Nowa atrakcja turystyczna w Powiecie Myszkowskim

2 sierpnia o godz. 10.00 zostaną otwarte drzwi jedynego w tej części kraju - multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. To nowa atrakcja turystyczna Gminy Żarki, jak również Powiatu Myszkowskiego. Stuletni młyn elektryczny przeszedł metamorfozę, powstała niepowtarzalna ekspozycje związaną z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki. Dla odwiedzających w dniu otwarcia przygotowano bezpłatny wstęp oraz specjalne atrakcje. W młynie oprócz ekspozycji zaplanowano zabawy i animacje dla najmłodszych m.in. z Pracownią EtnoJurą. Nie zabraknie specjałów z Zagrody Maciejówki i słodyczy z Manufaktury Hokus Pokuss. Wiele, wiele innych interesujących propozycji.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach zaprasza.

2 sierpnia 2015r. o godz. 10.00 zostaną otwarte drzwi jedynego w tej części kraju - multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.  Stuletni młyn elektryczny przeszedł gruntowną metamorfozę, a wewnątrz umieszczono niepowtarzalna ekspozycje związaną z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki.

- Kiedyś do młyna przyjeżdżali rolnicy z okolicznych wsi. Teraz liczymy na turystów z różnych zakątków województwa i kraju – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

muz1.JPG

Dla odwiedzających w dniu otwarcia przygotowano bezpłatny wstęp oraz  specjalne atrakcje. W młynie oprócz ekspozycji zaplanowano zabawy i animacje dla najmłodszych. Na miejscu będzie można spotkać prawdziwego bednarza. Tajniki swojej pracy zdradzi rzeźbiarz, będzie można również zobaczyć, jak się robi aniołki z wapienia. W programie zabawy ruchowe z Pracownią EtnoJurą, specjały z Zagrody Maciejówka, słodycze z Manufaktury Hokus Pokuss i wiele, wiele innych interesujących propozycji.

muz2.JPG

- Spacer po Muzeum Dawnych Rzemiosł jest jak spacer uliczkami starego miasteczka. Przenosimy się w czasie. Wśród gwaru przechodniów, kupców i przekupek z żareckiego targu odnajdziemy rzemieślnicze warsztaty. Przez okno jednego z nich można posłuchać kołodzieja, który w skupieniu przygotowuje kolejną piastę do wozu. Równie zapracowany bednarz chyba potrzebuje pomocy przy robieniu beczek. Z kolei pewien szewc wykonuje zamówione obuwie. Życie miasteczka,  jak co dzień toczy się swoim naturalnym rytmem, a my będziemy mieć niepowtarzalną okazję, żeby w tym wszystkim uczestniczyć – mówi Dagmara Muszyńska, twórca ekspozycji  z  AdVenture Multimedialne Muzea w Katowicach.

Muzeum Dawnych Rzemiosł to muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i w sali warsztatowej. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Inwestycja warta pięć milionów złotych jest współfinasowana ze środków Unii Europejskiej i z budżetu Miasta i Gminy Żarki.

- Warto dodać, iż muzeum szczególnie mocno wpisuje się w turystykę kulturową promowaną przez Województwo Śląskie i turystykę edukacyjną.  Istnieją dwie ścieżki zwiedzania, dla dzieci do 8-go roku życia i dla starszych. Wiąże się to również z treścią wyświetlanych multimediów. Zostały one przygotowane w dwóch wersjach – wyjaśnia Bartek Kluszczyński, pracownik Gminy Żarki.

INFO dla zwiedzających od 3 sierpnia 2015 r.
Obiekt jest dostępny przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.

Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 10 zł