Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starostwo Powiatowe w Myszkowie przystąpiło do kampanii edukacyjnej "Kochasz dzieci, nie pal śmieci", prowadzonej przez Fundację Ekologiczną ARKA. Do odbiorców we wszystkich gminach powiatu myszkowskiego trafi kilka tysięcy plakatów i ulotek informujących o celach akcji.Celem projektu jest uświadomienie ludziom, że palenie śmieci w piecach domowych jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Ponadto, co nie wszyscy wiedzą grozi za to grzywna w wysokości 5 000 zł. "Gdy np. strażnicy miejscy stwierdzą, iż palone są śmieci, mogą nałożyć mandat w wysokości 100 złotych" - wyjaśnia Agnieszka Smuga, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska myszkowskiego starostwa - "a dla najbardziej zagorzałych palaczy śmieci sprawa może skończyć się w sądzie grodzkim, który może nałożyć grzywnę do 5000 złotych." Kampania realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Środki na akcję starosta myszkowski Marian Wróbel przeznaczył z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska. Starostwo Powiatowe zakupiło kilka tysięcy plakatów i ulotek, a akcja informacyjna prowadzona będzie we wszystkich gminach powiatu. Patronat medialny nad akcją sprawują: "Gazeta Myszkowska" i "Kurier Jurajski".
Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W Unii, co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z Polski. Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, jest szkodliwy dla zdrowia.
Podczas spalania emitujemy do atmosfery:
pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
tlenek węgla - trujący dla ludzi i zwierząt
tlenek azotu - powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

To nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.
W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuje się zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Zdarzają się przypadki chorób nowotworowych, niestety u dzieci.
Więcej informacji: www.FundacjaArka.pl

19

PAŹ

2009

82891

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.