Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rolnicy z Powiatu Myszkowskiego świętowali na Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które odbyły się w Koziegłowach. W imprezie uczestniczyli goście ze wszystkich gmin Powiatu, jak również osoby reprezentujące najwyższe władze kraju oraz sąsiednie jednostki administracyjne i społeczności lokalne. Organizatorem Dożynek było Starostwo Powiatowe w Myszkowie i Gmina Koziegłowy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Promocji Kultury.

doz22.JPG
Orkiestra Dęta z Koziegłów i poczty sztandarowe, prowadzące korowód dożynkowy w drodze do kościoła
 
Dożynki to szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykła atmosfera i koloryt imprezy wynikają z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika i przypomina całemu społeczeństwu o tym, że jedzenie nie rośnie po prostu na półkach sklepowych, ale jest wynikiem skomplikowanego łańcucha działań, którego pierwszym, ale ogromnie ważnym ogniwem są właśnie gospodarstwa rolne, znajdujące się w rękach takich ludzi jak nasi rolnicy. Stąd święto to przynosi radość i nadzieję na przyszły rok.

doz1.jpg
Gospodarze Dożynek Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki (w środku) i Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka (po prawej) na zdjęciu z Burmistrzem Myszkowa Włodzimierzem Żakiem (po lewej) - na rynku w Koziegłowach tuż przed rozpocząciem Dożynek

W minioną niedzielę pogoda była wymarzona. Stąd od samego początku panowała na Dożynkach pogodna i ciepła atmosfera.

Wypada podkreślić, że organizację uroczystości wsparli darczyńcy, bez których całość nie mogłaby nabrać rozmachu. Wśród firm i instytucji, którzy udzielili pomocy w organizacji Dożynek znaleźli się: Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, firma Sokpol, Spółka "Jurajska", Bank BGŻ, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Drukarnia Serix-Bis, F.H. Sadownik Włodzimierz Rebane, firma Józan, Ranczo „Rosochacz”, Hotel „Czardasz”, firma „Dobrowianka”, „Osikowa Dolina”.

doz2.jpg
Początek Dożynek na rynku w Koziegłowach; od lewej: Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak

Zanim rozpoczęły się uroczystości, w Kościele pw. św. Marii Magdaleny odbyła się, zgodnie z nakazem tradycji, msza święta w intencji rolników i rolnictwa.
Zaraz później, uczestnicy zgromadzili się przed gmachem świątyni. Tam uformował się barwny korowód, który podążył w kierunku terenu przy MGOPK, gdzie miały rozpocząć się główne uroczystości.

doz3.jpg
Przejazd bryczką z kościoła na teran uroczystości: Starosta Dariusz Lasecki i Wicestarosta Anna Socha-Korendo ze Starostami Dożynek Justyną Psonką i Rafałem Paligą

Pochód otwierało dwóch jeźdźców, za którymi jechały bryczki z gospodarzami i zaproszonymi gośćmi, dalej postępowała Orkiestra Dęta z Koziegłów, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy. Po dotarciu do sceny, uczestnicy imprezy zajęli przypisane im miejsca.

doz4.jpg
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski i Przewodnicząca Rady Gminy Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk jechali w drugiej bryczce

Dożynki 2015 gościły wielu znamienitych gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego i Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki. W pierwszych rzędach zasiedli m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Halina Rozpondek, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego Mariusz Morawiec, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur, w imieniu Burmistrza Klemensa Podlejskiego – Rzecznik Katarzyna Kulińska Pluta i Dyrektor Ośrodka Kultury w Żarkach Magdalena Brzegowska, Wiceburmistrz Myszkowa Iwona Franelak, Wiceburmistrz Koziegłów Piotr Kołodziejczyk, Przewodnicząca Rady Gminy Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Przewodnicząca Rady Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Koziegłowy Zenon Jasiecki, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego Zofia Jakubczyk, Wiceprezes Myszkowskiej Spółdzielni Mleczarskiej Arkadiusz Skorek, Dyrektor Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, Kierownik Powiatowego Biura ARiMR w Myszkowie Małgorzata Gałuszka, Radni Powiatu Myszkowskiego Dorota Kaim-Hagar, Wiesława Machura, Mariusz Trepka, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Józef Ślusarz, Sekretarz Gminy Koziegłowy Krzysztof Bąk, Prezes Partnerstwa Północnej Jury Halina Palarz, Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Myszkowie Dariusz Jurczyk, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz, Komendant Komisariatu KPP w Koziegłowach Zbigniew Berski.

doz5.jpg
Po dotarciu na widownię, goście zajęli swoje miejsca...
 
