Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Młodzież z żareckiego ZS w Portugalii

Uczniowie Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach mieli kolejną już okazję wyjechać na zagraniczny staż do Portugalii. Dzięki zaangażowaniu Dyrektora ZS w Żarkach Marioli Piątek oraz koordynatorki i twórczyni projektu Lidii Nowak udział w stażu wzięło aż 16 uczniom technikum w zawodach: technik informatyk, żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwa. Uczniom towarzyszyły 2 opiekunki: wicedyrektor ZS w Żarkach Anna Dzieża oraz anglistka Beata Ganczewska. Wszystkie koszty związane z wyjazdem pokryte zostały z funduszy programu Erasmus +.

Przed wyjazdem młodzież została wybrana w precyzyjnym procesie rekrutacyjnym, który obejmował między innymi świetną znajomość przedmiotów zawodowych, czy biegłą znajomość języka angielskiego.

Staż uczniów trwał od 23.03 do 03.04.2015 r. Młodzież przebywała w pięknej miejscowości Barcelos na północy Portugalii, kilkanaście kilometrów od Oceanu Atlantyckiego w malowniczo położonym, nowo wybudowanym kampusie. Uczniowie mieli okazję pracować w miejscowych firmach informatycznych, restauracjach i hotelach. Poznanie portugalskich miejsc pracy i specyfiki tamtejszych firm było dla uczniów niezwykle ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem. Liczne umiejętności zdobyte podczas stażu pomogły w rozwoju zawodowym, wszystkim uczestnikom tych kreatywnych praktyk.

Praktyki dały im możliwość poznania światowych standardów usług informatycznych, hotelarskich i gastronomicznych.
W weekendy uczniowie zwiedzili stolicę Portugalii Lizbonę oraz inne ciekawe miejscowości: Guimarães, Bragę i Porto. Miasta te zrobiły na uczniach niesamowite wrażenie.

Podczas stażu Informatycy szkolili m.in. następujące umiejętności: konfiguracja i eksploatacja sprzętu komputerowego, obsługa oprogramowania używanego w firmach czy tworzenie baz danych, itp.
Uczniowie technikum hotelarskiego przeszli przez wszystkie etapy pracy w hotelu od służby piętrowej, po recepcję. Zaznajomili się z procedurami oraz programami stosowanymi w portugalskich hotelach.
Stażyści z technikum żywienia i usług gastronomicznych zajmowali się m.in, obsługą urządzeń i sprzętów stosowanych w gastronomii, przygotowywaniem potraw kuchni portugalskiej czy stołów konsumenckich.

Udział szkoły w projekcie zwiększył atrakcyjność kształcenia zawodowego i poprawił jakość całej edukacji zawodowej. Uzyskany w wyniku praktyk certyfikat „Europass Mobility” wystawiony uczniom w wersji polsko- i angielskojęzycznej uczynił proces kształcenia realizowany w ZS w Żarkach prawdziwie europejskim, a uczniom uczestniczącym w projekcie dał szanse nowego rozwoju wzmacniając ich pozycję na rynku pracy.


Uczniowie z ZS w Żarkach z certyfikatami "Europass Mobility"

20

KWI

2015

40630

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

cert1_716827865.JPG

Zdjęcie: cert1_716827865.JPG

Ukryj moduł.