Logo: Powiat Myszkowski
Powiat Myszkowski

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Finał Festiwalu Nasz Talent

Za nami pierwsza odsłona Powiatowego Festiwalu Muzycznego „Nasz Talent” im. Henryka Gmitra. Organizatorem całości był Powiat Myszkowski, a wsparły nas ośrodki kultury z każdej gminy. Finał miał miejsce w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie w minioną niedzielę. Wystąpiło 23 solistów i 3 zespoły. Najlepsi otrzymali wspaniałe nagrody, a całość uświetniły występny znanych w kraju muzyków. 

tal288.jpg
Zdjęcie finalistów z organizatorami i muzykami - to była prawdziwa radość...
 
O tym, że w Powiecie Myszkowskim nie brakuje talentów muzycznych, nie trzeba nikogo przekonywać. Jesteśmy bardzo muzykalnym powiatem, o czym świadczą liczne konkursy wokalne, w których występują młodsi i starsi. Młodzież ma okazję rozwijać swoje talenty i sprawdzać się przed publicznością.

Festiwal „Nasz Talent” zaproponował adeptom śpiewu coś więcej. Nie chodziło bowiem tylko o występ na scenie, ale udział w profesjonalnych warsztatach muzycznych, próby i występy z towarzyszeniem orkiestry złożonej z zawodowych muzyków. To wyjątkowe podejście sprawiło, że uczestnicy, którzy dotarli do powiatowego finału, mieli okazję nie tylko zaprezentować swoje umiejętności, ale również wysłuchać tego, co na ten temat mają do powiedzenia ludzie na co dzień zajmujący się muzyką i uczestniczący w dziesiątkach imprez muzycznych, krótko mówiąc - zawodowcy.

tal10.jpgtal11.jpg
Występy były bardzo kolorowe...

Niedzielny koncert był więc finałowym podsumowaniem trwających od miesiąca eliminacji szkolnych i gminnych. Organizacyjnie Festiwal wsparły ośrodki kultury: Miejski Dom Kultury w Myszkowie, Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie.

tal13.jpg
Uczestnicy jednej z kategorii po występie; każda kategoria wpsólnie składała ukłon publiczności

Eliminacje
Dzieci i młodzież – podzielone na kategorie wiekowe – najpierw rywalizowały w swoich szkołach, a najlepsi awansowali do etapu gminnego. Konkursy gminne odbywały się w marcu i kwietniu. Do finału powiatowego awansowali zwycięzcy poszczególnych kategorii: przedszkola, szkoły podstawowe kl. I-III, szkoły podstawowe kl. IV-VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Do tego należy dodać odrębną kategorię zespołów.
Zainteresowanie było bardzo duże, w każdej gminie o awans do etapu powiatowego walczyło kilkudziesięciu wykonawców. Ostatecznie do finału jurorzy zakwalifikowali 23 solistów i cztery zespoły, z których jeden wycofał się z powodu niedyspozycji jednego z członków.

tal12.jpg
W tle Orkiestra Festiwalowa akompaniuje solistce
 
Warsztaty
Koncert finałowy odbył się w niedzielę, ale już w piątek rozpoczęły się warsztaty wokalne i trwały – wraz z próbami – do niedzieli. Była to szczególna nagroda dla wszystkich finalistów. Każdy uczestnik brał udział w szkoleniu wokalnym z udziałem zawodowych wokalistów Any Andrzejewskiej i Michała Gasza przy akompaniamencie fortepianowym Michała Rorata. Warsztaty miały charakter indywidualny. Młodzi wokaliści prezentowali swoje umiejętności najpierw w sali prób, a później na scenie. 