Jako pierwsi na scenie pojawili się gospodarze tegorocznych Dożynek – Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka razem z Wicestarostą Myszkowskim Anną Sochą-Korendo, Przewodniczącym Rady Powiatu Myszkowskiego Andrzejem Jastrzębskim i Przewodniczącą Gminy i Miasta Koziegłowy Joanną Kołodziejczyk. Gospodarze odebrali z rąk Starostów Dożynek Olgi Psonki i Rafała Paligi symboliczny bochen chleba. 


doz7.jpg
Starostowie Dożynek wręczają symboliczny chleb dożynkowy i owoce na ręce przedstawicieli władz samorządowych

Starosta i Burmistrz wspólnie podziękowali za chleb dożynkowy, dziękując rolnikom za całoroczny trud, a wszystkim przybyłym za udział w uroczystości.

- Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi czyli dożynki.  Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Drodzy rolnicy, dożynki są przede wszystkim waszym świętem, z waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. Życzę wam, aby były zawsze dobre czasy dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Życzę dużo zdrowia i pomyślności wam wszystkim waszym rodzinom i najbliższym. 
W imieniu całej społeczności  dziękuję za całoroczny trud i życzę zawsze udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Chciałbym również bardzo serdecznie podziękować wszystkim za podjęcie trudu organizacji gminnych dożynek. Dziękuję Wam wszystkim Szanowni Zebrani, mieszkańcom, gościom, delegacjom za udział w tym święcie. Szczególne słowa podziękowania kieruję do sponsorów tegorocznych dożynek. Niech będą one Naszą wspólną radością. Życzę Państwu miłego spędzenia czasu, niezapomnianych, przyjemnych wrażeń i udanej zabawy – powiedział Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki.

doz8.jpg
Gospodarze Dożynek Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki z Burmistrzem Koziegłów Jackiem Ślęczką witają przybyłych, dziękując za otrzymany symboliczny bochen chleba

Jak każe obyczaj, gospodarze wspólnie pokroili bochny i reprezentacją Powiatu i Gminy udali się z koszami pełnymi świeżego chleba częstować dożynkowych gości.
 
Tymczasem na scenie pojawiły się działające na terenie Powiatu Myszkowskiego koła łowieckie, które przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci upolowanego przez myśliwych i przyrządzonego specjalnie na tę okazję dzika. Przy dźwiękach sygnałów myśliwskich dzika zaprezentowały koła: KŁ Szarak z Myszkowa, KŁ Jeleń z Będzina, KŁ Bekas z Poraja, KŁ Cietrzew z Katowic, KŁ Orle Gniazdo w Myszkowa, KŁ Dublet z Myszkowa, KŁ Dzik z Gliwic.

doz12.jpg
Koła łowieckie działające na terenie Powiatu Myszkowskiego wniosły na scenę wspaniałego dzika...

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie rolników z Powiatu Myszkowskiego, którzy w ciągu minionego roku wyróżnili się szczególnie w działalności rolniczej. Nagrody wręczali przedstawiciele samorządu gminy, z której pochodzili nagrodzeni.
Jako pierwszy nagrodzony został Grzegorz Rudawski, rolnik z Poraja, który na wniosek Wójta Łukasza Stachery otrzymał Odznakę Zasłużony dla Rolnictwa, nadawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę wręczyli Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Wójt Łukasz Stachera.

doz13.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Wójt Łukasz Stachera wręczają odznakę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Grzegorzowi Rudawskiemu

Tę samą odznakę Zasłużonego dla Rolnictwa otrzymali rolnicy z Myszkowa – Krzysztof Kłosowicz, Bożena Kłosowicz i Dariusz Machura. Odznakę wręczył Burmistrz Włodzimierz Żak i wieloletnia Radna Powiatu Myszkowskiego Jadwiga Skalec.
W dalszej kolejności burmistrzowie i wójtowie nagrodzili rolników ze swoich gmin. W tym roku uhonorowano: Szymona Ćwika z Koziegłów, Krystiana Pawlika z Myszkowa, Krystiana Pikułę z Niegowy, Monikę Mrożek z Poraja oraz Martę i Rafała Szczeblewskich z Żarek.
 
