90 lat OSP w Choroniu

W minioną sobotę 17 września jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroniu obchodziła jubileusz 90-lecia nieprzerwanej działalności. Obchodom święta towarzyszyło oddanie budynku Strażnicy po termomodernizacji oraz wyremontowanej sali bankietowej. Powiat Myszkowski reprezentowali Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski.

choron5.jpg
Uroczyste przecięcie wstęgi w wyremontowanej remizie bankietowej w Choroniu; w centralnej części Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo, Wójt Poraja Łukasz Stachera, Przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kaźmierczak

Święto chorońskich strażaków zorganizowali druhowie z OSP w Choroniu wraz z wójtem Gminy Poraj Łukaszem Stacherą. Wśród gości obecni byli: wicestarosta Powiatu Myszkowskiego Anna Socha-Korendo, sekretarz Gminy Poraj Maria Magdalena Gurbała, przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kaźmierczak, wiceprzewodniczący, radny z Choronia i jednocześnie druh OSP Andrzej Pawłowski, członek Rady Powiatu i prezes spółki PORECO Rafał Kępski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Adam Zaczkowski, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Andrzej Kozłowski, sołtys Choronia Edward Mizera. Nie zabrakło także gości honorowych: wiceprezesa Zarządu Powiatowego OSP Zdzisława Ucieklaka oraz zastępcy Komendanta Powiatowego PSP Sebastiana Jurczyka.

choron3.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo gratuluje strażakom z Chornia, dziękując  za długą i pełną poświęcenia służbę na rzecz mieszkańców; obok Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski

Na zaproszenie przybyły także: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju Anna-Wągrowska-Kumor, kierownik SP ZOZ w Poraju Agnieszka Wójcik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Celina Giermala, p.o. kierownika ZEAS Anna Kukla, dyrektor Szkoły Podstawowej w Choroniu Dorota Mizera oraz kierownik Placówki Terenowej KRUS w Myszkowie Anna Muchla, a także przedstawicielki koła terenowego PZERiI z Choronia i KGW Choronianki.

Na Jubileuszu obowiązkowo stawiły się również poczty sztandarowe wszystkich zaprzyjaźnionych, zarówno gminnych, jak i ościennych, jednostek OSP: z Poraja, Jastrzębia, Gęzyna, Kuźnicy Starej, Żarek Letniska oraz Biskupic. Nie zabrakło także licznej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pod kapliczkę św. Floriana w Choroniu, gdzie odbyła się msza św. w intencji strażaków, celebrowana przez ks. proboszcza Jana Lisieckiego oraz ks. prałata Mariana Dudę. Po mszy korowód, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Choronia, powrócił pod strażnicę, by wziąć udział w części oficjalnej, którą poprowadził prezes OSP w Choroniu Tomasz Marchewka wraz z prezesem oddziału gminnego OSP Mariuszem Karkochą.

choron6.jpg
Uroczysty przemarsz ulicami Choronia: od lewej Przewodnicząca Katarzyna Kaźmierczak, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Wójt Łukasz Stachera

Przed budynkiem remizy ks. prałat Marian Duda poświęcił wóz strażacki jednostki OSP z Choronia oraz ich najnowszy nabytek – motorową łódź ratowniczą, przekazaną druhom przez wójta Łukasza Stacherę.

W trakcie oficjalnych przemówień i wystąpień zostały wręczone podziękowania zarówno dla strażaków, jak i dla wszystkich wspierających lokalną drużynę OSP. Wójt Łukasz Stachera szczególnie specjalnie podziękował druhom za ich wspaniałą pracę na rzecz lokalnej społeczności i złożył życzenia dalszych wspaniałych osiągnięć, a także wręczył im pamiątkową tablicę. Podobnie uczynili zaproszeni goście.

Ważną częścią uroczystości było uhonorowanie zasłużonych strażaków odznaczeniami za ofiarną służbę, wręczanymi przez wójta Łukasza Stacherę i wiceprezesa Zarządu Powiatowego OSP Zdzisława Ucieklaka. Podziękowania za aktywną działalność w OSP Choroń, za pełną poświęceń i wielu wyrzeczeń pracę strażaka ochotnika wraz z życzeniami dalszych sukcesów w wypełnianiu tej ciężkiej społecznej misji otrzymali: dh Marek Męcik, dh Julian Konieczko i dh Włodzimierz Zjawiński. Odznaki Strażaka Wzorowego odebrali m.in.: dh. Andrzej Pawłowski, dh Przemysław Boroń.

Korzystając z okazji, kierownik PT KRUS w Myszkowie Anna Muchla, przekazała na ręce druhów z porajskiej jednostki OSP torbę z zestawem ratownictwa przedlekarskiego, którą otrzymali na podstawie złożonego wniosku w ramach wdrażania systemu ratownictwa przedmedycznego na obszarach wiejskich.

Ostatnim punktem części oficjalnej ceremonii było uroczyste przecięcie wstęgi w wyremontowanej sali bankietowej, która od teraz posłuży zarówno druhom, jak i całej społeczności Choronia.

choron5_360861912.jpg