Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Najlepsze gospodarstwo rolne i zakład przetwórstwa w Powiecie Myszkowskim

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska i gospodarstwo rolne Krystiana Pikuły zostały wyróżnione w konkursie na najlepsze gospodarstwo i zakład przetwórstwa rolno-spożywczego Regionu Częstochowskiego. Zarząd Powiatu Myszkowskiego, oprócz udziału w typowaniu podmiotów, ufundował nagrody dla naszych laureatów.
 
Jak co roku podczas Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie i Dożynek Jasnogórskich ma miejsce uroczysta gala finałowa konkursu. Przedsiębiorcy i rolnicy z Powiatu Myszkowskiego już niejednokrotnie zdobywali nagrody i wyróżnienia za swoją działalność. Dożynki połączone z konkursem od lat cieszą się wielką popularnością, promując rolnictwo poprzez prezentacje rolne oraz nobilitacje wyróżniających się rolników i osób zaangażowanych w przetwórstwo rolne.
 
Przed kilkoma dniami specjalna komisja, złożona z przedstawicieli Powiatu Myszkowskiego, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Częstochowie i Urzędu Miasta Częstochowy, przeprowadziła wizytację zarówno wytypowanego gospodarstwa rolnego, jak i zakładu przetwórstwa. Powiat Myszkowski reprezentował Członek Zarządu Jakub Grabowski i przedstawicielka Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Iwona Chmurzewska.

W kategorii Najlepsze Gospodarstwo Rolne – w konkursie bierze udział gospodarstwo Krystiana Pikuły z Mzurowa na terenie gminy Niegowa. Powierzchnia gospodarstwa, specjalizującego się zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej, to przeszło 40 ha gruntów ornych. Uprawą dominującą jest nie tylko rzepak ozimy, ale też zboża, takie jak: jęczmień, pszenica i pszenżyto. Ponadto gospodarstwo skupia się na hodowli bydła mlecznego. 

zaklad3.jpg
Wyróżniony rolnik Krystian Pikuła przedstawia Członkowi Zarządu Powiatu Myszkowskiego Jakubowi Grabowskiemu informacje dotyczące uprawz zbóż

Stan pogłowia przedstawia się następująco: krowy mleczne 14, jałówki hodowlane 10 szt., cielęta 8 szt. Co więcej pan Krystian jest tzw. „młodym rolnikiem”, bowiem w 2011 roku był beneficjentem działania „Premia dla Młodych Rolników” w ramach PROW (Programów Rozwojów Obszarów Wiejskich w latach 207-2013).

zaklad2.jpg 
Gospodarstwo obejmuje także hodowlę bydła; tu: Jakub Grabowski wraz z komisją ogląda obecne pogłowie 

W kategorii Najlepszy Zakład Przetwórstwa Rolno-Spożywczego wyróżniona została, prowadzona od 1995 roku przez prezesa Romana Kurka, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Żarek, która obecnie zajmuje się produkcją chleba. Piekarnia prowadzi wypiek metodą tradycyjną na piecu RRK opalanym węglem. Każdy bochenek jest pieczołowicie przygotowywany i wsuwany na łopacie do pieca. 

zaklad1.jpg
Wizyta komisji w piekarni Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska po zakończeniu pieczenia chleba; pierwsza z lewej Iwona Chmurzewska, obok - Jakub Grabowski

Wielkość wypieku to około 30 ton miesięcznie. Dominuje chleb mieszany, pszenno-żytni, wypiekany w blaszkach lub bezpośrednio na trzonie pieca. Obecnie firma współpracuje z dwoma dostawcami mąki. Wyroby piekarni można kupić na terenie Powiatu Myszkowskiego, a sprzedaż odbywa się zarówno w sieciach sklepowych, jak i – na terenach, gdzie nie ma sklepów – z samochodu. 
Obecnie w piekarnie pracuje 20 osób. Praca odbywa się przez 6 dni w tygodniu w systemie: I zmiana – godz. 3.00 – 11.00 i III zmiana – godz. 20.00-3.00 – zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnej klienteli.
Zakład powstał w 1907 r. Początkowo nosił nazwę - Stowarzyszenie Spożywcze Chrześcijańskie w Żarkach, a w roku 1919 została ona zmieniona na Chrześcijańskie Spółdzielcze Spożywców w Żarkach. W roku 1948 utworzono nazwę, która obowiązuje do dzisiaj.

zaklad4.jpg
Chleb wypieczony w dniu wizyty komisji
 
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 września w Akademii Polonijnej w Częstochowie.
 

19

SIE

2016

82313

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

zaklad3_728852473.jpg

Zdjęcie: zaklad3_728852473.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.