Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Oficjalne otwarcie Muzeum Dawnych Rzemiosł

W dniu 23 lipca 2015r. odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie zrewitalizowanego stuletniego młyna, który dzięki unijnym środkom zmienił się w multimedialne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Wartość zadania 5 milionów złotych, dotacja blisko 4 mln złotych.
 
Miniony czwartek miał szczególne znaczenie dla Żarek i Powiatu Myszkowskiego. Muzeum, w którym prezentowane są akcesoria związane z działalnością rzemieślniczą jest pierwszym tego typu obiektem na naszym terenie.

Na oficjalne otwarcie przyjechali goście z różnych stron województwa śląskiego. Nie zabrakło również mieszkańców Gminy Żarki, który włączyli się w powstanie muzeum podarowując eksponaty, zdjęcia i wspomnienia. 

muzz1.jpg
Burmistrz Klemens Podlejski wita przybyłych gości

Gości przywitał Burmistrz Żarek Klemens Podlejski:
- Muzeum możemy uznać za oficjalnie otwarte. Zapraszam do zwiedzania – powiedział w chwilę po tym, jak odebrał symboliczny klucz od Jerzego Bieńka prezesa Pracowni Konserwacji Zabytków Nad Łódką z Łodzi, która wykonywała budowlaną część inwestycji. 
 
Jednym z gości honorowych był Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki. Ponadto na uroczystości byli obecni przedstawiciele Rady Powiatu, w tym – Członek Zarządu Powiatu Jakub Grabowski, radni Jarosław Kumor i Mariusz Trepka. Nie zabrakło gości z sąsiednich gmin – na otwarcie przybyli m.in. Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak i Wójt Niegowy – Dorota Hajto-Mazur.

muzz2.jpg
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki gratuluje Burmistrzowi Żarek inwestycji 

Poświęcenia budynku dokonał paulin ojciec Stanisław Knapek. Wstęgę przecinali: projektant Tomasz Ulman, dr Adam Hajduga kierownik Referatu Promocji i Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wykonawca Jerzy Bieniek, Sławomir Mazan współwłaściciel firmy Adventure Multimedialne Muzea z Katowic wykonującej ekspozycje stałe i mulimedialne, inspektor nadzoru Augustyn Ulman, młynarz Michał Rakowski,  przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, burmistrz Klemens Podlejski.

Uroczystość była również okazją do złożenia specjalnych podziękowań. Wartość zadnia to 5 085 689,31 zł, dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 3 992 271,56, środki z budżetu Miasta i Gminy Żarki  1 093 417,75. 
 
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki serdecznie pogratulował inwestycji.
- Życzę panu burmistrzowi i całemu muzeum jak najwięcej zwiedzających. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zwiedzi ten obiekt kilkadziesiąt tysięcy osób i z każdym rokiem będzie ich przybywać. Pragnę również podziękować wszystkim, dzięki którym dziś możemy podziwiać tak pięknie odrestaurowany młyn - mówił Starosta Dariusz Lasecki.
 
Jednym z gości czwartkowej uroczystości był Michał Rakowski z Żarek (ur. 1929 r.). Pracował w młynie przy ul. Ofiar Katynia w latach 80. XX wieku. – Zwykle pracowało się od 8 do 16, ale były dni, kiedy i o północy wychodziło się z młyna – wspomniał. – Pszenicę mięliśmy głównie w niedziele, aby nikt nie przeszkadzał. Wszystko po to, żeby dobra mąka była. Przyjeżdżali tu ludzie z Żarek, Myszkowa, Niegowy i wielu, wielu innych miejscowości.
 
- Gdyby nie dotacja unijna nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego zadnia. Wystartowaliśmy w konkursie i uzyskaliśmy dofinasowanie. Prace trwały ponad rok, ale myślę, że efekt spodoba się Państwu – powiedział burmistrz Klemens Podlejski.

Podziękował za wsparcie Urzędowi Marszałkowskiemu, następnie projektantowi Tomaszowi Ulmanowi z Żarek, który tym projektem udowodnił prawdziwy kunszt i umiejętnie połączył tradycje z nowoczesnością, wykonawcy  z Łodzi – spółce Nad Łódką, firmie Adventure Multimedialne Muzea z Katowic znanej także z innych projektów muzealnych, m.in. z: ostatnio otwartej wystawy historycznej w nowym Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Ognia, Muzeum Powstań Śląskich czy Muzeum Browaru Żywiec. 
 
Ponadto gratulacje z wykonanej inwestycji złożyli radny Sejmiku Województwa Śląskiego  i dyrektor Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski, burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, w imieniu senatora Jarosława Laseckiego przekazał je asystent Tobiasz Kudra, a w imieniu poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej - radny powiatowy Mariusz Trepka.
 
Warto dodać, iż w dniu 2 sierpnia 2015r. o godz. 10.00 zostaną otwarte dla wszystkich drzwi jedynego w tej części kraju - multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.  To nowa atrakcja turystyczna Gminy Żarki. Stuletni młyn elektryczny przeszedł gruntowną metamorfozę, a wewnątrz umieszczono niepowtarzalne ekspozycje związane z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki.

Muzeum Dawnych Rzemiosł to muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i w sali warsztatowej. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

INFO dla zwiedzających od 3 sierpnia 2015 r.
Obiekt jest dostępny przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.
Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
Bilet grupowy (powyżej 20 osób) – 8 zł/osoba
Bilet rodzinny – 35 zł
Karta Dużej Rodziny – 8 zł osoba
Dzieci do 3 lat – wstep wolny
Przewodnik dla grupy poniżej 10 osób: dopłata 4 zł/osoba
 
 
muzz3.jpg
Wnętrza muzeum...

muzz4.jpg

24

LIP

2015

61146

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

muzz1_582563461.jpg

Zdjęcie: muzz1_582563461.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.