Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Odsłonięcie obelisku w Pińczycach

Obchody 600-lecia Pińczyc miały miejsce kilka miesięcy temu, ale ostatni ich akcent miał miejsce przed dwoma dniami, kiedy uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający ten piękny jubileusz. 
 
Tak długa tradycja, rozciągająca się na wiele pokoleń, zasługuje na szczególną pamięć. Obelisk z napisem „Aby pamięć zawsze trwała” z pewnością będzie tej pamięci trwałym symbolem. Wypada dodać, że materiał na pomnik pochodzi ze skały wydobytej w Pińczycach. 

Powiat Myszkowski reprezentowali Członek Zarządu Mariusz Morawiec, Radne Powiatu Dorota Kaim-Hagar i Wiesława Machura, a także – Radny Józef Lazar, który poprowadził uroczystość wspólnie z Radnym Gminy Koziegłowy Andrzejem Okularczykiem.

Podczas okolicznościowych przemówień, list gratulacyjny od Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego i Wicestarosty Anny Sochy-Korendo odczytał Mariusz Morawiec.
Czytamy w nim: „Z nieukrywaną przyjemnością pragniemy przekazać gratulacje z okazji odsłonięcia obelisku upamiętniającego 600 lat historii Pińczyc oraz złożyć życzenia wszelkiej pomyślności dla Mieszkańców wsi. 600 lat to niemal połowa udokumentowanej historii naszego kraju. Piękny jubileusz jest ukoronowaniem wielowiekowej tradycji, zapisanej w dziejach Pińczyc, które przez pokolenia zachowały poczucie swojej tożsamości i odrębności.
Na karty polskiej historii Pińczyce wkroczyły w okresie prosperity i siły naszego państwa. To piękny początek dziejów jednej z najstarszych miejscowości w naszym Powiecie.
Nieprzypadkowo obelisk powstał z wydobytej spod Pińczyc skały, symbolizującej trwałość i niezłomność, jakie cechują społeczność Państwa miejscowości. „Aby pamięć zawsze trwała” – mówi napis na pomniku. Dołączamy do tej sentencji nasze szczere wsparcie i podziw dla nieprzerwanego pasma dziejów wsi Pińczyce.”

pin1.jpg
Członek Zarządu Mariusz Morawiec z Radnymi Dorotą Kaim-Hagar i Wiesławą Machurą składają okolicznościową wiązankę kwiatów pod pomnikiem; dalej prowadzący uroczystość Radny Powiatu Józef Lazar

Następnie delegacje, w tym reprezentacja Powiatu Myszkowskiego, złożyły pod pomnikiem symboliczną wiązankę kwiatów. Uroczystość poprzedził przemarsz mieszkańców i przedstawicieli samorządu i instytucji publicznych ulicami Pińczyc.

Poniżej fragment przemówienia Józefa Lazara, który powitał gości: „Spotykamy się tu dziś 11 listopada 2015 roku, w jakże dla Polski ważnym dniu – Dniu Niepodległości. Dzisiejszy dzień będzie również ważny dla nas, mieszkańców Pińczyc, i tych, którzy będą po nas - z tego powodu, że zebraliśmy się tutaj, by uroczyście odsłonić obelisk upamiętniający 600 lat Pińczyc - 1415 – 2015. Jak Pan Adam Kozieł wygrawerował na pamiątkowej tablicy: ,,BY PAMIĘĆ WIECZNIE TRWAŁA”. By pamiętano o rycerzu Janotce, o Państwu Bontanich, o Karolinie Stojewskiej – dziedziczce majątku, o wójcie Gminy Adamie Będkowskim. O tym, że 23.04.1903r. biskup kielecki Tomasz Kukliński dokonał aktu erekcji nowej parafii, 
i o pierwszym proboszczu Danielu Piotrowskim, Ludwiku Klepaczewskim. By pamiętano 
o sołtysach Pińczyc, o nauczycielach uczących w Naszej szkole a w szczególności Antonim i Benignie Bulanda. O Zenonie Uchnaście, który zawsze myślał i działał dla swoich ukochanych Pińczyc i okolicy. O druhach strażakach. BY SZANOWANO DOROBEK PRZODKÓW I PIĘKNĄ WIELOWIEKOWĄ HISTORIĘ NASZEJ WSI. Odsłaniając ten obelisk jako symbol pamięci my tutaj zgromadzeni myślimy o przyszłości Pińczyc. Jako radny powiatu myszkowskiego wraz z radnym gminy i miasta Koziegłowy Andrzejem Okularczykiem i Panią sołtys Olgą Opiłą cieszymy się, że jesteście z nami w tak ważnym dla nas dniu. Jak pięknie napisał Nam w liście gratulacyjnym Burmistrz Miasta Siewierz Pan Zdzisław Banaś na uroczystości 600 lecia Pińczyc „WAŻNYM  ATUTEM  PIŃCZYC SĄ LUDZIE ''. 
 
pin2.jpg
Tak prezentuje się obelisk w Pińczycach

13

LIS

2015

81141

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

pin1_173096605.jpg

Zdjęcie: pin1_173096605.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.