Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przedstawiciele Powiatu na Święcie Konstytucji 3 Maja

Przedstawiciele Powiatu Myszkowskiego uczestniczyli w uroczystościach majowych upamiętniających jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Pogoda tego dnia była wyjątkowo niesprzyjająca, mimo to w kościele pw. NMP na Mijaczowie zgromadziło się wielu mieszkańców. Po zakończeniu patriotycznej liturgii przed świątynią utworzył się długi korowód, który udał się pod pomnik Ofiar Katynia, a następnie przemaszerował pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Honorowi goście i reprezentacje szkół, kombatantów, policji, straży pożarnej, instytucji samorządowych i gospodarczych – złożyli pamiątkowe wiązanki kwiatów.

Wśród przybyłych znaleźli się m.in. posłanka na Sejm Jadwiga Wiśniewska, poseł Artur Bramora, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Trepka, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak, Radni Powiatowi Jan Kieras, Rafał Kępski i Krzysztof Gajdziak.

Święto Konstytucji 3 Maja żyje w świadomości Polaków jako jedno z tych wydarzeń, które po dziś dzień określają naszą świadomość narodową. Nasz kraj w owym czasie znajdował się w nieporównywalnie trudniejszej sytuacji, aniżeli dziś. Dążące do osłabienia Polski ościenne mocarstwa czuwały nad tym, aby nigdy nie narodził się duch odrodzenia, aby tkwiący w wewnętrznym marazmie kraj pogrążał się w coraz większej niemocy.
Tak się nie stało. Dzieło naprawy zostało rozpoczęte.
Wiemy, co nastąpiło później – smutne dzieje wojny z Rosją w 1792 roku, Powstanie Kościuszkowskie, dwa następujące po sobie rozbiory. Wydarzenia tragiczne, które jednak nie mogły zatrzeć pamięci o dokonaniach Sejmu Czteroletniego, którego ukoronowaniem było uchwalenie Konstytucji.


Delegacja Powiatu Myszkowskiego pod pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską; od lewej: Wicestarosta Myszkowski Mariusz Trepka, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak, Radni Rady Powiatu Myszkowskiego Krzysztof Gajdziak i Rafał Kępski


W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

05

MAJ

2014

45456

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

mm1_577196284.JPG

Zdjęcie: mm1_577196284.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.