logotyp1.JPGProjekt „Budowa infrastruktury informatycznej dla Subregionu Północnego E–region częstochowski”, współfinansowany jest  przez Unię Europejską z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego  na lata 2007 – 2013, Priorytet 2 Społeczeństwo Informacyjne Działanie 2.1 Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego oraz budżetu 30 Gmin Projekt realizowany w ramach Programu Rozwoju Subregionu Północnego.

Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom gmin w powiatach częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim, miasta Częstochowy oraz zlokalizowanym na ich terenie przedsiębiorstwom i instytucjom, możliwości oraz poprawę dostępu do usług szerokopasmowych, poprzez budowę infrastruktury teleinformatycznej, uzupełniającej istniejącą i tworzącej nowe zasoby subregionalnej sieci szerokopasmowej.

Projekt w swoim założeniu pokryje znaczną część Subregionu Północnego siecią szkieletową, która pozwoli zapewnić dostęp do szybkiego Internetu na obszarach, gdzie infrastruktury brakuje lub jest do niej utrudniony dostęp.

Budowa infrastruktury informatycznej:
- Podniesie konkurencyjność i atrakcyjność gospodarczą regionu dla potencjalnych inwestorów.
- Umożliwi podłączenia mieszkańców i podmiotów gospodarczych w regionach.
- Pobudzi konkurencyjność na lokalnym rynku telekomunikacyjnym.
- Zmniejszy koszty funkcjonowania administracji publicznej oraz zwiększy
jej efektywność.
- Przyczyni się do rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz przyczyni się do rozwoju nowych usług około informatycznych.

Beneficjentami projektu jest 30 gmin i miast z Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Liderem projektu jest Gmina Miasto Częstochowa.

Przebieg światłowodu planowany jest w pobliżu terenów inwestycyjnych, co dodatkowo pozwoli pobudzić rynek telekomunikacyjny oraz zwiększyć atrakcyjność terenów dla inwestorów.

W ramach projektu zaplanowana jest budowa infrastruktury światłowodowej o długości ok. 340 km. wraz z punktami dostępowymi, stworzenie w gminach publicznych punków bezprzewodowego dostępu do Internetu oraz Centrum Zarządzania i Dystrybucji Siecią Subregionalną.

Okres przygotowania i realizacji projektu: 2011–2015 (w czasie tym przeprowadzona została notyfikacja projektu przez Komisję Europejską, z uwagi na wystąpienie pomocy publicznej).

Koszt projektu kształtuje się w wysokości 23 950 800,35 zł., gdzie  wnioskowane dofinansowanie wynosi 20 238 426,30 zł. Pozostała kwota 3 712 374,05 zł. jako wkład własny została zabezpieczona w budżetach 30 Partnerów projektu.

Obecnie realizowany jest proces opracowywania i uzgadniania dokumentacji budowlanej i wykonawczej. Na odcinkach gdzie uzyskano niezbędne zgody i decyzje trwają  prace budowlano - instalacyjne.
LIS

1900/4238