Logo: Powiat Myszkowski
Powiat Myszkowski

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Otwarcie nowego pawilonu szpitala

Po kilku latach prac, w minioną sobotę, nowy pawilon myszkowskiego Szpitala Powiatowego został uroczyście otwarty. Długo oczekiwano tej chwili, ale było warto, bo efekt mówi sam za siebie: wielopoziomowy pawilon prezentuje się wspaniale.

Wielka inwestycja, w której głównym udziałowcem jest Powiat Myszkowski, została zakończona. Jej wynik to powstanie prawdziwej perełki – kompleksu szpitalnego, o jakim niejeden powiat może tylko pomarzyć. Warto przy tym podkreślić, że wybudowanie nowego skrzydła pociągnęło za sobą znaczną poprawę warunków panujących w starej, dziś odrestaurowanej, części Szpitala. Nowy pawilon posiada m.in. nowoczesną Izbę Przyjęć z zadaszonym i zamkniętym podjazdem dla karetek oraz łóżkami obserwacyjnymi, na tym samym poziomie znajdują się gabinety przyjęć do wszystkich oddziałów. Ponadto w pawilonie ulokowany został blok porodowo-operacyjny z oddziałem dla noworodków i porodówką wyposażoną w specjalną wannę do porodów w wodzie oraz salę do cięć cesarskich, oddział urazowo-ortopedyczny, blok operacyjny z 3 salami operacyjnymi i profesjonalną salą wybudzeniową. Wnętrza są nowocześnie zaprojektowane, a w środku panuje przyjemna atmosfera.
Fasada starej części Szpitala została również odnowiona – dokonano termomodernizacji (ocieplono ściany, zmodernizowano kotłownię, wymieniono instalację CO), dzięki czemu całość kompleksu wygląda imponująco. Bez wątpienia jest to obecnie najlepiej wyposażony obiekt szpitalny w Powiecie Myszkowskim, jak i w jego sąsiedztwie.

Otwarcie
Uroczystość otwarcia nowego pawilonu zgromadziła wielu gości, wśród których znalazły się osoby od lat wspierające myszkowski Szpital, przedstawiciele instytucji samorządowych i administracji rządowej. Obecni na otwarciu byli m.in. Europoseł Małgorzata Handzlik, posłowie Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Sztolcman, Wojewoda Stanisław Dąbrowa, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Starosta Wojciech Picheta, Wicestarosta Jan Kieras, byli Starostowie Marian Wróbel, Leon Okraska, i Łukasz Stachera (za których kadencji również trwała rozbudowa), Dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ Zygmunt Klosa, Burmistrzowie i Wójtowie Włodzimierz Żak, Klemens Podlejski, Jacek Ślęczka, Łukasz Stachera, Krzysztof Motyl, Ksiądz Prałat Jan Batorski, radni gmin i Powiatu Myszkowskiego, przedstawiciele wykonawców – firmy Pol-Rem - Andrzej Pluta i Jerzy Sikora i Częstochowskiej Przemysłówki – Bogdan Wojtyra i Krzysztof Stępień, Prezes SK Banku Jan Bajno i Wiceprezes Elżbieta Kubuj, Dyrektor myszkowskiego oddziału SK Banku Józef Milewski, radni i przedsiębiorcy.
Całość poprowadzili Dyrektor Szpitala Jacek Kret i Lekarz Naczelny Szpitala Dorota Kaim-Hagar.

