Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przed Starostwem Powiatowym odbył „Dzień Wody”, już druga edycja szeregu konkursów, warsztatów i happeningów, których celem było uświadomienie roli, jaką woda pełni w naszym życiu i jak ważnym elementem codzienności jest dbanie o czystość jej zasobów. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół nr 2 oraz Powiat Myszkowski.

Należy podkreślić wymiar edukacyjny i ekologiczny imprezy, która przekazuje istotne wartości, mające znaczenie dla wszystkich ludzi. Inspiracją działań jest udział ZS nr 2 w projekcie szkół Commenius pt. „Life-giving water”. Koordynatorkami „Dnia Wody” były uczące w ZS nr 2 Ewa Buzoń-Krupińska i Anna Czechowska, które wspierał Dyrektor szkoły Jerzy Bryś.

Rankiem w miniony czwartek przed budynkiem Starostwa zgromadzili się uczniowie myszkowskich szkół. Na stopniach schodów powitała zebranych Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo.

- Cieszę się, że w naszym powiecie podejmowane są tego rodzaju działania, a młodzież szkolna tak tłumnie w nich uczestniczy. Często zapominamy o tym, jak istotna jest dla nas czysta, niekażona woda. Warto Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy, oraz uczestnikom, którzy dzisiaj tu przyszli. Życzę dobrej zabawy, sukcesów w konkursach ekologicznych i przede wszystkim efektu edukacyjnego, jaki z pewnością zostanie osiągnięty- mówiła Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

Następnie przyszedł czas na rozpoczęcie działań, które odbywały się jednocześnie na parkingu przed Starostwem oraz nieopodal marketu Kaufland.
Młodzież wzięła udział w zabawach edukacyjnych połączonych z badaniem jakości wody w Warcie. Podsumowaniem były zawody sportowe dla wszystkich grup wiekowych. Na sali sesyjnej Starostwa można było obejrzeć wystawę prac plastycznych i fotograficznych promujących ekologiczny tryb życia.

Woda jest najważniejsza
Podobnie, jak przed rokiem, impreza podkreśliła rzecz z pozoru oczywistą, ale nie zawsze w pełni uświadamianą: woda jest źródłem życia. Jest wszak czymś zupełnie niezwykłym, że właściwości świata materialnego, oparte o tę zadziwiającą symfonię czterech podstawowych oddziaływań występujących w naturze, w zestawieniu z kilkoma rodzinami fundamentalnych cząstek tak wspaniale korespondują ze sobą, tworząc wszystko, co jesteśmy w stanie odkryć i zbadać. H2O – znany chyba każdemu wzór chemiczny wody bardzo wyraźnie wskazuje na coś podstawowego właśnie, na rolę cząsteczek złożonych z atomów, które wiążą ze sobą potężne siły. Te cząsteczki i te siły są odpowiedzialne za nasze życie, a my sami jesteśmy ich tworem.

Głębokie powiązanie materii organicznej, takiej jaką my sami jesteśmy, opartej na związkach węgla, z czynnikami nieożywionymi – jak woda, jest samo w sobie czymś z gruntu tajemniczym, co stawia przed nami ogromny cel poznawczy w postaci rozstrzygnięcia zależności nie tylko między światem mikro i makro, ale też ożywionym i nieożywionym. W tej tajemnicy zawiera się odwieczny marsz następujących po sobie generacji. Woda jest jej najistotniejszym podłożem, warunkiem koniecznym.

Jako nieożywiony składnik naszych ciał, budulec naszego życia, jest bezwzględnie najważniejszym z zasobów naturalnych.
Świadomość tego, jak delikatna jest równowaga środowiskowa ma wielkie znacznie. Powinniśmy być świadomi, że na świecie nie ma nic stałego i również jakość i dostępność wody będzie zmieniać się w czasie. Staniemy wtedy przed trudnymi zadaniami.
Dlatego, zanim spojrzymy w przyszłość, warto zobaczyć, gdzie jesteśmy dziś. Wiemy, że zasoby wody pitnej w porównaniu do poprzednich wieków są w o wiele większym stopniu wykorzystywane z przeznaczeniem na szeroko rozumianą działalność przemysłową człowieka. Efektem jest wzrost zanieczyszczenia, a co za tym idzie zmniejszenie ilości wody nadającej się do codziennego wykorzystania. Z jednej strony mamy więc rosnącą populację ludzką, z drugiej malejące zasoby czystej wody.

Zawdzięczamy wodzie życie w sensie naturalnym, jej związek z nami ma charakter głębokiej materialnej wymiany, lecz poza tym woda stosowana w uprawach stanowi najistotniejszy czynnik gwarantujący produkcję żywności.
W tym sensie również – woda daje nam życie. Jesteśmy od niej uwarunkowani.Otwarcie Dnia Wody"; Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Dyrektor ZS nr 2 Jerzy Bryś, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Agnieszka Smuga, koordynatorki imprezy Ewa Buzoń-Krupińska, Anna Czechowska


Trwają happeningi i konkursy; tu: Wicestarosta Anna Socha-Korendo bierze udział w badaniu jakości wody


Młodzież pod budynkiem Starostwa Powiatowego


Sotisko z wykonanymi przez młodzież podstawkami ekologicznymi

27

MAR

2015

2801

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

woo1_955332639.jpg

Zdjęcie: woo1_955332639.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.