Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń

W tym roku miejscowość Żarki Letnisko obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji członkowie miejscowego „Klubu Seniora” oraz Zarządu Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów przygotowali Kapsułę Czasu, która za 100 lat będzie dla potomnych cenną przesyłką z przeszłości.

W dniu 13 września 2015 r. w parku tuż obok obelisku upamiętniającego hrabiostwo Raczyńskich spoczęła kapsuła czasu. Świadkami tego wydarzenia byli mieszkańcy Żarek Letniska, a także  zaproszeni goście: Starosta Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera oraz radny Krzysztof Klimek. Całe przedsięwzięcie miało na celu przekazanie kolejnym pokoleniom kawałka historii, ukrytej w przedmiotach z naszych czasów. Starosta Dariusz Lasecki określił wydarzenie jako ”znakomity pomysł, w którym zawiera się troska o przyszłe pokolenia, o potomnych, którzy kiedyś będą mieszkać tu, gdzie właśnie się znajdujemy”.

W kapsule, która odkopana będzie w 2115 roku, zamknięto m.in. pamiątkowe zdjęcia, historię miejscowości oraz lokalnej parafii i szkoły, a także, figurkę hrabiny Stefanii Raczyńskiej, wydanie lokalnej prasy z zeszłego piątku, aktualne ceny żywności, żarówkę, szyszki z miejscowego lasu oraz list z przesłaniem stworzony przez emerytów dla przyszłych emerytów. Klucze do kapsuły wraz z aktem erekcyjnym będą przechowywane w miejscowej parafii, w Urzędzie Gminy Poraj, a także w klubie seniora "Czarka" przy ulicy Akacjowej. Czwarty, oryginalny egzemplarz został również zakopany w kapsule.

sDSC_0205.jpg
Kapsuła została szczelnie zamknięta przez Wójta Gminy Poraj Łukasza Stacherę


sDSC_0426.JPG
Starosta Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo oraz Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera przenieśli kapsułę do parku w wyznaczone miejsce


sFOTBEB5.JPG
Starosta Dariusz Lasecki gratulował organizatorom pomysłu i zaangażowania

15

WRZ

2015

16217

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

sDSC_0205_572098441.jpg

Zdjęcie: sDSC_0205_572098441.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.