).

Powiatowy Zarząd Dróg w Myszkowie, telefon czynny całą dobę: 034/314-83-04 lub 314-89-96

Dyżury
Dyżury prowadzone będą przez 24 godz. na dobę przez pracowników P.Z.D. natomiast sprzęt zatrudniany jest zgodnie z potrzebą i na wezwanie dyżurnych.
Dyżurni przez cały okres zimowy sporządzają meldunki o stanie dróg i pracy sprzętu które wysyłane są do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Ponadto na bieżąco udzielamy informacji użytkownikom dróg i środkom masowego przekazu o istniejących i przewidywanych warunkach na drogach.
Bardzo cenne są również informacje otrzymywane na bieżąco z Policji o stanie dróg.

Koordynator „Akcji Zima” na poziomie samorządowym

W naszym powiecie „akcję zimową” prowadzi i koordynuje Powiatowy Zarząd Dróg w Myszkowie. Sprawny system zimowego utrzymania dróg to współpraca różnych podmiotów odpowiedzialnych za stan dróg. W Starostwie Powiatowym działa Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 34/3159134 w godz. 7.30-15.30) W dni świąteczne PCZK jest zlokalizowane w Państwowej Straży Pożarnej pod nr 3131541.
W szczególnie krytycznych sytuacjach Starosta może powołać Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, w którego wchodzą przedstawiciele gmin i jednostek podległych Starostwu m.in. Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Powiatowy Zarząd Dróg w Myszkowie.

W przypadku zjawisk o charakterze klęsk żywiołowych zadaniem Centrum jest zabezpieczenie odpowiedniego sprzętu i koordynacja działań. Bardzo ważna jest również współpraca służb policji i służb drogowych /konieczność kierowania ruchem w czasie trudnej sytuacji na drogach/ sprawdzona w latach ubiegłych.

Procedury reagowania po wystąpieniu obfitych opadów śniegu

W przypadku zjawisk o charakterze klęsk żywiołowych zadaniem Centrum jest zabezpieczenie odpowiedniego sprzętu i koordynacja działań. Bardzo ważna jest współpraca służb Policji i Służby Drogowej /konieczność kierowania ruchem w czasie trudnej sytuacji na drogach/.
Na teranie naszego powiatu nie wystąpiły sytuacje uniemożliwiające dojazd do miejscowości oddalonych od głównych dróg.
Nie mniej jednak są osiedla oddalone od głównych dróg dojazdowych do których sprzęt zostanie skierowany w następnej kolejności po udrożnieniu dróg głównych.

Sposób informowania i ostrzegania mieszkańców oraz podróżnych o sytuacji na drogach

Przez cały okres zimowy pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg przygotowują meldunki o stanie dróg i pracy sprzętu, które wysyłane są do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach i Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Myszkowie.
Ponadto na bieżąco PZD udziela informacji użytkownikom dróg i środkom masowego przekazu o istniejących i przewidywanych warunkach na drogach.
GRU