Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W powiecie myślą o małych gospodarstwach rolnych

Z inicjatywy Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie Jana Kierasa odbyło się w dniu 9 kwietnia 2018 roku w Starostwie Powiatowym spotkanie wójtów, burmistrzów z udziałem Wicemarszałka województwa śląskiego  Stanisława Dąbrowy, dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Jerzego Motłocha, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Józefa Ślusarza.

spotkanie.jpg

Tematem wiodącym był program rolny dla małych gospodarstw rolnych oraz działek przyzagrodowych, którego autorem jest Wiceprzewodniczący Jan Kieras, a który planuje się realizować w najbliższych latach na terenie naszego powiatu. Marszałek Dąbrowa przedstawił również zaawansowanie inwestycji na drogach wojewódzkich.

Pan Jan Kieras uzasadnił potrzebą pomocy celowo finansowej dla gospodarstw rolnych o powierzchni 0.5 ha do około 3 ha użytków rolnych, a także działkach przyzagrodowych poniżej 0.5 ha, w których zanikła na przestrzeni kilkunastu lat produkcja zwierzęca.
Niejednokrotnie wiele z nich nie prowadzi produkcji rolniczej albo ogranicza się do skoszenia użytku zielonego jeden raz w roku bez zbierania zielonej masy, gdyż brakuje im pomysłu, a może małego bodźca finansowego zachęcającego do wprowadzenia produkcji zwierzęcej lub ogrodniczej na potrzeby własne,  a nadwyżkę sprzedawać sąsiadom. Produkcja zwierzęca oparta byłaby na paszach własnych, a więc żywionych tradycyjnie bez dodatków chemicznych. Mięso pochodzące od tak żywionych sztuk jest droższe od żywionych w systemie przemysłowym, ale posiada najwyższe parametry jakościowe i przede wszystkim zdrowotne dla ludzi.  Cieszy się wśród mieszkańców miast wielkim zainteresowaniem z uwagi na jego doskonały smak. Wędliny z takiego mięsa smakują zupełnie inaczej aniżeli te, które kupujemy w sklepach sieciowych wielkopowierzchniowych.

Te małe gospodarstwa nie są w stanie spełnić kryteriów, aby otrzymać pomoc finansową ze środków unijnych, czy krajowych i dlatego naszym obowiązkiem jako samorządowców jest udzielenie im pomocy, aby nie poczuli się opuszczeni  przez władze państwowe i samorządowe- powiedział Jan Kieras.

Nie chodzi tu o to, żeby z tej małej produkcji rolnej mogli utrzymać się, ale żeby to był dodatkowy dochód w bilansie domowym, a jednocześnie by mogli zdrowo odżywiać się.
Program ten adresowany jest przede wszystkim do osób, które uzyskują małe dochody z pracy pozarolniczej, tzw. dwuzawodowców, ale mają energię, zapał i zdrowie, aby czas po przyjściu z pracy etatowej poświęcić na dodatkowe zajęcia w gospodarstwie własnym.

Nie możemy być bierni na to co mówią mieszkańcy wsi i dzielnic peryferyjnych w miasteczkach naszego powiatu: nastąpiło wielkie rozwarstwienie w dochodach gospodarstw rolnych wielkoobszarowych do których płyną duże dotacje rolne w stosunku do większości pozostałych gospodarstw rolnych, które nie posiadają takiej możliwości.  Starsi mieszkańcy, którzy pamiętają czasy przedwojenne na wsiach mówią, że  zmierzamy do okresu gdzie byli wielcy posiadacze ziemscy i cała reszta wiejskiej biedoty, która żyła w nędzy i niedostatku.

Program rolny będzie dotyczył aktywizacji ludności z małych gospodarstw  rolnych i działek przyzagrodowych oraz promocji produkcji zdrowej żywności.

W tym programie będą działania:
1.    „Winnica+” jest w trakcie realizacji. Osoby spełniające kryteria otrzymują bezpłatnie po 50 stuk sadzonek winorośli oraz bezpłatną opiekę merytoryczną przez okres 3 lat, czyli do okresu wejścia w pełne owocowanie winnicy.
2.    „Drób 700+”. Dotyczy finansowania zakupu 10-u sztuk piskląt indyków rasy mięsnej, 20-u sztuk piskląt kaczek rasy mięsnej, 10-u sztuk piskląt gęsi oraz 100kg paszy treściwej na odchowanie drobiu przez okres 1 miesiąca. Potem przechodzimy na żywienie wyłącznie paszami własnymi (zboża, ziemniaki, zielonka).
3.    „Wędzarnia 300+”. Dotyczy finansowania wykonania we własnym zakresie wędzarni z drewna za 300 zł. i nauczenia wytwarzania wędlin na potrzeby własne  i najbliższej rodziny.
4.    „Prosięta 300+”. Dotyczy finansowania zakupu dwóch sztuk prosiąt za 300 zł i odchów na paszach własnych do tuczników o wadze do 120 kg każdy.
5.    „Biohumus 500+”. Dotyczy finansowania wykonania  biokompostownika z desek+ zakup słupków metalowych zabetonowanych, zakup dżdżownic kalifornijskich w ilości 1000 sztuk.
Wartość całego tego działania będzie wynosić 500 zł.

W  jednym gospodarstwie rolnym lub działce przyzagrodowej dopuszczalne będzie prowadzenie więcej niż jedno działanie.

Środki finansowe dla beneficjentów, czyli osób które będą realizować program,  zostaną przekazane za pośrednictwem Stowarzyszenia. W każdym roku będą wprowadzane na terenie całego powiatu 1-2 działań w zależności od ilości osób zainteresowanych programem. Zasada będzie taka,  że w pierwszym roku każde działanie będzie finansowane pilotażowo najpierw przez powiat, w następnym roku to samo działanie będzie finansowanie i powielane przez Gminy w innych gospodarstwach.

Wicemarszałek Dąbrowa stwierdził, że jest to bardzo ambitny program dla gospodarstw małych i ma znamiona programu ogólnopolskiego, trzeba go wprowadzać w sposób bardzo przemyślany aby efekt był widoczny i korzystny dla całego powiatu. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras poinformował, że każda osoba, która zostanie zakwalifikowana do programu będzie przeszkolona przez doradców z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie w zakresie określonego tematu. Nie będzie więc przypadków, że pomoc finansowa i doradcza pójdzie do osób przypadkowych.

Patronat nad programem rolnym autorstwa Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie Jana Kierasa objął Wicemarszałek Stanisław Dąbrowa i Starosta Dariusz Lasecki.
W naszym wspólnym interesie jako samorządowców jest takie działanie, aby ilość odłogów na naszym terenie zmniejszała się, a ścieżki pieszo-rowerowe przebiegały w sąsiedztwie zagospodarowanych pól, a nie wśród ostów, rdestów, ognichy i zakrzaczeń- podsumował Starosta Dariusz Lasecki.

Drugą część spotkania prowadziła Wicestarosta Anna Socha Korendo.

18

KWI

2018

55351

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

spotkanie_511652776.jpg

Zdjęcie: spotkanie_511652776.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.