Konwent  Powiatów Województwa Śląskiego

W poniedziałek odbył się pierwszy w tym roku Konwent Powiatów Województwa Śląskiego. Powiat myszkowski reprezentował starosta Piotr Kołodziejczyk, który został wybrany do prac Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Konwent został zorganizowany na terenie gminy Bestwina. Był to także pierwszy konwent po ostatnich wyborach samorządowych.

konwent.jpg
Starostowie podczas Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego

Zaproszenie starosty bielskiego Andrzeja Płonki przyjęło 15 starostów, reprezentujących poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Spotkanie  rozpoczęto krótką prezentacją wszystkich starostów, wśród których pojawiły się nowe osoby. Najważniejszy punkt konwentu stanowił wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących VI kadencji.  Jednogłośnie uchwalono, iż funkcję przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego pełnił będzie starosta bielski Andrzej Płonka, który został także rekomendowany jako reprezentant województwa śląskiego do Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Podczas wczorajszego konwentu dokonano również wyboru wiceprzewodniczących konwentu w osobach: starosty bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza, starosty kłobuckiego Henryka Kiepury oraz starosty wodzisławskiego Leszka Bizonia.  Wszyscy starostowie wyrazili chęć uczestnictwa w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, natomiast do zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów delegowani zostali: starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz oraz starosta mikołowski Mirosław Duży. Do prac Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wybrano starostę bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza oraz starostę myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka.

W ramach spraw bieżących, starostowie zadeklarowali chęć wspierania się oraz współpracy w realizowaniu zadań samorządów powiatowych. Wspólnie uznano, że najtrudniejszym wyzwaniem, które stoi przed powiatami, jest kwestia związana z finansowaniem szpitali. Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego Andrzej Płonka przedstawił sprawozdanie z działalności Związku Powiatów Polskich w 2018 r. W minionym roku odbyło się 13 posiedzeń Zarządu ZPP, w trakcie których rozpatrzono kilkaset zagadnień, przyjęto 9 stanowisk i podjęto ponad 100 uchwał. Starosta bielski poinformował, iż najbliższe XXIV Zgromadzenie Ogólne ZPP odbędzie się w dniu 17 stycznia b.r., Ustalono, że kolejne Konwenty Powiatów Województwa Śląskiego,  powinny mieć częstotliwość co dwa miesiące, chyba, że zaistnieje konieczność wcześniejszego spotkania.

Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu
STY