Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie z Żarek w Portugalii na praktykach

W tym roku szkolnym Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Myszkowie, zaproponował uczniom technikum praktyki zawodowe w Portugalii w ramach projektu Erasmus +

Autorem projektu i koordynatorem wyjazdów zagranicznych jest Lidia Nowak - nauczyciel przedmiotów zawodowych branży gastronomiczno-hotelarskiej. Od kilku lat Lidia Nowak organizuje praktyki zawodowe w kraju i zagranicą, szukając atrakcyjnych miejsc pracy. Priorytetem kształcenia praktycznego jest profesjonalne przygotowanie zawodowe uczniów na różnych stanowiskach pracy w renomowanych instytucjach.

W procesie rekrutacyjnym w ramach wspomnianego już projektu do wyjazdu zakwalifikowało się 16 uczniów. Czynnikiem warunkującym udział w programie była bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz wysoki poziom umiejętności zawodowych w zakresie  informatyki, gastronomii i hotelarstwa. Uczniowie nie ponosili żadnych kosztów, całość była sfinansowana  z funduszy programu Erasmus +.

port12.JPG
W praktykach wzięli udział najlepsi uczniowie

Przygodę z Portugalią uczniowie wraz z opiekunami rozpoczęli od zwiedzenia Lizbony i jej wyjątkowych zabytków architektury. M.in. podziwiali Torre de Belem, Pomnik Odkrywców, Klasztor Hierominitów  oraz mieli przyjemność zdegustować tradycyjne ciasteczka  Pastelaria de Belem. Kolejny dzień  to Barcelos piękna miejscowość na północy Portugalii, kilkanaście kilometrów od Oceanu Atlantyckiego. Docelowe miejsce praktyk. Uczniowie pracowali tutaj w okolicznych firmach informatycznych, restauracjach i hotelach przez 2 tygodnie. Poznali specyfikę funkcjonowania portugalskich instytucji, nabyli nowe doświadczenia i umiejętności. Na uwagę zasługują również słowa uznania od organizatorów stażu dla fachowości, kompetencji interpersonalnych skierowane pod adresem  naszych  uczniów.

port11.JPG
Uczestnicy praktyk w Portugalii

W weekend praktyki zostały uatrakcyjnione przez zorganizowanie dwóch wycieczek do Bragi i Porto. Malownicze miasta urzekły uczniów wyjątkowymi budowlami (m.in. Bom Jesus), niezwykłymi ogrodami, wspaniała panoramą i uroczym  krajobrazem doliny rzeki Douro. Praktyki minęły bardzo szybko. Zakończyły się eventem pełnym radości, uznania, nawiązania nowych kontaktów, zdjęć  oraz  wręczeniem certyfikatów „Europass Mobility”.

Efekty ….
Praktyki zawodowe w Portugalii dały uczniom  możliwość poznania światowych standardów usług informatycznych, hotelarskich i gastronomicznych. Staż pozwolił im przebywać w zupełnie nowym środowisku i stworzył okazję doświadczenia wielokulturowości społeczeństwa Portugalii, był także okazją do kontaktów z klientelą portugalską o zróżnicowanych potrzebach i oczekiwaniach. Wobec rozwijającego się rynku usług turystycznych i hotelarskich w naszym regionie można sądzić, że jego rozwój przyciągnie także nowych klientów, o równie wysokich wymaganiach. Wówczas doświadczenia i nabyte umiejętności będą dla uczestników stażu ważnym atutem, uczynią ich bardziej konkurencyjnymi i atrakcyjnymi na wymagającym rynku pracy.

Udział szkoły w projekcie zwiększył atrakcyjność kształcenia zawodowego i poprawił jakość całej edukacji zawodowej. Uzyskany w wyniku praktyk certyfikat „Europass Mobility” wystawiony uczniom w wersji polsko- i angielskojęzycznej uczynił proces kształcenia realizowany w ZS w Żarkach prawdziwie europejskim, a uczniom uczestniczącym w projekcie dał szanse nowego rozwoju wzmacniając ich pozycję na rynku pracy.

port13.JPG
Projekt był okazją do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności 

19

PAŹ

2015

18441

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

port12_178564682.JPG

Zdjęcie: port12_178564682.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.