Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wspomnienie dnia wybuchu II wojny światowej

1 września br. obchodziliśmy 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości obecni byli kombatanci, władze miasta i powiatu oraz uczniowie z myszkowskich szkół.

Zgodnie z tradycją kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską złożyli przede wszystkim przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych. Na uroczystości hołd ofiarom II wojny światowej złożyli również przedstawiciele Miasta i Powiatu. Kwiaty wspólnie złożyli: Burmistrz Włodzimierz Żak, Zastępca Iwona Franelak oraz Przewodnicząca Rady Miasta Halina Skorek-Kawka. Starostwo Powiatowe reprezentowali Starosta Myszkowski Wojciech Picheta, Wicestarosta Jan Kieras i przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak. Młodzież reprezentowały poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. T. Kościuszki, Gimnazjum nr 3 im. C. K. Norwida oraz Gimnazjum nr 5 im. R. Schumana.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości przyszedł czas na przemówienia. W swoich wystąpieniach Burmistrz i Starosta mówili o bohaterstwie i waleczności naszych rodaków. Starosta Picheta zaapelował do młodych o patriotyczną postawę, która w dzisiejszych czasach przejawia się w pilnej nauce, prawości i szacunku do historii. Na koniec części oficjalnych głos zabrał jeden z naocznych świadków tragedii, który odczytał zgromadzonym swoje wspomnienia z pierwszych dni września 1939 roku. Przedstawiciel kombatantów ziemi myszkowskiej opowiadał o walecznej postawie naszych rodaków i sytuacji w powiecie po wybuchu wojny. Wspomnienia kryły w sobie wiele wzruszających i jednocześnie przerażających faktów. Pamiętajmy, że żyjącym świadkom historii należy się szczególny hołd i szacunek.

Na koniec, w części artystycznej, zespół „Eskadra” wykonał dla zgromadzonych pieśni patriotyczne i żołnierskie. Usłyszeć można było m.in. utwór „Czerwone Maki na Monte Cassino” i „Piechota”.

Przedstawiciele Powiatu: Wicestarosta Jan Kieras, Starosta Myszkowski Wojciech Picheta i Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak (od lewej)

Wystąpienie zespołu „Eskadra”

02

WRZ

2011

34035

razy

czytano

mwawrzyniak

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

1.09ee_557075846.jpg

Zdjęcie: 1.09ee_557075846.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.