Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ekorozwiązanie przy oczyszczalni ścieków

Oficjalnie oddano do użytku jedyną tego typu w regionie instalację fotowoltaiczną o mocy 40kW na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Żarkach. Inwestycję, w ramach której zamontowano 156 sztuk paneli o mocy 255W sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie dotacji 49 tys. zł. Ta instytucja zapewniła również pożyczkę w wysokości 93 688,00 zł. Całość zadnia kosztowała 241 080 zł. Zadanie w imieniu Gminy Żarki realizował Zakład Usług Komunalnych. Inwestycję wykonała  wyłoniona w przetargu częstochowska spółka EcoJura.
 
Realizacji inwestycji gratulował Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, który reprezentował Powiat Myszkowski podczas uroczystego otwarcia. Prezes spółki EcoJura Bogusław Łyczba podkreślił, iż dobra współpraca z Gminą Żarki zaowocowała wykonaniem ekologicznej inwestycji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 
 
- Instalacja wyprodukuje rocznie 34 MW energii, co zaspokoi 20 proc. zapotrzebowania energetycznego oczyszczalni. Atut oszczędzania kosztów energii jest najważniejszy, ale liczy się również wzrost świadomości ekologicznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oczyszczalnia w Żarkach jest jedyną w tej części województwa, która korzysta z tego rozwiązania - powiedział burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
 
Wstegę przecięli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak, prezesa zarządu Spółki EcoJura Bogusław Łyczba, Krzysztof Adamusiński z TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Częstochowie, kierownik ZUK Marek Strzelczyk  i burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

oczyscz1.JPG
Wśród gości w uroczystości wzięli udział Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki i Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, którzy reprezentowali Powiat Myszkowski, a także przedstawiciele gmin - Burmistrzowie Włodzimierz Żak, Jacek Ślęczka i Wójtowie Dorota Hajto-Mazur i  Łukasz Stachera
 
Gmina Żarki zdecydowanym krokiem zmierza w kierunku Słonecznej Gminy. OZE są wykorzystywane w obiektach publicznych, ale systematycznie prowadzone są programy, który umożliwiają mieszkańcom skorzystanie np. z kolektorów ciepła, pomp ciepła i fotowoltaiki.  W wyniku ostatniego naboru do gminy Żarki zgłosiło się 486 mieszkańców. Przekroczony został budżet projektu. W wyniku losowania 388 wnioskodawców znalazło się na liście podstawowej, a 98 na liście rezerwowej. Obecnie odbywa się audyt na posesjach. Wartość zadania sięgnie blisko 4 mln złotych.

oczyszcz2.JPG
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki składa gratulacje Gminie Żarki, winszując końca ważnej inwestycji; na zdjęciu z Burmistrzem Żarek Klemensem Podlejskim i Przewodniczącą Rady Gminy Żarki Stanisławą Nowak; w tle nowozamontowana instalacja fotowoltaiczna
 
W ubiegłorocznej edycji na ponad 500 wniosków dofinansowanie otrzymało 91 mieszkańców ze względu na niewielkie środki. W tamtej edycji gmina zamontowała 91 instalacji solarnych z dofinansowanych z PROW 2007-2013. Koszt zadnia wyniósł 910 767,76zł, z czego wartość dofinansowania 756 756 zł. Mieszkaniec posiadający instalacje dopłacał tylko 10 proc. kosztów netto, tj. w przedziale: od 840 zł do 1050 zł w zależności od wielkości zestawu.
 
fotowol2.JPG
Przecięcie wstęgi

fotowol3.JPG
Tak prezentują się nowe panele

02

LUT

2016

89639

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

oczyscz1_717390398.JPG

Zdjęcie: oczyscz1_717390398.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.