Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Święto Odzyskania Niepodległości

101 rocznicę Odzyskania Niepodległości upamiętniły miejsko-powiatowe obchody, które zgromadziły przedstawicieli samorządów terytorialnych, kombatantów, służb mundurowych, młodzieży, przedsiębiorców i mieszkańców Powiatu Myszkowskiego.

31.jpg
 
Tegoroczne uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny, która odbyła się w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława. Zaraz po niej spod kościoła ruszył przemarsz ulicami Myszkowa. Na czele postępowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzygłodzie, tuż za nią ustawiły się poczty sztandarowe, następnie młodzież szkół mundurowych, rzemiosła, delegacje władz miejskich i powiatowych, organizacji kombatanckich i mieszkańcy. Przemarsz dotarł do Pomnika Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów.
W ten sposób oddano hołd pokoleniom Polaków, którzy przed ponad stu laty wywalczyli niepodległość.
 
Uroczystości odwołujące się do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski są bardzo ważnym momentem w kalendarzu. O tym, że obchody odwołujące się do najważniejszej wartości państwowej nie są obojętne mieszkańcom Powiatu Myszkowskiego, świadczy liczba uczestników. Kościół wypełnił się do ostatniego miejsca, a obok gości honorowych zjawiło wiele osób, które również przybyły z poczucia patriotycznego obowiązku.
Powiat Myszkowski podczas obchodów reprezentowali Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Picheta, Wiceprzewodnicząca Zdzisława Polak, Wiceprzewodniczący Janusz Romaniuk, Członek Zarządu Powiatu Tomasz Ośmiałowski, Sekretarz Powiatu Krystyna Jasińska.
 
W poczcie sztandarowym szli Członek Zarządu Jolanta Koral z Radnymi Marleną Wiśniewską i Andrzejem Jastrzębski.
Spośród radnych w uroczystościach wzięli udział Radni Dariusz Lasecki, Rafał Kępski.
 
Po złożeniu okolicznościowych wiązanek, zebranych uczestników uroczystości powitał Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, który podziękował wszystkim za tak liczne przybycie, mówiąc o wartości, jaką przeszłe wydarzenia mają dla współczesnego poczucia więzi z krajem.
 
Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk w swoim przemówieniu odwołał się patriotycznych postaw ludzi, którzy wywalczyli niepodległość, zaznaczając, że postawa patriotyczna to także codzienność i praca u podstaw – w dziedzinie edukacji i infrastrukturze kraju.
 
- Będąc na święcie niepodległości możemy zdać sobie sprawę z tego, jakim heroizmem musieli wykazać się nasi przodkowie, aby Polska mogła zaistnieć na mapie Europy. Zaistnieć nie jako samodzielny, odrębny twór, ale jako wspaniały nowy uczestnik prawa międzynarodowego, który ma swoją wielowiekową tradycję – powiedział Starosta, podkreślając, jak wielką wagę utrwalanie pamięci o przeszłości kraju ma dla młodzieży. Nawiązał przy tym o konkursu „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”, w którym uczestniczył przed kilkoma dniami. Jak zaznaczył, we wszystkich edycjach konkursu wzięło udział 2385 osób, rozważając w swoich pracach ważne aspekty historii kraju.
 
W imieniu Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej głos zabrała Małgorzata Skinder, która odczytała list przygotowany przez panią Europoseł specjalnie na uroczystość.
Pani Poseł podkreśliła, że Narodowe Święto Niepodległości wzywa nas do refleksji nad losami ojczyzny. To także czas pamięci o pokoleniach, jak i przypomnienie, że fundamenty naszej państwowości nie są nam dane raz na zawsze.
 
Uroczystość jak co roku uświetnił występ zespołu „Eskadra”, składającego się z członków organizacji kombatanckich i weteranów Wojska Polskiego.
1.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg2.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg3.jpg30.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg

12

LIS

2019

2429

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

31_922695132.jpg

Zdjęcie: 31_922695132.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.