Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przemarsz pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, poprzedzony mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława, złożenie okolicznościowych wiązanek, przemówienia i patriotyczne pieśni – wszystko to w miniony piątek, 11 listopada, miało miejsce w Myszkowie. Reprezentacje samorządów, szkół, instytucji i kombatantów oddały hołd pokoleniom Polaków, którzy przed 93 laty wywalczyli niepodległość.

Coroczne uroczystości, upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, są - tak w Myszkowie, jak i w całym Powiecie - istotnym momentem w kalendarzu. O tym, że uroczystość odwołująca się do najważniejszej wartości państwowej nie jest obojętna mieszkańcom Powiatu świadczy fakt, że podczas mszy inaugurującej obchody kościół zapełnił się do ostatniego miejsca. Obok gości honorowych, zjawiło się wiele osób, które przybyły z poczucia patriotycznego obowiązku.

Na myszkowskiej uroczystości na zaproszenie Burmistrza Myszkowa Włodzimierza Żaka zjawili się m.in. posłanka Jadwiga Wiśniewska, Marszałek Mariusz Kleszczewski, Starosta Wojciech Picheta, Wicestarosta Jan Kieras, Wiceburmistrz Iwona Franelak, przybyli radni Miasta i Powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych.
Mszę celebrował ksiądz dziekan Stefan Jachimczak, który w swoim emocjonalnym przemówieniu mówił o wolności obecnej w sercach nas wszystkich.

Tuż po zakończeniu mszy, spod kościoła ruszył marsz uczestników, którzy udali się pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Tam delegacje złożyły wiązanki kwiatów. O wartości, jaką jest niepodległość mówili Posłanka J. Wiśniewska, Marszałek M. Kleszczewski i Burmistrz W. Żak.
Dla Starosty Myszkowskiego Wojciecha Pichety, 11 listopada to bardzo ważny dzień, o czym – zapytany – szeroko opowiada, dając do zrozumienia, że przeszłość i teraźniejszość są z sobą blisko związane:

- Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach nie jako nowy, wymyślny twór, ale jako ważny uczestnik polityki międzynarodowej, związany z naszym kontynentem prastarą tradycją. Polska była, jest i będzie integralną częścią Europy, a Święto Odzyskania Niepodległości pozwala nam pochylić się nad dziejami naszego kraju i pracą wielu pokoleń, bez których byt państwowy Polski nie mógłby się urzeczywistnić ani w takiej formie jak dziś, ani w żadnej innej.
Żyjemy w świecie, który zmienia się w oszałamiającym tempie, z dnia na dzień obserwujemy powstawanie zjawisk, o jakich dawniej nikomu się nie śniło. Zmienia się technologia, zmieniają się obyczaje społeczne i skala wartości. W owym kalejdoskopie przemian historia pozostaje jedną z tych sfer, w których możemy odnaleźć coś stałego, utrwalonego w tradycji. Coś, co możemy rozpoznać, jako niezmienny fundament naszego współczesnego świata. Każdy fakt historyczny w swej istocie jest niezmienny i mówi wiele o wspólnych dziejach. Natomiast deformują go rozmaite interpretacje minionych wydarzeń, które niejednokrotnie bywają elementem politycznej rozgrywki. Tymczasem tradycja kulturowa, literacka i obyczajowa nie po to przechowała wydarzenia będące dziś ważnymi elementami naszej świadomości, aby miały stawać się zarzewiem sporów, waśni politycznych, a często nienawiści. Przeszłość powinna nas łączyć, nie dzielić, gdyż cały dzisiejszy świat opiera się na tym, co zbudowały poprzednie pokolenia; gdyż nasz świat, nasz kraj jest naocznym streszczeniem wielu setek i tysięcy lat dziejów.
Święto Niepodległości, upamiętniające długo oczekiwaną chwilę, kiedy po 123 latach nasz kraj wyzwolił się z uścisku zaborców to ważny element w corocznym świątecznym kalendarzu. Ważny zwłaszcza dla młodzieży, ponieważ to właśnie młodym ludziom może być trudno dostrzec w tego rodzaju świętach urok mitu, być może trudno im dostrzec za parawanem form – owych sztandarów, symboli, mundurów – źródło, do którego odnosi się cała podniosła uroczystość, a którym jest najgłębiej pomyślana i odczuwana – polskość. Polskość upamiętniona niezłomnością społeczeństwa w czasach zaborów, podkreślona bohaterstwem powstańców kościuszkowskich, listopadowych, styczniowych, odwagą Legionistów Piłsudskiego, ale też zawarta w codziennej pracy, w przeżywaniu kolejnych dni, w wychowywaniu dzieci i młodzieży. Ta polskość to nieprzerwany ciąg dziejów naszego kraju i pojedynczych losów wszystkich Polaków. To wszystko razem – chwała, ale i zwyczajność, heroizm, lecz obok przeciętny żywot, wzniosłość, ale też dbałość o codzienny styl życia – wszystko to stanowi podłoże, filar na którym możemy budować wspólną przyszłość naszego kraju
- mówi Starosta Wojciech Picheta.

Dbałość o przechowanie w pamięci ważnych dla Polski chwil, co podkreśla Starosta, widać było podczas uroczystości 11 listopada. Sztandary, mundury, podniosła symbolika. Młodzież i najstarsi kombatanci. Znajome melodie patriotycznych pieśni. Przemówienia, w których pobrzmiewało echo minionych wydarzeń.


Wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską składa delegacja Powiatu Myszkowskiego: Starosta Wojciech Picheta, Wicestarosta Jan Kieras, Sekretarz Powiatu Agnieszka Żmudzka i Radny Krzysztof Gajdziak

14

LIS

2011

31212

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Niepodleglosc_417255476.JPG

Zdjęcie: Niepodleglosc_417255476.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.