Przebieg inwestycji
Krótką historię rozbudowy Szpitala przedstawił Dyrektor Szpitala ds. finansowych Jan Dyrka, który uczestniczył w przedsięwzięciu od samego początku.
- Uważam dzień dzisiejszy za szczególny dla powiatowej służby zdrowia, dla władz samorządowych Powiatu i SP ZOZ-u i jego pracowników. Pomysł powstał w 2007 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą był ówczesny Dyrektor Mariusz Kleszczewski. Początkowo obiekt ten miał stać w innym miejscu, ale ostatecznie znajduje się w tym miejscu, gdzie jest teraz. W 2008 roku to początek okresu urzędowania Dyrektora Wojciecha Pichety. To wtedy przystąpiono do prac projektowych, a realizację rozpoczęto w 2009 roku. Był to pierwszy etap prac, w wyniku których powstał stan zamknięty. Lata 2010-2011 to drugi etap prac, polegających na pracach wykończeniowych, montażowych i instalacyjnych. Lata 2011 i początek 2012 były okresem najbardziej intensywnych prac, należało wykonać obejście wokół budynku, przeprowadzić modernizację stacji niskiego napięcia, aby możliwe było podanie zwiększonego zasilania. Następnie działania zmierzające do wyposażenia nowego pawilonu w nowoczesny sprzęt medyczny, wyposażenie meblowe itp.- opisał przebieg inwestycji J. Dyrka.

W efekcie powstały cztery poziomy z Izbą Przyjęć (poziom 0), Oddziałem noworodków, blokiem porodowo-operacyjnym z salą do porodów w wodzie (poziom 1), Oddziałem Urazowo-Ortopedycznym (poziom 2) i blokiem 3 sal operacyjnych z salą wybudzeniową (poziom 3).

Montaż finansowy
Całość tej inwestycji zamknęła się w kwocie ponad 24 mln zł, przy czym głównym udziałowcem jest Starostwo Powiatowe w Myszkowie, które od 2008 r. przekazało 11 mln 850 tys. zł. Ponadto, na potrzeby rozbudowy udało się pozyskać środki unijne w kwocie 7 mln 200 tys. zł, a kolejne 1,2 mln ma jeszcze wpłynąć. W finansowaniu rozbudowy z pomocą pośpieszyły gminy Powiatu Myszkowskiego, które przekazały łącznie 2 mln 150 tys. Najwięcej na Szpital przeznaczyło miasto Myszków – 1 mln 500 tys., następnie Koziegłowy – 400 tys., Żarki -130 tys. Poraj - 80 tys., Niegowa - 40 tys. Pozostałe 2 mln zł pochodzą ze środków własnych SP ZOZ-u.

Opinie
Starosta Myszkowski Wojciech Picheta, który przez kilka lat – jako Dyrektor SP ZOZ – miał najbliższy wgląd w przebieg inwestycji i wszystkie detale związane z jej przebiegiem zna od podszewki, nawiązał do słów Owidiusza – finis coronat opus – koniec wieńczy dzieło, uznając efekt ciężkiej pracy za wyjątkowo udany i korzystny dla wszystkich mieszkańców Powiatu Myszkowskiego.
- Czy to, co dzisiaj widzimy to wielkie dzieło? Na pewno. Gdyby ktoś mnie zapytał dzisiaj, czy podjęlibyśmy się tego trudu budowania, powiedziałbym – tak, mimo że w trakcie budowy, realizacji nie wszyscy z tego powodu byli zadowoleni, rzucano nam wiele kłód pod nogi i było wielu przeciwników. Jednak zdecydowana większość to była grupa tych przyjaciół, którzy pomagali - bardzo często bezinteresownie. Tym bardziej ten sukces dzisiaj smakuje, że wygrali ci, którzy chcieli, żebyśmy to wybudowali. Sukces ma wielu ojców, a tym głównym ojcem jest były Dyrektor, dziś Marszałek Mariusz Kleszczewski. To jest przyjaciel Myszkowa i Powiatu Myszkowskiego i Myszkowskiej Służby Zdrowia- powiedział Starosta Wojciech Picheta.

W opinii Marszałka Mariusza Kleszczewskiego największym wyzwaniem w 2007 roku było nie tyle określenie problemów, ale ich rozwiązanie. Jednakże niezwykle zmotywowany i nie bojący się niczego Zarząd Szpitala stanął na wysokości zadania.

