Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych pokazali, co potrafią. Podczas VIII Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Niegowie dowiedli znakomitego przygotowania. Stawiły się drużyny z całego Powiatu. Organizatorem imprezy byli Zarząd Oddziału Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Starostwo Powiatowe w Myszkowie. Obsługę sędziowską zapewniła Państwowa Straż Pożarna. Impreza odbyła się na stadionie klubu Jura Niegowa.

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze odbywają się co dwa lata. Udział w nich biorą najlepsze jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Myszkowskiego.

Zmagania młodych i dorosłych strażaków rozpoczęły się z samego rana w niedzielę (25 sierpnia). Całość otworzył Prezes Zarządu OSP w Powiecie Myszkowskim, Starosta Wojciech Picheta wspólnie z z-cą komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie mł. brygadierem Krzysztofem Migalskim. Współorganizatora, czyli Starostwo Powiatowe, obok Starosty reprezentowali Wicestarosta Myszkowski Mariusz Trepka i Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Marian Szczerbak. Gośćmi na zawodach byli m.in. Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Wójt Niegowy Krzysztof Motyl, Wójt Poraja Łukasz Stachera.

- Gratuluję wszystkim drużynom, które dziś stanęły do rywalizacji. To są trudne konkurencje, wymagające sprawności indywidualnej i umiejętności pracy w zespole. Wszystkie drużyny zaprezentowały się pod tym względem bardzo dobrze. Organizowanie tych zawodów jest bardzo ważne i potrzebne. To nie tylko możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, ale również swego rodzaju mobilizacja i możliwość poprawienia własnej sprawności bojowej- powiedział Starosta Wojciech Picheta do zgromadzonych na płycie boiska strażaków.

Od samego początku rywalizacja przebiegała bardzo sprawnie, a młodzi strażacy – z drużyn seniorskich, młodzieżowych i kobiecych – prezentowali bardzo wysoki poziom w swoich kategoriach. Co bardzo istotne, wszystkie drużyny wykazały się dobrą znajomością regulaminu oraz wysokim poziomem przygotowania.

Zawodnicy musieli poradzić sobie z dwiema konkurencjami. Pierwszą była sztafeta pożarnicza. Strażacy mieli do pokonania dystans ok. 400 m z przeszkodami i zadaniami specjalnymi (np. sprawne połączenie dwóch rozdzielonych węży). Drugą konkurencją było tzw. ćwiczenie bojowe, podczas którego można było wykazać się umiejętnościami potrzebnymi w bezpośredniej walce z ogniem, począwszy od uruchomienia pompy aż po celne kierowanie strumieniem wody.

Starosta Myszkowski Wojciech Picheta wspólnie z Wicestarostą Mariuszem Trepką, Przewodniczącym Rady Powiatu Myszkowskiego Marianem Szczerbakiem i Zastępcą Komendanta PSP Myszków Krzysztofem Migalskim wręczyli najlepszym zespołom nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie – wielkie czeki, które zespoły będą mogły zrealizować w Międzypowiatowym Banku Spółdzielczym w Myszkowie, puchary i dyplomy.


Klasyfikacja końcowa zawodów przedstawia się następująco (najlepszą jest drużyna mająca najmniej punktów):

Drużyny męskie:
1. OSP Mysłów 101,73 pkt.
2. OSP Winowno 102,64 pkt.
3. OSP Lgota GOSP Lgota Górna 106,93 pkt.
4. OSP Ogorzelnik 113,88 pkt.
5. OSP Jastrząb 115,42 pkt.
6. OSP Choroń 121,26 pkt.
7. OSP Bliżyce 122,77 pkt.
8. OSP Nowa Wieś 128,19 pkt.
9. OSP Żarki 138,63 pkt.

Drużyny męskie młodzieżowe:
1. OSP Jastrząb 112,02 pkt.
2. OSP Mysłów 112,63 pkt.
3. OSP Winowno 114,60 pkt.
4. OSP Postaszowice 116,98 pkt.
5. OSP Nowa Wieś 120,82 pkt.
6. OSP Żarki (dyskwalifikacja)

Zespół z Żarek miał wyjątkowego pecha, gdyż w trakcie próby bojowej zawiodła pompa.

Drużyny żeńskie:
1. OSP Winowno 117,76 pkt.
2. OSP Nowa Wieś 135,94 pkt.
3. OSP Choroń 141,58 pkt.
4. OSP Żarki 186,92 pkt.


Zawody pożarniczo-strażackie mają już długą tradycję w Powiecie Myszkowskim. To ważne wydarzenie dla wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Powiatu. Są dowodem na to, że strażacy z wszystkich miejscowości wykazują pełną zdolność bojową. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach młodzi ochotnicy, reprezentujący swoją OSP w zawodach to kontynuatorzy wielopokoleniowych tradycji pożarniczych. W niewielkich miejscowościach udział w OSP przechodzi z ojca na syna, i nie jest to niczym dziwnym. Coraz częściej powstają żeńskie oddziały OSP, o czym świadczy udział w zawodach aż czterech drużyn.
Aktywność członków Ochotniczych Straży Pożarnych jest wartością szczególnie istotną w sytuacjach nagłego zagrożenia, kiedy potrzebne jest wsparcie dla PSP, ale także podczas coraz częściej zdarzających się klęsk żywiołowych (np. nawiedzające teren Powiatu powodzie). To właśnie umiejętności zdobyte w czasie działalności w OSP przyczyniają się do szybkiego i efektywnego niesienia przez strażaków pomocy.


Starosta Wojciech Picheta, tu w roli Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Myszkowie przyjmuje meldunek o gotowości do zawodów


Starosta Myszkowski Wojciech Picheta i Wicestarosta Mariusz Trepka wręczają nagrody


Przewodniczący Rady Marian Szczerbak nagradza młode drużyny


Od sprawnego uruchomienia pompy wiele zależało podczas "bojówki"


Na ogół zawodnicy sprawie radzili sobie z pokonywaniem przeszkód


Grunto to współpraca podczas sztafety

26

SIE

2013

88816

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

pozaro6_830156611.JPG

Zdjęcie: pozaro6_830156611.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.