Zakończył się projekt Starostwa Powiatowego w ZS w Żarkach

Profesjonalna Edukacja – Inwestycją w naszą Przyszłość, skierowany do młodzieży projekt, który realizowało Starostwo Powiatowe w Myszkowie, dobiegł końca. Wzięli w nim udział uczniowie w Zespołu Szkół w Żarkach. Projekt trwał od sierpnia 2013 r.

Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wizerunku i atrakcyjności kształcenia praktycznego w Zespole Szkół w Żarkach do 2015 r.
Niniejszy cel osiągnięty został m.in. poprzez doposażenie pracowni, zakup materiałów i pomocy dydaktycznych, jak również poszerzenie oferty edukacyjnej dzięki wprowadzeniu dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla 230 uczniów.

Projektem objęci zostali uczniowie Technikum (klasy I-IV), którzy mogli uczestniczyć w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, zajęciach dodatkowych, wsparciu psychologicznym oraz wsparciu doradcy zawodowego. Ponadto w ramach projektu uczniowie brali udział w praktykach zawodowych (24 osoby) oraz w stażach 164 osoby).

W miniony poniedziałek odbyła się konferencja podsumowująca. Całość poprowadził koordynator projektu Michał Knapik wraz z Dyrektor placówki Mariolą Piątek. Na zaproszenie Biura Projektu przybyli m.in. Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, Radni Dorota Kaim-Hagar, Józef Lazar, Mariusz Morawiec, z Biura Projektu Katarzyna Flak, nauczyciele Zespołu Szkół w Żarkach – Marzanna Lesiak, Lidia Nowak, Damian Chachulski, Anna Dzieża.

- Efekt projektu jest bardzo dobry, zarówno pod względem edukacyjnym, jak i w kwestii doposażenia sal lekcyjnych. Nie było to łatwe działanie, ale dzięki współpracy i dobremu prowadzeniu w ciągu dwóch lat stworzono jakość dodaną w szerokim zakresie. Mam nadzieję, że kolejne działania Zarządu Powiatu będą dążyły do tego, aby szkoła wyglądała również z zewnątrz tak, jak prezentuje się od środka - mówiła Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

proj1.jpg
Goście zwiedzają sale doposażone w ramach projektu

W ramach projektu odbyły się następujące zajęcia: dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki, chemii i fizyki, informatyki, języka angielskiego i niemieckiego; zajęcia dodatkowe z języka rosyjskiego, z przedsiębiorczości, robotyki, hotelarstwa oraz gastronomii z zajęciami kelnersko-barmańskimi.

W roku szkolnym 2013/2014 przeprowadzono również kursy: „Carvingu” „Parzenia kawy”, „Barmański”, „Kuchnia Polska – cztery pory roku”.
Zapewnione zostało wsparcie psychologiczne, pomoc doradcy zawodowego. Zorganizowano również praktyki zawodowe dla 24 osób i staże dla 164 osób.
Dzięki otrzymanemu wsparciu szkoła doposażona została w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne.

proj2.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo podsumowała projekt Starostwa jako zakończony ze znakomitym efektem

Dzięki projektowi wyposażono m.in.: pracownię gastronomiczną (m.in.: meble ze stali nierdzewnej, monitory dotykowe z oprogramowaniem do pracy w zakładzie gastronomicznym, kuchenki elektryczno-gazowe, piec konwekcyjno-parowy, lodówko-zamrażarkę, roboty wieloczynnościowe, ekspres do kawy, kostkarkę do lodu, krajalnicę do wędlin, czajniki,  zestawy garnków, misek i rondli, serwisy obiadowe); pracownię informatyczną (m.in.: stoły robocze oraz krzesła, stanowiska komputerowe, drukarki, tablety, szafę dystrybucyjną z wyposażeniem, serwer stelażowy z kontrolerem pamięci masowej, napęd taśmowy do archiwizacji, router z modemem, sieciowe systemy operacyjne przeznaczone dla serwera, oprogramowanie edukacyjne, narzędziowe, diagnostyczne i zabezpieczające); pracownię hotelarską (m.in.: meble do pokoju hotelowego oraz ladę barową, stoliki i krzesła, aparat telefoniczny z faksem oraz radioodtwarzacz).

Zakończenie projektu to duży sukces Starostwa i podległej mu placówki. Profesjonalizm pracowników Biura, które działało we współpracy z Zarządem Powiatu i Dyrekcją ZS w Żarkach, pozwolił na sprawne doprowadzenie do finału.
Jak się okazało decyzja Rady Powiatu w Myszkowie o podjęciu projektu była bardzo dobra i zaowocowała podniesieniem jakości kształcenia oraz warunków, w jakich uczą się młodzi ludzie. To, co zostało wykonane, zostanie w szkole na długie lata.

proj3.jpg
Michał Knapik, Koordynator projektu