Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zakończyła się Kwalifikacja Wojskowa

Młodzież z Powiatu Myszkowskiego ma już za sobą Kwalifikację Wojskową. Przez trzy tygodnie w Starostwie Powiatowym trwało przyznawanie młodym ludziom odpowiednich kategorii pod kątem służby wojskowej. Zakończenie kwalifikacji odbyło się miniony piątek. Z tej okazji w Starostwie zjawił się Wojskowy Komendant Uzupełnień w Częstochowie ppłk. Krzysztof Tarapacz.

Do Kwalifikacji Wojskowej stanęło w tym roku 420 mężczyzn urodzonych w roku 1994, 6 kobiet urodzonych w latach 1989-1994, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz 3 mężczyzn z roczników starszych (1989-1993). Jedna osoba – kobieta – wyraziła chęć wstąpienia w szeregi armii jako ochotniczka.
Każdej z osób, które stanęły do Kwalifikacji Wojskowej została założona ewidencja wojskowa. Ponadto każda osoba została zbadana przez Powiatową Komisję Lekarską dla Powiatu Myszkowskiego. Na podstawie tegoż badania wydawano orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz książeczkę wojskową.

- To bardzo ważne, aby młodzież miała możliwość wyboru. Dawniej był to obowiązek, dziś jest inaczej- powiedział Starosta Wojciech Picheta podczas uroczystego zakończenia Kwalifikacji.

Wypada przypomnieć, że Kwalifikacja Wojskowa nie jest tym samym, co dawny pobór. Przed laty młodzi mężczyźni byli zobowiązani odbyć zasadniczą służbę wojskową i kategoria „A” dla wielu oznaczała prawdziwy wyrok. Dziś wszystko się zmieniło. Jeśli młody człowiek nie ma zamiaru wstąpić w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych, nie będzie powołany.

Tym niemniej, nadal prowadzi się ewidencję osób zdolnych do służby.
Co roku w Starostwie Powiatowym w Myszkowie odbywa się trzytygodniowe badanie, które – obok swego podstawowego celu, jakim jest zaewidencjonowanie i przydzielenie kategorii – staje się interesującym sposobem na zapoznanie się ze współczesnymi wymogami wojskowości oraz życiem wojskowym. Kwalifikacja służy więc poszerzeniu wiedzy na temat obronności kraju, a niejednokrotnie wpływa na podjęcie przez młodych ludzi decyzji o własnej drodze życiowej.


Osoby przeprowadzające Kwalifikację Wojskową ze Starostą Wojciechem Pichetą i Krzysztofem Tarapaczem


Starosta Wojciech Picheta odebrał z rąk ppłk. Krzysztofa Tarapacza okolicznościowy proporzec i podziękowanie

27

LUT

2013

97680

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

kwali1_557329764.JPG

Zdjęcie: kwali1_557329764.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.