Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

UWAGA: podwyższone stężenie ozonu!

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, że istnieje ryzyko wystąpienia w powietrzu przekroczenia poziomu alarmowego dla ozonu. Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne z intensywnym nasłonecznieniem i obecność w powietrzu sub-stancji, które sprzyjają tworzeniu się ozonu w atmosferze (tlenki azotu, tlenek węgla i węglowodory).

W dniu 8.08.2013 jesteśmy na skraju bardzo rozległego wyżu wschodnioeuropejskiego o słabo-gradientowym polu barycznym. Z południa napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W dzień zachmurzenie małe, stopniowo wzrastające do umiarkowanego. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w regionie nie będą korzystne, a z upływem doby mogą się jeszcze pogarszać.

W godzinach przedpołudniowych, popołudniowych i wieczornych będą występowały wysokie stężenia ozonu troposferycznego, przekraczające poziom docelowy 120 μg/m3 (stężenia średnie 8-godzinne kroczące), a w niektórych rejonach (szczególnie w aglomeracji górnośląskiej, aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i w rejonie Bielska-Białej) przekraczające poziom 180 μg/m3 (stężenia 1-godzinne).

W dniu 9.08.2013 pogoda w regionie będzie kształtowana przez zatokę niżową z pofalowanym frontem okluzji. Zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie powinny ulec wyraźnej poprawie. W godzinach 10 - 18 mogą lokalnie zaznaczać się stężenia ozonu troposferycznego nieznacznie przekraczające poziom docelowy 120 μg/m3.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie ozonu są:
- osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc, dzieci, osoby starsze, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu, osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.

Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
- w przypadku przekroczenia poziomu 181 – 240 μg/m3 stężenia ośmiogodzinnego O3: unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności, pozostałe osoby powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, w szczególności połączone ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

08

SIE

2013

77581

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.