Najbardziej wartościowym elementem warsztatów była możliwość uzyskania fachowych porad od profesjonalnych muzyków dotyczących rozmaitych aspektów wokalistyki – np. oddechu, emisji głosu, intonacji itp., zachowań scenicznych, kontaktu z publicznością. Bezcenne rady okazały się bardzo przydatne i w efekcie już przed koncertem finałowym wszyscy wykonawcy poczynili spore postępy. 

tal17.jpgtal18.jpg
Gościnnie wystąpili Michał Gasz i Ana Andrzejewska

Bez wątpienia dzięki bliskiemu kontaktowi z muzykami oraz próbami wokalnymi z udziałem „żywej” orkiestry, młodzi ludzie zdobyli niezwykłe doświadczenia, nabrali pewności siebie i uwierzyli w swoje możliwości. Mieli okazję zaśpiewać nie do przygotowanego wcześniej na płycie podkładu muzycznego, ale z towarzyszeniem grupy muzyków, którzy „na żywo” akompaniowali wykonawcom. To z pewnością będzie procentować.

tal7.jpg
Tak prezentowała się Orkiestra Festiwalowa

Finał
Długie przygotowania, szkolenie wykonawców, powtarzane próby – wszystko to złożyło się na wspaniałe uwieńczenie Festiwalu w postaci koncertu finałowego. W niedzielne popołudnie sala w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie wyglądała inaczej niż zwykle. Podest dla Orkiestry Festiwalowej, wymyślne oświetlenie, soczyste brzmienie specjalnie sprowadzonego sprzętu robiły duże wrażenie.

Na widowni zasiadło wielu znamienitych gości – gospodarze finału Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski, Zastępca Burmistrza Myszkowa Iwona Franelak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Wicewójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Gminy Niegowa Mariusz Dzieża, Radni Rady Powiatu Myszkowskiego Dorota Kaim-Hagar, Wiesława Machura, Danuta Służałek-Jaworska, Jolanta Koral, Mariusz Morawiec, Sekretarz Gminy Niegowa Jerzy Tatarek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk, Radny Rady Miasta Myszkowa Adam Zaczkowski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie Andrzej Szczepańczyk.

tal1.jpg
Publiczność była zachwycona poziomem występów

Specjalnym gościem byli Anna Gmiter i Magdalena Gmiter-Sikorska – żona i córka patrona Festiwalu Henryka Gmitra. Należy podkreślić, że ten wspaniały muzyk, którzy przez wiele dziesiątek lat swojej działalności wykształcił muzycznie całe pokolenia – jest jedną z najbardziej zasłużonych osób w tej dziedzinie dla naszego Powiatu. To dlatego właśnie zrodził się pomysł, aby jego imieniem nazwać to wydarzenie. 

Przypomnijmy, że Henryk Gmiter był zawodowym muzykiem, instruktorem, kompozytorem i wykonawcą. Jego podopieczni występowali na Festiwalu Piosenki w Opolu i w telewizji, zdobywali prestiżowe nagrody na ogólnopolskich konkursach muzycznych. Henryk Gmiter otrzymał szereg ogólnopolskich nagród i wyróżnień, był powszechnie znany w krajowym środowisku muzycznym.

Jako Powiat Myszkowski jesteśmy zaszczyceni, że właśnie jego imieniem nazwany został festiwal muzyczny „Nasz Talent”.

Po części oficjalnej – przywitaniu gości i przedstawieniu wykonawców, koncert rozpoczęła najmłodsza kategoria – czyli przedszkolaki. Pięcioro małych wykonawców zaśpiewało świetnie i już od samego początku czuło się, że koncert będzie rewelacyjny. Potwierdzały to występy pozostałych kategorii. Dzieci i młodzież – mimo początkowego stresu – świetnie czuły się w czasie występów. Wykonawców cechowała pewność siebie i swoista sceniczna nonszalancja, co było w dużym stopniu wynikiem wcześniejszych kilkudniowych przygotowań podczas warsztatów i prób.

tal14.jpg
...i jeszcze zdjęcie z wymyślnymi światłami, które urozmaicały występy 

Wykonawcy z każdej kategorii zbierali ogromne brawa, a niekiedy aplauzowi nie było końca.
Świetne brzmienie zapewniła Orkiestra Festiwalowa, która wystąpiła w składzie: gitary – Sebastian Ruciński, Tomasz Wójcik, Szymon Błoch, chórki – Ana Andrzejewska, Michał Gasz, instrumenty klawiszowe – Michał Rorat, gitara basowa – Kosma Kalamarz, perkusja – Przemysław Smaczny.

