Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rozmowa ze Starostą Myszkowskim Dariuszem Laseckim

Zapraszamy do lektury wywiadu ze Starostą Dariuszem Laseckim, w którym Starosta mówi o motywach swego kandydowania, sytuacji w Powiecie i planach na przyszłość.

Rozmowa ukazała się na stronie "Dziennika Zachodniego". Pełny materiał pod adresem: myszkow.naszemiasto.pl

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na starostę myszkowskiego? Długo dojrzewała w Panu ta decyzja, czy podjął ją Pan bardzo szybko?


- Od wielu lat jestem zaangażowany w działalność samorządową, zarówno w Radzie Powiatu, jak i w strukturach Platformy Obywatelskiej. Ta codzienna obserwacja, jaką umożliwiała mi funkcja radnego, a także czynny udział w pracy samorządowej przekonały mnie, że Powiat Myszkowski zasługuje na dobrze umocowaną w społeczeństwie reprezentację w postaci Zarządu Powiatu i Rady.


Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki w swoim gabinecie

Udało się nam wyłonić stabilną większość w Radzie i zbudować przygotowany merytorycznie Zarząd. To jest właśnie zasadniczy powód, dla którego kandydowałem. Natomiast takich decyzji nie podejmuje się, jak pan mówi, bardzo szybko. Funkcjonowanie Powiatu Myszkowskiego jest rzeczą zbyt ważną. Oczywiście, decyzja wymagała namysłu, który dojrzewał od dłuższego czasu.

Rada Powiatu obdarzyła Pana ogromnym zaufaniem. Zwyciężył Pan stosunkiem głosów 13-6. To znaczna przewaga.

- W polityce, nawet tej lokalnej, przewaga jest czymś bardzo istotnym. Pozwala na działanie, które nie jest zagrożone nieoczekiwanym zwrotem. Do tej pory w Radzie Powiatu takiej stabilnej przewagi nie było i z pewnością odbijało się to na pracy radnych i Zarządu. Obecnie mamy silną koalicję dobrze rozumiejących się ludzi, którzy współpracowali w poprzedniej kadencji. Wierzę w to, że opozycja będzie w swoich postawach konstruktywna, doradcza i opiniotwórcza.

Jakie ma Pan najbliższe plany? Co w pierwszej kolejności chciałby Pan zrobić?

- Moje pierwsze kroki to, z oczywistych względów, gruntowna analiza szczegółów rozwiązań, podejmowanych w sferze spraw bieżących, mam na myśli tzw. otwarcie. Na tej bazie będzie można podjąć decyzje w sprawach nie cierpiących zwłoki. Dotyczy to zwłaszcza budżetu na 2015 rok, który trzeba ostatecznie dopracować. To najważniejsze zadanie, jakie stoi przed Zarządem w tej chwili. Budżet będzie miał racjonalne podłoże i nie będzie groził Powiatowi pogorszeniem sytuacji finansowej.

Jak definiuje Pan obecną sytuację powiatu? Z jakimi największymi problemami się boryka?

- Nie jest tajemnicą, że Platforma Obywatelska w ciągu ostatnich trzech lat była krytycznie nastawiona do poprzedniej rządzącej koalicji. Bolączką był brak merytorycznej współpracy na linii Zarząd-Rada. Radni nie byli w pełni poinformowani bądź informowano ich zbyt późno o podjętych decyzjach. Prowadziło to do sytuacji, w której postanowienia mające ogromny wpływ na życie mieszkańców Powiatu były wypracowywane bez poszanowania woli wszystkich radnych, którzy powinni być informowani na bieżąco. To, w moim pojęciu, duże naruszenie zasad demokracji. Nawet jeśli opozycja ma krytyczny stosunek do decyzji większości, jej wnioski powinny być rozpatrywane, ponieważ wnoszą dużo merytorycznie istotnych kwestii. Niestety, nie zawsze tak było. W efekcie obecna kondycja Powiatu Myszkowskiego nie jest w pełni zadowalająca.

Jakie ma Pan plany w dłuższej perspektywie?

- Cztery lata to długi czas. Przede wszystkim trzeba uporządkować pewien chaos, jaki wytworzył się ostatnio. Jestem pewien, że to się uda. Będziemy intensywnie działać w celu poprawy jakości szkolnictwa powiatowego i stanu dróg, jak również publicznej opieki zdrowotnej i przede wszystkim rozwoju inwestycyjnego na obszarze wchodzącym w skład Katowickiej Strefy Ekonomicznej oraz na 42 hektarach terenów zrewitalizowanych przez Powiat. Kluczem do sukcesu jest jednak to, czego wcześniej nie było, czyli przejrzystość i jasność działań. Uporządkowanie w dziedzinie metod pracy sprzyja efektywności i jest podłożem dobrego funkcjonowania tak złożonej struktury jak Powiat Myszkowski.

Rozmawiał Adrian Heluszka

04

GRU

2014

54594

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

starostal22_353913493.JPG

Zdjęcie: starostal22_353913493.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.