Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Z udziałem przedstawicieli samorządu miejskiego i powiatowego odbyły się w Myszkowie uroczystości upamiętniające 97 rocznicę odzyskania niepodległości.
 
Święto Niepodległości upamiętnia rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po długim okresie niewystępowania naszego kraju na mapach Europy. Ustanowione ono zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku. 

sw1.jpg
Przemarsz ulicami miasta: na zdjęciu Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Burmistrz Włodzimierz Żak, Wiceburmistrz Iwona Franelak, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski, Sekretarz Urzędu Miasta Sławomir Matyja, ks. Proboszcz Stefan Jachimczak

O tym, że uroczystość odwołująca się do najważniejszej wartości państwowej nie jest obojętna mieszkańcom Powiatu świadczy fakt, że podczas mszy inaugurującej obchody kościół zapełnił się do ostatniego miejsca, a korowód podążający później ulicami był niezmiernie długi. Obok gości honorowych, zjawiło się wiele osób, które przybyły z poczucia patriotycznego obowiązku.

sw2.jpg
Delegacja Powiatu Myszkowskiego składa symboliczną wiązankę pod pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską: Starosta Dariusz Lasecki w asyście Przewodniczącego Andrzeja Jastrzębskiego i Członka Zarządu Rafała Kępskiego

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele p.w. św. Stanisława, celebrowana przez ks. proboszcza Stefana Jachimczaka. Następnie przed frontem świątyni uczestnicy utworzyli korowód, który ruszył w przemarsz ulicami miasta. Pochód dotarł po pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie odbyła się druga część oficjalnych uroczystości.
Najpierw hołd bohaterom oddały delegacje z pocztami sztandarowymi, a następnie przedstawiciele samorządów, reprezentacje kombatanckie, służb mundurowych, szkół, rzemiosła i instytucji publicznych złożyli symboliczne wieńce.

sw3.jpg
W swoim przemówieniu Starosta Dariusz Lasecki podkreślił wagę hisotycznych wydarzeń w świetle budowania wspólnej przyszłości

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska, członkowie Rady Powiatu – Przewodniczący Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Rafał Kępski, Radni Piotr Bańka, Mariusz Trepka.

sw6.jpg
Kwiaty składają przedstawiciele służb mundorowych: Komendant Powiatowy Policji Lech Bugaj i Z-ca Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej Sebastian Jurczyk

Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki w swoim przemówieniu odwołał się do polskich dziejów, podkreślając fakt, że nasz kraj wrócił na mapę Europy nie jako nowy, pozbawiony tradycji państwowości element międzynarodowej polityki, ale jako jej pełnoprawny uczestnik z długą i powikłaną historią. Starosta uwypuklił wagę uroczystości, będących zarówno oddaniem czci minionym pokoleniom, ale również symbolizującej umiejętność czerpania z historycznych wydarzeń w celu budowania przyszłości.

Uroczystość uświetnił występ zespołu „Eskadra”, który wykonał trzy znane patriotyczne pieśni żołnierskie.

sw4.jpg
Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. kombatanci, członkowie zespołu Eskadra, przedstawiciele myszkowskiego rzemiosła

sw5.jpg
Organizacje kombatanckie i młodzieżowe podczas uroczystości

12

LIS

2015

42983

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

sw1_871285819.jpg

Zdjęcie: sw1_871285819.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.