Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące zagrożeń związanych z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Szkolenie przygotował Powiatowy Inspektorat Weterynarii wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego.

Spotkanie było adresowane do hodowców trzody chlewnej, którzy działają na terenie Powiatu Myszkowskiego.

Gości powitała Kierownik PZDR Monika Stemplowska, która podkreśliła, że ASF jest coraz bliżej, dlatego należy podejmować działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Adam Sroka poinformował, że wyznaczone zostały strefy, w których wzmożona została kontrola w gospodarstwach. Powiat Myszkowski jest jedną z nich. 

Stosowanie zasad bioasekuracji jest ważne, ponieważ sprzyja zapobieganiu rozwoju choroby, jak również ma znaczenie w związku z kwestiami odszkodowawczymi. 
W Polsce stwierdzono 122 przypadki ASF w gospodarstwach hodowlanych i ok. 3 tys. u zwierząt żyjących dziko.
Uczestnicy spotkania otrzymali materiały informacyjne, a także plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie.

ASF – afrykański pomór świń – nie jest groźny dla ludzi, ale bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.

Główną przyczyną jego rozprzestrzeniania się są zarażone dziki.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apelują o nie kupowanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, wykluczanie kontaktu świń z dzikami, stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących, wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed przejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

16

GRU

2021

394

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.