Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Spotkanie zespołu ds. ścieżek rowerowych

Pierwsze spotkanie Zespołu ds. koordynacji prac nad stworzeniem spójnej sieci tras rowerowych w powiecie myszkowskim miało na celu określenie zadań i harmonogramu prac członków zespołu podczas kolejnych posiedzeń. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Myszkowie.
 
W spotkaniu uczestniczyli Rafał Kępski (przewodniczący), Jakub Grabowski (wiceprzewodniczący), Małgorzata Budek, Marcin Pilis, Edyta Wrzosowiska, Violetta Solarczyk, Edyta Sawicka, Artur Uchnast, Iwona Bugaj, Paweł Pikuła, Barbara Rajczyk, Adam Zaczkowski.
 
Na wstępie przewodniczący zespołu i jednocześnie członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski przedstawił celowość i genezę powstania zespołu. Mowa była o rosnących potrzebach społecznych, które mogą wynikać, zarówno z konieczności taniego i ekologicznego przemieszczania się, jak i chęci poprawy kondycji czy też aktywnego spędzenia czasu na łonie natury.

Proponuje się, aby narzędziem badań potrzeb i preferencji użytkowników rowerów była anonimowa ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców powiatu i jego turystów. Punktem wyjścia był kwestionariusz, który wcześniej opracował członek Zarządu Powiatu Jakub Grabowski.
Ankieta wzbudziła żywą dyskusję nad celem i szczegółowością pytań. Ostatecznie jednak ustalono, że przygotowany wcześniej formularz stanie się bazą do opracowania nowej ankiety. Członkowie zespołu mają w najbliższym czasie przeanalizować treść pytań i przygotować ewentualne uwagi i sugestie. Ostateczna wersja dokumentu będzie również skonsultowana ze specjalistą z zakresu badań ankietowych.

rowery1.jpg
Uczestnicy spotkania rozmawiali o potrzebach mieszkańców związanych infrastrukturą szlaków pieszo-rowerowych

Kolejnym punktem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji infrastruktury szlaków pieszo-rowerowych. Obecnie gminy z terenu powiatu myszkowskiego są na początku swojej drogi w tworzeniu spójnej sieci ścieżek rowerowych. Przykładem jest współpraca gmin Niegowa i Żarki, gdzie wspólnie z gminą Janów stworzono 22 kilometry asfaltowych tras. Oprócz samej nawierzchni wybudowano parkingi, zadaszone miejsca odpoczynku i stojaki na rowery oraz narty biegowe. Trasy prowadzą przez tereny polne i leśne oraz mają różne stopnie trudności.

Rafał Kępski wspomniał również o idei Zarządu Powiatu wykorzystania terenu powiatu wzdłuż drogi 793, na odcinku od Urzędu Skarbowego w Myszkowie, aż do górki na Będuszu. Teren ten Powiat mógłby oddać do Urzędu Marszałkowskiego z myślą o stworzeniu tam ścieżki pieszo-rowerowej. Dzięki temu mieszkańcy Myszkowa oraz uczniowie ZS nr 2 na Będuszu mogliby w bezpieczny i komfortowy sposób pokonać odcinek przy dość ruchliwej drodze. Byłby to również pierwszy krok w stworzeniu spójnej sieci tras rowerowych z sąsiadującym powiatem będzińskim, a w przyszłości z całym Śląskiem.

W odniesieniu do działań innych urzędów w tym zakresie członek Zarządu Powiatu Jakub Grabowski zwrócił uwagę na fakt, że od pewnego czasu przy Marszałku Województwa Śląskiego istnieje stanowisko Pełnomocnika ds. Komunikacji Rowerowej. Tak zwany oficer rowerowy ma za zadanie stworzenie jednolitych standardów rowerowych i przygotowanie strategii rowerowej dla województwa śląskiego. Istotne jest zatem, aby powiatowy Zespół ds. koordynacji prac nad stworzeniem spójnej sieci tras rowerowych w powiecie myszkowskim nawiązał współpracę z Aleksandrem Kopią i zaprosił go na jedno z kolejnych spotkań w Myszkowie. W planach jest również włączenie do zespołu przedstawicieli klubów i miłośników rowerowych z terenu powiatu. Kolejne spotkanie planowane jest na 15 czerwca 2016 r. które będzie mieć charakter otwarty i już dzisiaj zapraszamy każdego miłośnika roweru, który chciałby się włączyć w prace zespołu. Wówczas znane już będą wyniki ankiet i dzięki temu preferencje mieszkańców, turystów i użytkowników rowerów.
 

13

KWI

2016

33307

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

rowery1_423271874.jpg

Zdjęcie: rowery1_423271874.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.