Koncert z minuty na minutę nabierał temperatury. Każdy solista wykonywał swoją piosenkę, po czym piątka z każdej kategorii składała wspólnie ukłon publiczności – przy eksplozji braw. Na końcu zaprezentowały się zespoły.
Wtedy nadszedł czas na obrady jury. Należy podkreślić, że jurorami podczas finałowego koncertu były znane osoby z branży muzycznej, którzy przyjechali do Myszkowa z dalekich stron. Przewodniczyła Elżbieta Adamiak – kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka, towarzyszyli jej Jerzy Filar – muzyk, kompozytor, autor m.in. „Samby Sikoreczki”, Siergiej Wowkotrub – skrzypek, muzyk Filharmonii Częstochowskiej, założyciel tria i kwartetu jazzowego.

tal16.jpg
Szczególna chwila - Żona Henryka Gmitra - Anna Gmiter (pierwsza z lewej) z córką Magdaleną Gmiter-Sikorską odebrały kwiaty z rąk Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego, Wicestarosty Anny Sochy-Korendo i Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Jastrzębskiego; tu: Anna Gmiter odczytuje wspomnienie o swoim Mężu

Szczególny moment miał miejsce w czasie przerwy, kiedy Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski zaprosili na scenę Annę Gmiter z córką Magdaleną – żonę i córkę patrona Festiwalu. 

-Szanowni Państwo, bardzo serdecznie i dziękuję za przybycie na dzisiejszy Festiwal. Jestem pewny, że dzisiejszy koncert przyniósł Państwu dużo przyjemności, a przy tym relaksu. Podjęliśmy się organizacji tej imprezy z myślą o naszych dzieciach i młodzieży, które mają wielki talent muzyczny, ale nie zawsze mogą w pełni się realizować lub korzystać z porad profesjonalnych muzyków. Taką możliwość im stworzyliśmy. Festiwal „Nasz Talent” to nie tylko dzisiejszy koncert, ale także dwudniowe warsztaty wokalne i profesjonalne próby z Orkiestrą Festiwalową. Jestem przekonany, że udział w takim przedsięwzięciu przyczyni się do rozwoju wszystkich „naszych talentów”, których w powiecie nie brakuje.
Szanowni Państwo, Festiwal „Nasz Talent” to Festiwal im. Henryka Gmitra, wybitnego i niezmiernie zasłużonego dla naszego powiatu muzyka. Dziś gościmy specjalnego gościa, jego żonę, panią Annę Gmiter wraz z córką, które serdecznie zapraszam na scenę - mówił Starosta Dariusz Lasecki.

Pani Anna Gmiter przybliżyła publiczności postać swego męża, opowiadając o jego bogatym w dokonania artystyczne życiu, o osiągnięciach, ale również o tym, jakim był człowiekiem – mężem i ojcem. Była to bardzo podniosła i wzruszająca chwila, taka, których się nie zapomina. 
Publiczność uczciła pamięć Henryka Gmitra minutą ciszy.

tal19.jpg
Jurorzy: Elżbieta Adamiak, Jerzy Filar, Siergiej Wowkotrub - mieli wiele słów uznania dla idei Festiwalu i jego poziomu

Zaraz później na scenie pojawił się Michał Gasz, a po nim wystąpiła Anna Andrzejewska. Wspaniały krótki recital w wykonaniu tych utytułowanych solistów pozostawił po sobie niezapomniane wrażenia.
Tymczasem jury ciągle obradowało. Potrzebne było jeszcze kilkanaście minut przerwy, ponieważ – jak się okazało – wybór laureatów był nadzwyczaj trudny. To jedynie dowodzi, jak wyrównana była stawka.
Wreszcie nadeszła długo oczekiwana przez wszystkich chwila. Jury zjawiło się na scenie. Elżbieta Adamiak już w pierwszych słowach podkreśliła, że Festiwal „Nasz Talent” jest wspaniałym przedsięwzięciem, stojącym na bardzo wysokim poziomie wykonawczym i wyraziła nadzieję, że będzie on kontynuowany w przyszłym roku. Zwróciła uwagę na to, że wszyscy soliści zaprezentowali się znakomicie, a wybór nie był łatwy.

tal20.jpg
Za chwlę nastąpi wręczenie nagród Starosta Dariusz Lasecki zaprasza na scenę radnych Powiatu Myszkowskiego; obok - Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski

Na koniec przyszedł moment wręczenia nagród. Na scenie zjawili się reprezentanci Powiatu Myszkowskiego, którzy razem z muzykami – Sebastianem Rucińskim i Tomaszem Wójcikiem - wręczali nagrody.

