Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Na spacer po Grzędzie
W sobotę po raz kolejny wyruszamy w okolice Częstochowy pod hasłem My Wam pokażemy. Przed nami zamki w Bobolicach i Mirowie oraz łącząca je Grzęda Mirowska z jaskinią Stajnia.
Kazimierzowskie strażnice odległe są od siebie zaledwie o 1200 m. To akurat dystans do pięknego spaceru. Jak proponuje nasz gospodarz Jarosław Lasecki reprezentujący właścicieli zamków z przyległościami, zaczniemy od Mirowa. Stamtąd już po przejściu fragmentu Grzędy, odwiedzimy archeologów w jaskini Stajnia. Dalej trasa poprowadzi do Bobolic z tamtejszymi nowościami i atrakcjami (może przy przygotowanym poczęstunku pojawią się rycerze?). Wreszcie znów wyruszymy na spacer do Mirowa.

- Grzęda Mirowsko-Bobolicka - mówił "Gazecie" Lasecki - to najpiękniejszy zakątek Jury. Między wsiami Bobolice i Mirów jest wypiętrzenie ostańców. Każdy, kto zaczyna się wspinać, tu przyjeżdża. To również skarbnica przyrodnicza, zawierająca wiele rzadkich i endemitycznych gatunków roślin.

Grzędy dotyczy w pewnym sensie legenda o braciach Bobolu i Mirze zamieszkujących sąsiadujące zamki. Tak się kochali, że pod ziemią zrobili tunel łączący ich domy. Jednak Mir zakochał się z wzajemnością w żonie Bobola, wojennej brance. Kiedy mąż zastał żonę z bratem na wiarołomstwie, ją zamurował żywcem w tunelu, a brata uśmiercił. Podobno od tego czasu na zamku w Bobolicach ukazuje się Biała Dama - duch zamurowanej żony.

Naszą wyprawę do skarbów gminy Niegowa wspiera również Starostwo w Myszkowie, które udostępniło autokar. Jest w nim 50 miejsc i tyle osób może uczestniczyć w naszej wyprawie. Zaproszenia rozdawane są w naszej redakcyjnej recepcji (Al. NMP 13, wejście od ul. Piłsudskiego). Po dziesięć sztuk czeka jeszcze dzisiaj i jutro, obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Wyjazd w sobotę o godz. 11 z parkingu przy dworcu od ul. Piłsudskiego. Powrót ok. godz. 18.

www.czestochowa.gazeta.pl


Przejazd autokarem dla grupy 50 osób, chętnych zwiedzić atrakcje turystyczne powiatu myszkowskiego finansuje Starostwo Powiatowe w Myszkowie. Starostwo włączyło się do akcji Gazety Wyborczej w Częstochowie z inicjatywy starosty myszkowskiego Łukasza Stachery, który wszystkim uczestnikom wycieczki, życzy moc niezapomnianych wrażeń z pobytu na Jurze w powiecie myszkowskim.

03

WRZ

2010

42140

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1300824_647460634.JPG

Zdjęcie: P1300824_647460634.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.