Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Laury dla najlepszego gospodarstwa i zakładu przetwórstwa rolnego

Gospodarstwo rolne Krystiana Pikuły z Mzurowa oraz Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, prowadzona przez Romana Kurka, zdobyły laury w konkursie na najlepsze gospodarstwo rolne i najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego Regionu Częstochowskiego. Wszystko w ramach XXI Krajowej Wystawy Rolniczej, która odbywa się corocznie podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich. Zarząd Powiatu Myszkowskiego, oprócz udziału w typowaniu podmiotów, ufundował nagrody dla naszych laureatów.

zaklad6.jpg
Roman Kurek, Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska i Krystian Pikuła, rolnik z Mzurowa, tuż po wręczeniu nagród w Akademii Polonijnej
 
Podczas uroczystego finału w Akademii Polonijnej w Częstochowie nagrody laureatom z Powiatu Myszkowskiego wręczał Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Grzegorz Boski.
 
W sierpniu specjalna komisja, złożona z przedstawicieli Powiatu Myszkowskiego, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Częstochowie i Urzędu Miasta Częstochowy, przeprowadziła wizytację zarówno wytypowanego gospodarstwa rolnego, jak i zakładu przetwórstwa. Powiat Myszkowski reprezentował Członek Zarządu Jakub Grabowski i przedstawicielka Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Iwona Chmurzewska.

zaklad2.jpg
Członek Zarządu Powitau Jakub Grabowski w gospodarstwie Krystiana Pikuły - podczas oględzin specjalnej komisji weryfikującej
 
Laur dla najlepszego gospodarstwa odebrał Krystian Pikuła z Mzurowa. Powierzchnia jego gospodarstwa, specjalizującego się zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej, to przeszło 40 ha gruntów ornych. Uprawą dominującą jest nie tylko rzepak ozimy, ale też zboża, takie jak: jęczmień, pszenica i pszenżyto. Ponadto gospodarstwo skupia się na hodowli bydła mlecznego. Stan pogłowia przedstawia się następująco: krowy mleczne 14, jałówki hodowlane 10 szt., cielęta 8 szt. Co więcej pan Krystian jest tzw. „młodym rolnikiem”, bowiem w 2011 roku był beneficjentem działania „Premia dla Młodych Rolników” w ramach PROW (Programów Rozwojów Obszarów Wiejskich w latach 207-2013).


zaklad1.jpg 
Komisja wizytuwała także Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chlopska

Tytuł najlepszego zakładu przetwórstwa rolnego przypadł, prowadzonej przez Romana Kurka, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, która obecnie zajmuje się produkcją pieczywa. Piekarnia prowadzi wypiek metodą tradycyjną na piecu RRK opalanym węglem. Każdy bochenek jest pieczołowicie przygotowywany i wsuwany na łopacie do pieca. Wielkość wypieku to około 30 ton miesięcznie. Dominuje chleb mieszany, pszenno-żytni, wypiekany w blaszkach lub bezpośrednio na trzonie pieca. Obecnie firma współpracuje z dwoma dostawcami mąki. Wyroby piekarni można kupić na terenie Powiatu Myszkowskiego, a sprzedaż odbywa się zarówno w sieciach sklepowych, jak i – na terenach, gdzie nie ma sklepów – z samochodu. 
Obecnie w piekarnie pracuje 20 osób. Praca odbywa się przez 6 dni w tygodniu w systemie: I zmiana – godz. 3.00 – 11.00 i III zmiana – godz. 20.00-3.00 – zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnej klienteli.
 
Rolnicy z Powiatu Myszkowskiego oraz zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego od lat odbierają wyróżnienia i nagrody. Jest to dowód na to, jak wielką rolę pełni na naszym terenie produkcja rolnicza. Na tle całego Regionu działalność gospodarstw rolniczych i zakładów przetwórstwa prezentuje się znakomicie.
 
Krajowa Wystawa Rolnicza przyciąga od lat kilkuset wystawców z całej Polski. Jest to więc niezwykła okazja do zaprezentowania własnych wyrobów i produktów. Rolnicy, producenci sprzętu rolniczego, wytwórcy nawozów, pasz i wszelkiego rolniczego asortymentu prezentują to, co mają najlepszego. 
Dożynki Jasnogórskie, połączone z konkursem od lat cieszą się wielką popularnością, promując rolnictwo poprzez prezentacje rolne oraz nobilitacje wyróżniających się rolników. 

Poniżej: Nasi laureaci odbierają nagrody w Akademii Polonijnej w Częstochowie

zaklad3.jpgzaklad5.jpg

06

WRZ

2016

47652

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

zaklad6_938876888.jpg

Zdjęcie: zaklad6_938876888.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.