Dariusz Lasecki Starostą Myszkowskim!

Na pierwszej sesji Rady Powiatu w Myszkowie V kadencji wybrano nowe władze. Starostą Myszkowskim został Dariusz Lasecki, a Wicestarostą Anna Socha-Korendo. Wybrano również Przewodniczących Rady i Członków Zarządu.

Rozpoczęła się V kadencja Rady Powiatu Myszkowskiego. Pierwsza sesja to zgodnie z regułą wybory osób na najważniejsze stanowiska. Sposób wyborów jest ściśle określony – głosowanie odbywa się w sposób tajny. Radni głosują za parawanem i wrzucają swoje głosy do urny wyborczej.
Pierwsze głosowanie dotyczyło wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu. Ugrupowania zgłosiły swoich kandydatów. Byli nimi Andrzej Jastrzębski i dotychczasowy Starosta Wojciech Picheta. Wyczuwało się napiętą atmosferę, gdyż obaj kandydaci to osoby znane i doświadczone strukturach samorządowych.

Ostatecznie Przewodniczącym został Andrzej Jastrzębski, na którego oddano 11 głosów. Wojciech Picheta uzyskał głosów 8.

Andrzej Jastrzębski to osoba zasłużona w działalności samorządowej, były radny Powiatu i członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego, zaangażowany w sprawy z dziedziny oświaty, nauczyciel i dyrektor w sferze szkolnictwa.

Kolejnym punktem porządku były wybory Wiceprzewodniczących, którymi zostali Jan Kieras i Grażyna Kolasa-Gotkowska. Oboje również posiadają bogate doświadczenie samorządowe, przez wiele lat zasiadali w Radzie Powiatu. Jan Kieras to były Wicestarosta.

Następnie przyszła kolej na najdłużej oczekiwany punkt obrad, czyli wybór Starosty Myszkowskiego. Rekomendowano Dariusza Laseckiego i Mariusza Trepkę.

Obaj są radnymi od wielu lat i mają znaczne zasługi dla Powiatu Myszkowskiego. Dariusz Lasecki to radny Rady Powiatu III i IV kadencji, właściciel przedsiębiorstwa rolnego, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej; od wielu lat zaangażowany w odnowę i ratowanie polskich zabytków – m.in. dworu w Turzynie i zamku w Bobolicach, którego rekonstrukcja stała się wizytówką turystyczną Powiatu Myszkowskiego. W dowód uznania osiągnięć Dariusz Lasecki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Mariusz Trepka to wieloletni samorządowiec i społecznik, radny II, III i IV kadencji, piastował funkcję Wicestarosty, ukończył Politechnikę Częstochowską oraz studia na Akademii Liderów Samorządowych.
W głosowaniu 13 radnych poparło Dariusza Laseckiego, Mariusz Trepka uzyskał 6 głosów.

Nowy Starosta Myszkowski zarekomendował na stanowisko Wicestarosty Annę Sochę-Korendo, radną III i IV kadencji, szefową struktur powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego, przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu, byłą asystent pierwszego Wicewojewody Śląskiego.

Anna Socha-Korendo uzyskała 14 głosów, czterech radnych było przeciw, jeden głos okazał się nieważny.

W kolejnym punkcie radni wybrali pozostałych członków Zarządu Powiatu. Zostali nimi Jakub Grabowski (17 głosów za i 2 przeciw), Rafał Kępski (14 głosów za i 5 przeciw) i Mariusz Musialik (15 głosów za i 4 przeciw).

Tym samym najważniejsze stanowiska w Radzie Powiatu V kadencji zostały obsadzone.

Wśród gości zaproszonych na sesję znalazł się Senator RP Jarosław Lasecki, który pogratulował wszystkim radnym wyboru do Rady. Szczególne gratulacje złożył osobom, które będą pełnić najważniejsze funkcje.
- To okres wielkich szans dla naszego regionu. Gratuluję panu Staroście. Funkcja ta to wielka odpowiedzialność w stosunku do mieszkańców Powiatu Myszkowskiego- powiedział Senator Jarosław Lasecki.

Jak się okazało, Senator przygotował dla nowego Starosty specjalną niespodziankę. Był nią symboliczny „łańcuch obowiązku”. Ten miły akcent rozluźnił atmosferę i wprowadził nieco wesołości w sztywną formułę pierwszej sesji.

Następnie wyrazy podziękowania za współpracę na przestrzeni ostatnich kilku lat złożył ustępujący Starosta Wojciech Picheta, który pogratulował nowemu Zarządowi i życzył jak najlepszych osiągnięć.

Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki zabrał głos jako ostatni. Złożył serdeczne podziękowania za wybór i życzył wszystkim owocnej współpracy.

- Wybór na to stanowisko to dla mnie wyraz zaufania, ale przede wszystkim wyzwanie oraz odpowiedzialność wobec wszystkich mieszkańców Powiatu Myszkowskiego. Będę wywiązywał się z moich obowiązków jako Starosty z należytą starannością, a przede wszystkim pragnę zadeklarować otwartość na współpracę. Chciałbym, aby Rada była zgranym zespołem radnych, działającym z korzyścią dla całego Powiatu. Jeszcze raz dziękuję. Będziemy pracować tak, aby mieszkańcom Powiatu Myszkowskiego działo się lepiej niż dotychczas- powiedział Starosta Dariusz Lasecki.

W ten sposób Powiat Myszkowski ma nowe władze, które objęły swe funkcje z dniem podjęcia przedmiotowych uchwał.
Na następnej sesji Rada wybierze składy komisji oraz ich przewodniczących.

Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki i Wicestarosta Anna Socha-Korendo podczas pierwszej sesji Rady Powiatu V kadencji

Senator RP Jarosław Lasecki przekazuje nowemu Staroście symboliczny "łańcuch obowiązku"

Prowadzący obrady Przewodniczący Andrzej Jastrzębski wraz z Wiceprzewodniczącymi Janem Kierasem i Grażyną Kolasą-Gotkowską

Rad Powiatu Myszkowskiego V kadencji (na zdjęciu z Senatorem Jarosławem Laseckim - pierwszy z lewej): od lewej, pierwszy rząd - Dorota Kaim-Hagar, Jan Kieras, Dariusz Lasecki, Grażyna Kolasa-Gotkowska, Andrzej Jastrzębski, Anna Socha-Korendo, Rafał Kępski, Jakub Grabowski; drugi rząd - Józef Lazar, Danuta Służałek-Jaworska, Michał Trojakowski, Piotr Kołodziejczyk, Mariusz Morawiec; trzeci rząd - Mariusz Musialik, Sebastian Ruciński, Wojciech Picheta, Mariusz Trepka, Jarosław Kumor (na zdjęciu brakuje Piotra Bańki)