Konsultacje w sprawie mapy zagrożeń dla Powiatu Myszkowskiego

W Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Myszkowie miały miejsce konsultacje społeczne w związku z planami stworzenia mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapa ma być nowoczesnym narzędziem, mającym służyć pogłębianiu świadomości społecznej w kontekście obszarów o mniejszym bądź większym zagrożeniu. Projekt ma zasięg ogólnopolski.

Konsultacje poprowadził Komendant Powiatowy Komendy Policji w Myszkowie Lech Bugaj. Uczestniczyli w nich m.in. Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Prokurator Rejonowy Jan Teodorczyk, p.o. Komendanta Straży Pożarnej Sebastian Jurczyk.

pol1.jpg
Prezentacja idei mapy zagrożeń dla Powiatu Myszkowskiego

Mapa będzie ogólnokrajowym narzędziem informatycznym, którego zadaniem jest wzrost bezpieczeństwa dzięki poprawie komunikacji między Policją a mieszkańcami.
Jak mówi Komendant Lech Bugaj, pierwsza, wstępna mapa dla Powiatu Myszkowskiego będzie zaprezentowana w najbliższych tygodniach.
- Policja od lat przygotowuje statystyki, ale nie zawsze łatwo jest stwierdzić, co one oznaczają. Mapa będzie to ułatwiać. Będzie się ona sukcesywnie zmieniać poprzez aktualizację danych statystycznych. Musimy uświadamiać ludzi, na co powinni zwracać uwagę i temu ma służyć to narzędzie – mówił Komendant Lech Bugaj.

pol2.jpg
Komendant Lech Bugaj przedstawił koncepcję mapy

Mapa zagrożeń ułatwi orientowanie się, jakie tereny cechują się większym lub mniejszym poziomem występowania danego typu zagrożeń.

Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki zwrócił uwagę, że zasadnym byłoby nałożenie danych statystycznych z ostatnich 4 lub pięciu lat, aby sprawdzić, czy strefy zagrożeń pokrywają się wzajemnie. Dzięki temu rosłaby przewidywalność występowania zagrożeń.
Dyrektorzy szkół Mariola Piątek i Eugeniusz Bugaj zwracali uwagę na zagrożenia bieżące, związane z młodzieżą szkolną.
Prokurator Jan Teodorczyk podjął temat poziomu szczegółowości mapy.
Sebastian Jurczyk, p.o. Komendanta PSP zaoferował wsparcie straży i gruntowną współpracę w wymianie informacji.

pol3.jpg
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Prokurator Rejonowy Jan Teodorczyk wypełniają ankietę, w której ujęli swe propozycje co do zawartości mapy; na zdjęciu ankietę wypełniają:

Po prezentacji Komendant myszkowskiego garnizonu Policji przedstawił sposób wykonania najważniejszych zadań, mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w poszczególnych gminach w roku 2015 oraz wyniki osiągnięte przez stróżów prawa.
Na koniec goście wypełnili ankietę dotyczącą propozycji typów zagrożeń, które miałyby być ujęte na mapie.

LUT

pol1_204396154.jpg