Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Mieszkańcy gminy Niegowa i turyści już niedługo będą jeździć po lepszych drogach. Natychmiastowe działanie Starosty Myszkowskiego Wojciecha Pichety oraz szybka realizacja procedury przetargowej przez Powiatowy Zarząd Dróg doprowadziły do pozyskania przez Powiat Myszkowski środków unijnych z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w kwocie niemal 2,7 mln zł na remonty dróg w gminie Niegowa. W związku z tym na nadzwyczajnej sesji Rada Powiatu podjęła uchwałę o zwiększeniu budżetu na rok 2011 po stronie dochodów. Ponadto przyznano środki w wysokości 850 tys. zł na zadania związane z rozbudową Szpitala Powiatowego.

Szanse na pozyskanie środków pojawiły się przed kilkoma tygodniami, kiedy okazało się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tworzy specjalną listę podmiotów, które mogą uzyskać wsparcie. Chodzi w głównej mierze o pieniądze na inwestycje: odbudowa drogi powiatowej Nr 1711S na odcinku od DW 789 przez m. Bliżyce ETAP I; odbudowa drogi powiatowej Nr 1713S Kotowice - Niegowa na odcinku 1,8 km od DW nr 789 do miejscowości Mirów - ETAP II; dokończenie przebudowy drogi powiatowej Nr 1016S granica Powiatu - Mzurów -Niegowa od km 3+400 do km 4+900 ETAP II; przebudowa drogi powiatowej Nr 1015S Mzurów - Dąbrowno – granica Powiatu od km 2+250 do km 4+000 ETAP II.

Łącznie istniała szansa na pozyskanie ok. 2,7 mln zł. Cała sprawa rozbijała się o dwa pierwsze w/w zadania – dotyczące odbudowy nawierzchni, na dofinansowanie których nie było pewności, a które były o wiele bardziej kosztowne (1.140.121 zł dla odcinka biegnącego przez Bliżyce i 999 010 zł dla odcinka przebiegającego przez Mirów). Pozostałe dwa zadania dotyczyły położenia warstwy ścieralnej (koszty odpowiednio: 246.722 zł i 259 049 zł).

Nie było pewności
Problemem jednak okazały się wymogi. Otóż warunkiem uzyskania dofinansowania było zakończenie inwestycji do końca roku. To oznaczało, że procedurę przetargową trzeba było podjąć jeszcze przed formalnym potwierdzeniem pozyskania środków. Jedynie takie rozwiązanie gwarantowało rozpoczęcie prac jak najwcześniej, jeszcze zanim pogorszy się pogoda.
Początkowo sytuacja ta budziła wątpliwości. Niektórzy obawiali się ryzyka. Radni zastanawiali się, jakie koszty poniesie Powiat w przypadku, gdyby jednak środków unijnych nie przyznano, a w międzyczasie wdrożona zostałaby procedura przetargowa.

Jedynym wyjściem byłoby wtedy odwołanie przetargu, w wyniku czego oferenci mieliby prawo zażądać zwrotu kosztów związanych z przygotowaniem swoich ofert, co mogłoby kosztować Powiat ok. 20 tys. zł.
Starosta Myszkowski Wojciech Picheta nie miał najmniejszych wątpliwości, że trzeba było podjąć natychmiastowe i prężne działania.

- Procedury ogłoszenia przetargów musieliśmy rozpocząć jak najprędzej- mówił Starosta w październiku, argumentując, że warto zaryzykować 20 tys., żeby móc pozyskać 2,7 mln zł.

Jego nieugięta postawa okazała się decydująca w sytuacji, kiedy zaczęły rodzić się wątpliwości – czy rzeczywiście Powiat otrzyma środki, czy zdąży skończyć inwestycję do końca roku itp.

Tymczasem okazało się, że pieniądze na realizację inwestycji w gminie Niegowa zostaną przyznane. Informuje o tym pismo Wojewody Śląskiego o dodatkowych środkach dla Powiatu Myszkowskiego w ramach Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę fakt, że mieszkańcy gminy Niegowa ucierpieli najbardziej podczas minionych klęsk żywiołowych, modernizacja i odbudowa zniszczonych dróg – w 100 procentach finansowanych ze środków unijnych – jest ważnym osiągnięciem Powiatu Myszkowskiego.

850 tys. dla Szpitala
Rada Powiatu w Myszkowie podjęła uchwałę o przekazaniu 850 tys. zł na potrzeby SP ZOZ-u w związku z rozbudową Szpitala Powiatowego.
Jest to dodatkowa kwota, przekazana w postaci dotacji celowej, którą Powiat przeznacza na najważniejszą inwestycję w Powiecie Myszkowskim.
Podczas sesji, radni dopytywali się, skąd taka decyzja. Starosta Wojciech Picheta wyjaśnił, że już wcześniej była dyskusja, podczas której dyrektor Szpitala ds. finansowych Jan Dyrka informował, że do zakończenia rozbudowy szpitala potrzeba jeszcze ok. 4 mln zł.

- Jeśli dziś przekażemy 850 tys. zł, to na przyszły rok wniosek o zabezpieczenie środków będzie mówił o ok. 2,2 mln zł, co daje łącznie ok. 3 mln 50 tys. zł, czyli o 1 mln mniej – powiedział Starosta Wojciech Picheta.

Ponadto, Starosta odniósł się także do sugestii niektórych radnych, że Powiat przeznacza na Szpital zbyt wielkie kwoty. Stwierdził, że pierwotne szacunki mówiły, iż rozbudowa będzie kosztować Powiat ok. 12 mln zł.
- Mam informację, że z tymi pieniędzmi 2,2 mln na rok przyszły, łączna kwota, którą dało Starostwo wyniesie 11.900 mln zł – mówił Starosta.

Na uwagę zasługuje fakt, że Szpital Powiatowy jest dobrem wspólnym i stanowi ogromny majątek Powiatu Myszkowskiego. Pieniądze na niego przeznaczone – co wielokrotnie podkreślał Starosta – jedynie ten majątek pomnażają.


Radni podczas sesji nadzwyczajnej

16

LIS

2011

79685

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

powiat_pozyskal_miliony1_320657986.jpg

Zdjęcie: powiat_pozyskal_miliony1_320657986.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.