Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

PAKS zamierza zawiesić działalność w Myszkowie

Oddział Kardiologiczny Polsko-Amerykańskich Klinik Serca może zawiesić swoją działalność w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie. Jest to związane z brakiem kontraktowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zarząd Powiatu Myszkowskiego, natychmiast po otrzymaniu informacji, podjął kroki w celu zorganizowania szybkiej pomocy.

paks1.jpg
Spotkanie w Starostwie Powiatowym; na zdjęciu: Starosta Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Członkowie Zarządu Jakub Grabowski, Rafał Kępski, Mariusz Morawiec, Burmistrz Klemens Podlejski, Dyrektor SP ZOZ Khalid Hagar, Asystent Dyrektora SP ZOZ Michał Trojakowski, Sekretarz Powiatu Ryszard Chachulski
 
Z inicjatywy Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego w Starostwie Powiatowym w Myszkowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami PAKS, burmistrzami i wójtami gmin Powiatu, dyrekcją Szpitala Powiatowego w celu podjęcia szybkich działań, mogących utrzymać Oddział Kardiologiczny w Myszkowie.
 
- Spotykamy się dzisiaj, aby wspólnie wypracować plan działania, gdyż sytuacja jest bardzo niekorzystna dla naszych mieszkańców. Nie godzimy się na to, aby kilkaset tysięcy osób z Powiatu Myszkowskiego, Zawierciańskiego i powiatów ościennych zostało pozbawionych szybkiej obsługi kardiologicznej. W pierwszej kolejności jako radni Powiatu Myszkowskiego zamierzamy podjąć uchwałę w sprawie apelu o wygospodarowanie środków finansowych na funkcjonowanie Oddziału Kardiologii w Myszkowie, z którym chcielibyśmy zwrócić się do naszych parlamentarzystów, wojewodów, dyrekcji NFZ. Zamierzamy podjąć wspólne działania z gminami naszego Powiatu. Chcemy, aby nasza pomoc była skoordynowana i tym mocniej podkreślała wagę problemu i rolę, jaką Oddział spełnia na naszym terenie]- mówił Starosta Dariusz Lasecki, rozpoczynając spotkanie.
 
Na spotkaniu byli obecni Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Członek Zarządu American Heart of Poland i Dyrektor ds. Inwestycji Jacenty Drópiewski, Ordynator Oddziału Kardiologii PAKS Artur Mendyk, Członkowie Zarządu Powiatu Jakub Grabowski, Rafał Kępski, Mariusz Morawiec, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur, Radna Rady Powiatu Dorota Kaim-Hagar, Sekretarz Powiatu Ryszard Chachulski, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Khalid Hagar, Asystent Dyrektora SP ZOZ Michał Trojakowski, Kierownik Referatu Pozyskiwania Środków, Strategii i Turystyki w Urzędzie Gminy Poraj Adam Zaczkowski, Redaktor Naczelny Gazety Myszkowskiej Jarosław Mazanek.

paks2.jpg
W środku - reprezentujący PAKS - Członek Zarządu AHoP Jacenty Drópiewski i Ordynator Oddziału w Myszkowie Artur Mendyk, Radna Powiatu Myszkowskiego Dorota Kaim-Hagar, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Kierownik Referatu Pozyskiwania Środków w Urzędzie w Poraju Adam Zaczkowski, Redaktor Naczelny Gazety Myszkowskiej Jarosław Mazanek
 
Głównym powodem zawieszenia Oddziału jest brak kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ponadto wystąpiły drastyczne obniżki wycen świadczeń z zakresu kardiologii interwencyjnej. Już przed cięciami wyceny te były jednymi z najniższych w Europie. Wprowadzone nagle obniżki, bez uwzględnienia uwag środowiska, powodują iż, dalsze prowadzenie działalności oraz udzielanie świadczeń w sposób niezakłócony i bezpieczny dla pacjentów w oddziale w Myszkowie stało się niemożliwe. 
 
- NFZ informuje, że nie ma środków na rozpisanie nowego konkursu na świadczenia szpitalne. Sytuacja finansowa Funduszu jest bardzo trudna. Od trzech lat prowadzimy działalność bez kontraktu. Obecnie, mając na uwadze bezpieczeństwo spółki i jej trwałość, jesteśmy zmuszeni zawiesić działalność]- powiedział Dyrektor Jacenty Drópiewski, dodając, że forma zawieszenia oznacza możliwość ponownego wznowienia usług w przypadku, gdyby konkurs na świadczenie usług szpitalnych został przez NFZ rozpisany.

paks3.jpg
 
Przez trzy lata PAKS w Myszkowie starał się o uzyskanie dofinansowania, niestety Dyrekcja NFZ do tej pory pozostaje nieugięta. Pomoc samorządowców z Powiatu Myszkowskiego jest więc bardzo potrzebna, gdyż – jak podkreśla Prezes Jacenty Drópiewski – każda forma wsparcia jest wskazana.
 
Na uwagę zasługuje fakt, że Oddział PAKS w Myszkowie obejmuje swym działaniem Powiaty Myszkowski i Zawierciański wraz powiatami sąsiadującymi. Około 250 tysięcy osób może w każdej chwili skorzystać z pomocy w zakresie chorób serca i bezpośredniego zagrożenia życia. W czasie minionych trzech lat na Oddziale hospitalizowano ok. 2100 osób, a w przypadku 1200 zastosowano procedury natychmiastowo ratujące życie.
 
Obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin – wójtowie i burmistrzowie – zgodzili się, że jak najszybsze działanie jest bardzo potrzebne, w związku z czym włączą się we wspólną akcję na rzecz utrzymania Oddziału.
 
Na najbliższej sesji Rady Powiatu zostanie poddana pod głosowanie uchwała z apelem do Ministra Zdrowia, Dyrektora Śląskiego OW NFZ w Katowicach, Wojewody Śląskiego, II Wicewojewody Śląskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, Posłów z okr. 28 i Senatora z okr. 68.
 
Wyjaśnienie:
W tekscie artykułu pojawił się bląd. Pan Michał Trojakowski jest Asystentem Dyrektora SPZOZ, a nie Zastępcą, jak napisaliśmy pod jednym ze zdjęć. Za pomyłkę serdecznie przepraszamy!

08

WRZ

2016

17098

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

paks1_30468606.jpg

Zdjęcie: paks1_30468606.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.