Dodajmy, że nagrodą za pierwsze miejsce w każdej kategorii była karta podarunkowa na 1100 zł, drugie miejsce – 600 zł, trzecie miejsce – 400 zł. Do tego zwycięzcy otrzymali sprzęt muzyczny ufundowany przez sklep Lighting Center. Wszyscy otrzymali podarunki w postaci gadżetów Powiatu Myszkowskiego i Lighting Center.

tal21.jpg
Na scenie od lewej: Radni Mariusz Morawiec, Dorota Kaim-Hagar, Członek Zarządu Rafał Kępski, Starosta Dariusz Lasecki, Radna Wiesława Machura, Wicestarosta Anna Socha-Korendo (przemawia do finalistów), Radna Danuta Służałek-Jaworska, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, muzyczy Orkiestry Festiwalowej Tomasz Wójcik, Sebastian Ruciński (Członek Zarządu Powiatu), Radna Jolanta Koral, Przewodniczący Rady Andrzej Jastrzębski

Decyzją jury, nagrody otrzymali:
 
Kategoria przedszkola:
 
1 miejsce – Natalia Feret Przedszkola w Koziegłowach (Laleczka z saskiej porcelany)
2 miejsce – Magdalena Kot z Przedszkola w Niegowie (Zuzia, lalka nieduża)
3 miejsce – Łucja Piecuch z Przedszkola w Żarkach Letnisku (Mogę wszystko)
Wyróżnienie – Zofia Wójcik z Przedszkola nr 1 w Myszkowie (Każdy chciałby tak mieć)
Wyróżnienie – Igor Opiła z Przedszkola w Żarkach (O mój rozmarynie rozwijaj się)

tal22.jpg
Finaliści z przedszkoli odebrali nagrody z rąk Radnych Powiatu, Jurorów i Muzyków
 
Kategoria szkoły podstawowe kl. I-III:
 
1 miejsce – Jagoda Bojanek z SP w Poraju (Wiosna, wiosna)
2 miejsce – Maja Kowacka z SP w Jaworzniku (Zatańczyły witaminy)
3 miejsce – Julia Tosiek z SP w Ludwinowie (Słoneczna wycinanka)
Wyróżnienie – Oliwia Będkowska z SP nr 1 w Myszkowie (Wstawaj, to już wiosna)
Wyróżnienie – Amelia Rusek z SP w Cynkowie (Pięknie żyć)

tal23.jpg
Kategoria kl. I-III z nagrodami...
 
Kategoria szkoły podstawowe kl. IV-VI:
 
1 miejsce – Natalia Kot z SP w Niegowie (Jedyne, co mam to złudzenia)
2 miejsce – Katarzyna Łabuś z SP w Poraju (The gratest love of all)
3 miejsce – Wiktoria Cesarz z SP w Winownie (Bądź dużym chłopcem)
Wyróżnienie – Maja Puszczewicz z SP nr 5 w Myszkowie (Chodź, pomaluj mój świat)
Wyróżnienie – Marysia Gil z SP w Jaworzniku (Kto za tobą ganiał)

tal24.jpg
Uczniowie klad IV-VI po odebraniu nagród
 
Kategoria gimnazja:
 
1 miejsce – Katarzyna Ząbkiewicz z Gimnazjum w Poraju (In the name of love)
2 miejsce – Daria Pakuła z Gimnazjum nr 3 w Myszkowie (Alleluja)
3 miejsce – Nikola Matyja z Gimnazjum w Pińczycach (Lustra)
Wyróżnienie – Kamila Góral z Gimnazjum nr 2 w Myszkowie (Przyjdzie taki dzień)
Wyróżnienie – Julia Kasznia z Gimnazjum w Niegowie (Unconditionally)

tal25.jpg
Gimnazjaliści...
 
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
 
1 miejsce – Magdalena Chałupa z ZSP w Żarkach (Buenos Aires)
2 miejsce – Szymon Matyja ze Studia Piosenki w Koziegłowach (You raise me up)
3 miejsce – Weronika Dzieża z LO w Myszkowie (I have nothing)

tal26.jpg
...i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
 
Kategoria zespoły:
 
1 miejsce – Zespół z Gimnazjum w Żarkach Letnisku (Treat you better)
2 miejsce – Zespół Shout ze Studia Piosenki w Koziegłowach (Biała Armia)
3 miejsce – Zespół Grejpfrut z LO w Myszkowie ( My medicine)

tal27.jpg
Zespoły podzieliły się nagrodami...
 
