Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Urząd Gminy Poraj i Gminny Ośrodek Kultury w Poraju po raz dziewiąty zorganizowali wspólnie Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych Kół Gospodyń Wiejskich i Kapel Powiatu Myszkowskiego. Po rocznej przerwie impreza wróciła do chorońskiej remizy.


Fot. Andrzej Kozłowski
Na Powiatowym Przeglądzie zaprezentowało sie ponad 20 zespołów

Zaprezentowało się w sumie ponad 20 ekip, których przedstawiciele zapewniali, że twórczość ludowa, choć nie jest lansowana w czasach popkultury, to mimo wszystko ma się coraz lepiej i znajduje swoich zwolenników. O tym, że tak jest faktycznie, mogliśmy się przekonać podczas Przeglądu. Remiza strażacka w Choroniu, w której Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Urząd Gminy Poraj, Gminny Ośrodek Kultury w Poraju oraz tutejsze KGW i OSP, zorganizowali imprezę, pękała w szwach. Największa w tym zasługa amatorów folkloru z terenu powiatu myszkowskiego. W imprezie wystąpiły koła gospodyń wiejskich z: Choronia, Jastrzębia, Gęzyna, Kuźnicy, Zespół Śpiewaczy "Porajanki", Orkiestra dęta z Choronia, Zespół "NOWOWSIANKI", Zespół Śpiewaczy "LIRA" z Żarek, Zespół "Kłos" z Jaworznika, Zespół "CARMEN" z Przybynowa, Zespół Koła Gospodyń "Cynków", Zespół "OSTRÓWIOLINKI" z Ostrowa, Kapela Podwórkowa "To i Owo" z Myszkowa. Wystąpiła także przyjęta gorąco przez publiczność "Jurajska Kapela Biesiadna" z Poraja. W wykonaniu zespołów mogliśmy wysłuchać najpiękniejszych i najpopularniejszych utworów muzyki ludowej, z różnych regionów Polski i z poza granic, gdyż w wielu utworach wykonywanych w nowych aranżacjach, które rozgrzały publiczność i gości, powodując, że wielu z nich nie zostało tylko biernymi słuchaczami, ale także współwykonawcami, śpiewając razem z zespołami i tańcząc. Zespół "Malwy" z Poraja zachwycił wiązanką lwowskich utworów. Gwiazdą wieczoru był zespół biesiadny "Starzyk" z Koszęcina, złożony z artystów "Śląska". Warto podkreślić, że zespoły, które zaprezentowały się na chorońskiej scenie, nie tylko uświetniają gminne czy powiatowe uroczystości, ale także mają na swoim koncie przeglądy ogólnopolskie czy wyjazdy zagraniczne oraz nagrania telewizyjne i radiowe. Obok zespołów folklorystycznych, które wzięły udział w przeglądzie, przybyło wielu gości. Wśród nich zaleźli się m.in.: posłowie na Sejm RP - Krzysztof Matyjaszczyk i Jadwiga Wiśniewska, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek Województwa Adam Stach, wicestarosta Jan Kieras, wójt Gminy Poraj Marian Szczerbak, radni powiatowi i gminni Łukaszem Stacherą i Jolantą Kozak na czele, przedstawiciele ośrodków kultury z powiatu myszkowskiego, przedstawiciele organizacji rolniczych, strażacy z jednostek OSP.
Wszystkie zespoły uhonorowane zostały okolicznościowymi dyplomami starosty myszkowskiego Mariana Wróbla i wójta Poraja Mariana Szczerbaka. Wyróżniającą cechą tego święta muzyki ludowej był jego charakter - radosnego święta i wspólnej zabawy, w której wzięli udział zaproszeni goście i publiczność. Należy niewątpliwie wyrazić najwyższe uznanie dla popularyzatorów kultury tradycyjnej, za promowanie najlepszych osiągnięć we współczesnej twórczości ludowej, określanie wzorców nowych trendów muzycznych we współczesnym folklorze, przyczynianie się do ugruntowywania pozycji sztuki ludowej w narodowej kulturze.
Przegląd pozwala naszym tradycjom ludowym przetrwać, dając szansę, że pozostanie ona nie tylko w pamięci naszych dziadków, ale również wleje się w serca młodemu pokoleniu. Bowiem nie nowoczesna pop-kultura stanowi o tym kim jesteśmy dzisiaj, ale nasza kultura narodowa, tradycje regionu, w którym znajduje się nasza większa czy mniejsza Mała Ojczyzna.

08

CZE

2009

9527

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.