- Napisaliśmy plan funkcjonalno-użytkowy i okazało się, że nie trzeba długo przekonywać organu założycielskiego i pana starosty, aby zrealizować ten projekt. Ten Szpital tego wymagał. Znaleźli się wtedy ludzie, którzy się nie bali podjąć ryzyka i mieli wiarę w to, że da się to zrobić. Postawiliśmy sobie i organowi założycielskiemu poprzeczkę bardzo wysoko. I określiliśmy, czy jesteśmy sami w stanie sprostać tym wymaganiom. Doszliśmy do wniosku, że sami – chyba jednak nie, że trzeba wokół budowy Szpitala trzeba stworzyć klimat i dopiąć ten montaż finansowy i głównym obciążeniem będzie to związane z organem założycielskim. W owym czasie Rada Społeczna też poparła naszą inicjatywę, jak również gminy i radni. Gminom i radnym poszczególnych kadencji należy się wielkie podziękowanie- podsumował Mariusz Kleszczewski, dla którego rozbudowa Szpitala to przedsięwzięcie o największym znaczeniu, jakie zrealizowano na tym terenie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Zdaniem wielu osób, taka inwestycja to niezwykła rzadkość w Polsce ze względu na fakt, że w trudnym okresie organ założycielski jest w stanie ją podjąć i z sukcesem przeprowadzić.
Dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ Zygmunt Klosa stwierdził, że dokonany został bardzo dobry wybór: - Gratuluję tego, że tak trudnych czasach wybudowaliście nowoczesny pawilon łącząc ze starym. Najwięcej będą mieli z tego mieszkańcy Powiatu, nie tylko, bo problem zabezpieczenia medycznego obejmuje też tereny poza Powiatem.
Posłanka Jadwiga Wiśniewska, nawiązując do słów Starosty Wojciecha Pichety, uznała, że to początek wielkiego dzieła, gdyż to inwestycja na przyszłość, dla wszystkich mieszkańców: - Mam nadzieję, że obecność pana Dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ przełoży się na zwiększenie kontraktu dla naszego Szpitala. Warto iść przez życie tak, aby ślady naszych stóp przetrwały. Dziękuję wszystkim, którzy wiedzieli, że warto się starać i walczyli za ten Szpital.
W podobnym tonie wypowiadali się wszyscy zabierający głos goście, m.in. Europosłanka Małgorzata Handzlik, Wojewoda Stanisław Dąbrowa, poseł Grzegorz Sztolcman, który określił obiekt mianem pomnika tych, którzy pracowali przy jego rozbudowie.

Przyjaciele Szpitala
Szczególną chwilą otwarcia było uhonorowanie osób prywatnych i instytucji, które bezinteresownie wspierały i nadal wspierają Szpital, dzięki czemu – jak stwierdził Dyrektor Jacek Kret: - Szpital regularnie poprawia swoje standardy, kolejne oddziały zmieniają wygląd, bogacą się w nowoczesny sprzęt, rośnie jakość usług medycznych, a pacjenci mają możliwość przebywać w salach nie tylko wspaniale wyposażonych, ale i przepełnionych miłą atmosferą.
Jak podkreśla Lekarz Naczelny Szpitala Dorota Kaim-Hagar, wszystko to jest dowodem przyjaźni, która – zwłaszcza w najtrudniejszych momentach – była szczególnie cenna.

Wśród osób i instytucji, które otrzymały pamiątkową statuetkę „Przyjaciel Szpitala Powiatowego w Myszkowie” znaleźli się: Mariusz Kleszczewski, Wojciech Picheta, Małgorzata Handzlik, Silvia i Roman Sobczykowie, Małgorzata i Krzysztof Czyżowie, Iwona i Waldemar Kitalowie, Ewa Pietras (Prezes Stowarzyszenia „Zdrowie dla Wszystkich), Teresa Przygoda (Dyrektor NFOZ Katowice), Rada Miasta Myszków, Rada Gminy i Miasta Koziegłowy, Rada Gminy i Miasta Żarki, Rada Gminy Poraj, Rada Gminy Niegowa, Rada Powiatu, Narodowy Fundusz Zdrowia.