Powiat Myszkowski składa serdeczne podziękowania ośrodkom kultury ze wszystkich gmin, sklepowi Light Center, Pizzerii Capri, restauracji Kukubara, firmie Zand Studio za profesjonalne nagłośnienie, Tomaszowi Prusinowskiemu za znakomite oświetlenie, Filipowi Czechowskiemu za nagranie i obróbkę video, Mariuszowi Kaczmarczykowi i Damianowi Dubikowi za obsługę techniczną.
Pierwszy Powiatowy Festiwal Muzyczny „Nasz Talent” za nami, ale już dziś zapraszamy do udziału w jego kolejnej odsłonie. 

 
tal15.jpgtal3.jpgtal4.jpgtal5.jpgtal6.jpgtal8.jpgtal9.jpg
Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu
04
MAJ
2017
10996
razy
czytano

1621/4294

Na skróty

Zobacz najpotrzebniejsze linki

Powiat Myszkowski
Ciasteczka cookies

Strona wykorzystuje pliki cookies. To niewielkie pliki zawierające ciąg znaków, które są wysyłane i zapisywane na urządzeniu użytkownika.

Dowiedz się więcej...
  • Pliki umożliwiające prawidłowe działanie Serwisu oraz funkcjonalności, z których Użytkownik chce skorzystać, np. uwierzytelniające pliki cookies czy pliki sesji użytkownika. Do tej grupy zaliczamy także pliki związane z mechanizmem Google reCAPTCHA, który jest niezbędny do bezpiecznego wysłania formularzy kontaktowych. Bez ich zapisania na urządzeniu Użytkownika korzystanie z Serwisu jest niemożliwe.
  • Pliki umożliwiające zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień i dostosowanie ich do jego potrzeb, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej. Pozwalają one Usługodawcy na poprawę funkcjonalności i wydajności strony. Wyłączenie tych ciasteczek spowoduje, że pewne funkcjonalności strony WWW nie będą dostępne.
  • Do tej kategorii należą cookies, które umożliwiają przechowywanie danych, powiązanych ze statystykami (np. czas trwania wizyty). Tworzone i wykorzystywane są przez naszego partnera firmę Google i jego usługę Google Analytics. Umożliwiają one realizację modelu biznesowego poprzez m.in. zbieranie informacji nt. odwiedzających stronę WWW. Ich wyłączenie może być przyczyną niższego poziomu świadczenia usług spowodowanego brakiem możliwości analizy odwiedzin, kręgów zainteresowań itp. Wyłączenie tych ciasteczek nie spowoduje braku jakiejkolwiek funkcjonalności strony WWW.
  • Do tej kategorii należą cookies, które umożliwiają przechowywanie danych, powiązanych z reklamami. Tworzone i wykorzystywane są przez naszego partnera firmę Google i jego usługi Google AdSense i DoubleClick. Umożliwiają one realizację modelu biznesowego poprzez wyświetlanie reklam naszego serwisu WWW. Ich wyłączenie może być przyczyną niższego poziomu świadczenia usług spowodowanego brakiem możliwości realizacji przez Usługodawcę przychodów mających istotny wpływ na działanie i rozwój Serwisu. Wyłączenie tych ciasteczek nie spowoduje braku jakiejkolwiek funkcjonalności strony WWW.
  • Wysyłanie do Google danych użytkownika związanych z reklamami. Opcja ta umożliwia realizację modelu biznesowego poprzez wyświetlanie reklam naszego serwisu WWW. Jej wyłączenie może być przyczyną niższego poziomu świadczenia usług spowodowanego brakiem możliwości realizacji przez Usługodawcę przychodów mających istotny wpływ na działanie i rozwój Serwisu. Wyłączenie tej opcji nie spowoduje braku jakiejkolwiek funkcjonalności strony WWW.

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
tal288_958444338.jpg

tal288_958444338.jpg

Logo: Powiat Myszkowski
Powiat Myszkowski