Pińczyce w sieci

Pińczyce to kolejne sołectwo w powiecie myszkowskim, w którym otwarto Centrum Kształcenia, mające służyć lokalnym społecznościom, ułatwiając im dostęp do szerokopasmowego Internetu. Otwarta wioska internetowa to alternatywa dla klasycznego, tradycyjnego sposobu zdobywania wiedzy, szczególnie atrakcyjna z punktu widzenia mieszkańców terenów wiejskich gdzie utrudniony jest dostęp do Internetu.

Oficjalne otwarcie wioski

Pińczycka Wioska internetowa jest nowocześnie wyposażona, a wszyscy, chętni którzy przyjdą do Centrum będą mogli skorzystać m.in. z telefonii internetowej, biblioteczki multimedialnej, programów edukacyjnych, encyklopedii czy słowników elektronicznych. Ponadto na potrzeby projektu uruchomiona została platforma e - learningu, dzięki której wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w nieodpłatnych szkoleniach języków obcych. Będą mogli również poszerzać swoją wiedzę z zakresu obsługi komputerów i przedsiębiorczości. W korzystaniu z sieci pomogą profesjonalnie przeszkoleni pracownicy. Pracownia będzie dostępna nie tylko dla uczniów placówki, ale również dla wszystkich mieszkańców Pińczyc. Wioskę otwarto w budynku plebanii kościoła Św. Michała Archanioła w Pińczycach. W uroczystości jej otwarcia uczestniczyli: starosta myszkowski Marian Wróbel, burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, z-ca burmistrza Stanisław Błoński, radni z gminy: Józef Lazar i Jacek Sularz, dyrektor MGOPK w Koziegłowach Agata Morawiec, ks. proboszcz tutejszej parafii Tadeusz Mikołajczyk oraz młodzi mieszkańcy gminy.
Otwierając pracownię Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Agata Morawiec, przywitała wszystkich gości oraz złożyła im serdeczne podziękowania. Starosta Marian Wróbel, jak i burmistrz Jacek Ślęczka życzyli młodzieży jak najlepszego wykorzystania okazji, jaką jest powstanie Centrum kształcenia na odległość.
"Powstałe do tej pory w kilku gminach naszego powiatu wioski, dobrze zdają egzamin, umożliwiając wszystkim mieszkańcom dostęp do sieci internetowej oraz nowoczesnych form edukacji. Okazało się, że to dobry pomysł. Dzięki wioskom internetowym lokalna społeczność się integruje, nie można zapominać również o tym, że osoby starsze mają możliwość obcowania z nowoczesnymi środkami komunikacji". - mówił starosta myszkowski Marian Wróbel. "Niezmiernie jesteśmy usatysfakcjonowani tym faktem, że powstało następne Centrum Kształcenia w naszej Gminie. To tutaj w Pińczycach kilka lat temu powstała pierwsza Świetlica Środowiskowa, niedawno otworzyliśmy nowoczesny kompleks sportowy, a dzisiaj po raz kolejny mamy powód do świętowania. Jesteśmy bardzo zadowoleni i cieszymy się, że cała społeczność Pińczyc, a w szczególności młodzi mieszkańcy, będą mogli korzystać z dostępnej szerokiej oferty wioski internetowej. - powiedział burmistrz Jacek Ślęczka. "Chcę podziękować osobom, które wniosły największy wkład w powstanie Centrum: wicemarszałkowi Mariuszowi Kleszczewskiemu i staroście myszkowskiemu Marianowi Wróblowi. Centrum nie powstałoby również, gdyby nie praca i zaangażowanie dwóch osób ks. Tadeusza Mikołajczyka i Artura Podlejskiego." - mówi Józef Lazar, radny z gminy Koziegłowy, który również miał spory udział w doprowadzeniu powstania wioski w Pińczycach do szczęśliwego finału.
Projekt "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" zrealizowany jest przez Fundację Regionalnej Agencji Promocji i Zatrudnienia oraz firmę OPTOPLAND S.A. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wioska w Pińczycach czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 13.00 do 20.00 a w sobotę od 9.00 do 13.00.pod okiem księdza Tadeusza Mikołajczyka oraz stażysty Bartosza Lachór.