Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Za nami 1 i 3 Maja – dni, w których cała Polska świętuje rocznice ważnych wydarzeń, mających dla naszych dziejów ogromne znaczenie. W te dni reprezentacja Powiatu Myszkowskiego złożyła okolicznościowe wieńce pod pomnikami walczących za wolność kraju.

Wczesnym przedpołudniem 1 Maja na placu pod Miejskim Domem kultury miała miejsce zbiórka osób, które wzięły udział w corocznym marszu z okazji Święta Pracy. Stamtąd uczestnicy pochodu udali się pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie złożono kwiaty.

Powiat Myszkowski reprezentowali Przewodniczący Rady Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Rafał Kępski, Wiceprzewodnicząca Rady Grażyna Kolasa-Gotkowska, Sekretarz Powiatu Ryszard Chachulski.

Pod pomnikiem wszystkich oficjalnie powitał Rafał Kępski, który w swoim przemówieniu odniósł się do historycznej wagi słynnej manifestacji w Chicago w 1886 roku, podczas której domagano się 8-godzinnego dnia pracy. Mówił o wartości samej pracy i długiej walce o to, aby warunki, w jakiej się ona odbywa były właściwe.

3 Maja, w Święto Konstytucji, obchody rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się w kościele na Mijaczowie. Ze strony Powiatu w uroczystościach uczestniczyli: Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Rafał Kępski, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, Radny Mariusz Trepka.
Poczet sztandarowy Powiatu Myszkowskiego tworzyli Radni: Wiceprzewodnicząca Rady Grażyna Kolasa-Gotkowska i radni Wiesława Machura i Józef Lazar.

Wśród wielu gości zjawiła się Europoseł Jadwiga Wiśniewska i Radna Województwa Śląskiego Krystyna Jasińska.

Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia, odbył się przemarsz pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Spod placu kościelnego na Mijaczowie wyruszyli samorządowcy, kombatanci, reprezentanci organizacji społecznych i szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Akompaniowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzygłodzie.

Pod pomnikiem przywitał wszystkich Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, na czele z samorządowcami miejskimi.
Wicestarosta Anna Socha-Korendo zabrała głos w imieniu Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego i całego samorządu powiatowego.

-Przez całe dziesięciolecia Polska znajdowała się pod panowaniem obcych państw, a Polacy stawali do walki w obronie siebie i swojego państwa. Zarówno dla poprzednich pokoleń, doświadczonych losem kolejnych powstań, jak i dla nas, patrzących na przeszłość z dzisiejszej perspektywy, Konstytucja była i jest ważnym dziejowym odniesieniem, punktem zwrotnym historii Polski. Odbija się w niej wielki sukces ówczesnej polskiej myśli politycznej – możliwy dzięki temu, że ludzie, tworzący Ustawę Rządową byli mężami stanu, dla których liczyło się dobro kraju, a nie przywileje wąskiej grupy, składającej swe podpisy pod tekstem antypolskiej konfederacji.
Wydarzenia takie jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja powinny nas łączyć, nie dzielić, gdyż cały dzisiejszy świat opiera się na tym, co zbudowały poprzednie pokolenia, gdyż nasz świat, nasz kraj jest streszczeniem wielu setek i tysięcy lat dziejów. W ten sposób rodziła się i trwa nadal – Polskość, upamiętniona w niezłomnością społeczeństwa w czasach zaborów, podkreślona postawą powstańców kościuszkowskich, listopadowych, styczniowych, odwagą Legionistów Piłsudskiego, ale też zawarta w codziennej pracy, w przeżywaniu kolejnych dni, w obywatelskiej postawie oraz wychowywaniu dzieci i młodzieży
- mówiła Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

Obchody Świąt Majowych w Myszkowie miały swój uroczysty i podniosły charakter. Ważnym aspektem był liczny udział młodzieży, dla których kultywowanie państwowych tradycji ma szczególny, edukacyjny wymiar.


1 Maja; początek przemarszu pod pomnik; na zdjęciu reprezentacja Powiatu Myszkowskiego - Wiceprzewodnicząca Rady Grażyna Kolasa-Gotkowska, Przewodniczący Rady Andrzej Jastrzębski, Sekretarz Powiatu Ryszard Chachulski


Poczet sztandarowy Powiatu Myszkowskiego podczas obchodów święta Konstytucji: Grażyna Kolasa-Gotkowska, Wiesława Machura, Józef Lazar


Przemarsz ul. Piłsudskiego


Wiązankę kwiatów składają: Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Jan Kieras, Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski

05

MAJ

2015

32783

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

mm1_82852391.jpg

Zdjęcie: mm1_82852391.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.