Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zakończenie projektu "Łyk (o) Tradycji"

Zakończył się projekt Łyk (o) Tradycji, realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” i Osikową Dolinę w ramach programu EtnoPolska 2020. Dziś odbyło się uroczyste podsumowanie projektu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach. W uroczystości uczestniczyli Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Wicestarosta Mariusz Morawiec.

Projekt trwał od maja i obejmował prowadzenie warsztatów rękodzieła z drzewa osikowego, podczas których uczestnicy mogli poznać dzieje rękodzielnictwa i nauczyć się samodzielnie wykonywać ozdoby wiórowe. Przedsięwzięcie było adresowane zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. 


Projekt zakładał udział ok. 600 osób w 25 grupach warsztatowych. Dało to łącznie 125 godzin zajęć. Każde zajęcia obejmowały prezentację historyczną dotyczącą tradycji osikowego łyka i wyrobów osikowych. Podczas każdego warsztatu uczestnicy wykonywali m.in. figurkę Orła Białego z wiórków drewna (jest to miniatura 3-metrowego Orła, który uczestniczył w 2019 roku w biało-czerwonej paradzie w Warszawie).
W piątek 25 września miało miejsce uroczyste zakończenie i podsumowanie całości. Bardzo ciepło powitał wszystkich Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm Mariusz Trepka, Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Wicestarosta Mariusz Morawiec. Na sali MGOPK obecni byli mieszkańcy gminy i uczestnicy projektu.
Goście wręczyli nagrody osobom, które brały udział w warsztatach. Tuż pod sceną można było obejrzeć wspaniałe ozdoby, będące efektem prac i nauki rękodzieła.


Warsztaty urozmaicały spotkania z członkiniami KGW Ziemianki. Koło to, powstałe w rok 1930 jest szczególnie zaangażowane w podtrzymywanie tradycji rękodzieła z wiórek drzewnych, czyli tzw. łyków. Panie z KGW doskonale wiedzą, jak na przełomie dekad zmieniały się wyroby z drewna osikowego.
Niewątpliwą zaletą projektu jest jego wymiar edukacyjny, podtrzymujący głębokie tradycje lokalnego dziedzictwa kulturowego.

28

WRZ

2020

729

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.