Otwarcie nowego pawilonu to jedno z takich wydarzeń, które pamięta się długo, ale – co więcej – które pozostawia po sobie realną jakość. Tą jakością jest wspaniały kompleks szpitalny, jaki sytuuje nasz Powiat w rzędzie znakomicie przystosowanych specjalistycznego leczenia i gwarantujących szeroką skalę dostępności do świadczeń medycznych.


Byli Dyrektorzy SP ZOZ - Marszałek Mariusz Kleszczewski, Starosta Wojciech Picheta oraz obecny Dyrektor Jacek Kret - przecinają wstęgę; od tej pory nowy pawilon jest otwarty


Przyjaciele Szpitala Powiatowego w Myszkowie - w imieniu instytucji pamiątkowe statuetki odbierali przedstawiciele - przewodniczący Rad Gmin i Powiatu, prezesi i dyrektorzy


Uroczystość poprowadzili Dyrektor Jacek Kret i Lekarz Naczelny Szpitala Dorota Kaim-Hagar
Autor:  Rzecznik
27
CZE
2012
44256
razy
czytano

2562/4315

Na skróty

Zobacz najpotrzebniejsze linki

Powiat Myszkowski
Ciasteczka cookies

Strona wykorzystuje pliki cookies. To niewielkie pliki zawierające ciąg znaków, które są wysyłane i zapisywane na urządzeniu użytkownika.

Dowiedz się więcej...
  • Pliki umożliwiające prawidłowe działanie Serwisu oraz funkcjonalności, z których Użytkownik chce skorzystać, np. uwierzytelniające pliki cookies czy pliki sesji użytkownika. Do tej grupy zaliczamy także pliki związane z mechanizmem Google reCAPTCHA, który jest niezbędny do bezpiecznego wysłania formularzy kontaktowych. Bez ich zapisania na urządzeniu Użytkownika korzystanie z Serwisu jest niemożliwe.
  • Pliki umożliwiające zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień i dostosowanie ich do jego potrzeb, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej. Pozwalają one Usługodawcy na poprawę funkcjonalności i wydajności strony. Wyłączenie tych ciasteczek spowoduje, że pewne funkcjonalności strony WWW nie będą dostępne.
  • Do tej kategorii należą cookies, które umożliwiają przechowywanie danych, powiązanych ze statystykami (np. czas trwania wizyty). Tworzone i wykorzystywane są przez naszego partnera firmę Google i jego usługę Google Analytics. Umożliwiają one realizację modelu biznesowego poprzez m.in. zbieranie informacji nt. odwiedzających stronę WWW. Ich wyłączenie może być przyczyną niższego poziomu świadczenia usług spowodowanego brakiem możliwości analizy odwiedzin, kręgów zainteresowań itp. Wyłączenie tych ciasteczek nie spowoduje braku jakiejkolwiek funkcjonalności strony WWW.
  • Do tej kategorii należą cookies, które umożliwiają przechowywanie danych, powiązanych z reklamami. Tworzone i wykorzystywane są przez naszego partnera firmę Google i jego usługi Google AdSense i DoubleClick. Umożliwiają one realizację modelu biznesowego poprzez wyświetlanie reklam naszego serwisu WWW. Ich wyłączenie może być przyczyną niższego poziomu świadczenia usług spowodowanego brakiem możliwości realizacji przez Usługodawcę przychodów mających istotny wpływ na działanie i rozwój Serwisu. Wyłączenie tych ciasteczek nie spowoduje braku jakiejkolwiek funkcjonalności strony WWW.
  • Wysyłanie do Google danych użytkownika związanych z reklamami. Opcja ta umożliwia realizację modelu biznesowego poprzez wyświetlanie reklam naszego serwisu WWW. Jej wyłączenie może być przyczyną niższego poziomu świadczenia usług spowodowanego brakiem możliwości realizacji przez Usługodawcę przychodów mających istotny wpływ na działanie i rozwój Serwisu. Wyłączenie tej opcji nie spowoduje braku jakiejkolwiek funkcjonalności strony WWW.

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Otwarcie1_437628997.JPG

Otwarcie1_437628997.JPG

Logo: Powiat Myszkowski
Powiat Myszkowski