Ponadto Kierownik ARiMR w Myszkowie Małgorzata Gałuszka wręczyła, w imieniu Dyrektora Śląskiego Oddziału ARiMR Stanisława Gmitruka, statuetkę dla Krzysztofa Kosa za wzorowe wdrażanie programów obsługiwanych przez Agencję.
 
Następnie przyszedł czas na uważaną przez wielu najważniejszą i centralną część uroczystości dożynkowych, czyli – wręczenie wieńców. Jak co roku, koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze przygotowały przepiękne i pomysłowe wieńce, które przekazane zostały w ręce przedstawicieli Parlamentu, samorządu powiatowego i gminnego.

doz15.jpg
Starosta Dariusz Lasecki z pięknym wieńcem od KGW Winowno

Wieńce przygotowały: KGW Nowowsianki, KGW Winowno, KGW Cynków, KGW Krusin, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Markowice, KGW Mzyki, KGW Lgota Górna, KGW Wojsławice, KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Tomiszowice, KGW Malwy, KGW Choronianki, ZŚ Kłos z Jaworznika, ZŚ Wysoczanki, ZŚ Kalina, ZŚ Ostrówiolinki, ZŚ Lira, KGW Mysłów, KGW Koziegłówki, KGW Stara Huta, KGW Gniazdów, KGW Koziegłowy, KGW Rzeniszów, KGW Pustkowie Lgockie, Kółko Rolnicze Lgota Mokrzesz.

doz17.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo odebrała wieniec od KWG Kalina 

Oficjalne uroczystości na tym punkcie dobiegły końca i zaczęła się część artystyczna. Rozpoczęły się występy ludowe, w których prym wiodły wymienione wyżej koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze. To bardzo miła i przez wszystkich lubiana część dożynek, w której do głosu dochodzi kultura ludowa z całym swoim dziedzictwem. Koła zaprezentowały szereg popularnych pieśni i przyśpiewek, a także własnych kompozycji odwołujących się do spraw lokalnych i bieżących wydarzeń. 

doz10.jpg
Starosta Dariusz Lasecki częstuje gości dożynkowym chlebem

Na tym jednak artystyczna część Dożynek się nie zakończyła. Wraz z nadejściem wieczoru przyszedł czas na występy Kapeli Biesiadnej z Choronia, a następnie Zespołu Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Kiedy zapadał zmierzch, na scenie zainstalowała się gwiazda wieczoru – zespół „Śląska Fiesta”. Zabawa trwała do późnej nocy.
 
Warto dodać, że podczas Dożynek osoby zainteresowane miały możliwość zapoznać się z prezentacjami instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa, odwiedzić stoiska z wyrobami regionalnymi i zażyć atrakcji w lunaparku „Franko”.

doz11.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo z kawałkami chleba dożynkowego między uczestnikami uroczystości
 
Dożynki Powiatowo-Gminne 2015 okazały się bardzo udaną i pełną kolorytu imprezą. Od samego rana dopisywała wspaniała pogoda. Goście mogli skorzystać z wielu atrakcji, a występy artystyczne okazały się znakomite. Tegoroczne podsumowanie plonów z pewnością nie zostanie zapomniane. 
 
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, darczyńcom – firmom, instytucjom i osobom prywatnym – którzy gotowi byli wesprzeć tę piękną i popularną uroczystość.
 doz23.JPG
Korowód dożynkowy, na czele pocztów - poczet sztandarowy Powiatu Myszkowskiego w składzie: Dorota Kaim-Hagar, Wiesława Machura, Mariusz Morawiec

doz14.jpg
Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak i wieloletnia Radna Powiatu Myszkowskiego Jadwiga Skalec wręczyli nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofowi i Bożenie Kłosowiczom

doz18.jpg
Starosta Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Mariusz Morawiec, Radna Powiatu Dorota Kaim-Hagar z wieńcami i Paniami z KGW Winowno i KGW Kalina

doz19.jpg
Przewodniczący Andrzej Jastrzębski otrzymał wieniec od Pań z KGW Wysoczanki

doz20.jpg
Pogoda dopisywała...

doz21.JPG
Na czele korowodu dożynkowego jeźdzcy...

doz6.jpg
Wieńce dożynkowe, które wręczono przedstawicielom samorządu

02

WRZ

2015

71676

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.