Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rozmowy o kardiologii w Myszkowie nadal trwają

W piątek w Starostwie Powiatowym gościł Zastępca Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców w Katowicach - Dariusz Kaczmarek. Z jego słów wynika, że rozpisanie konkursu na świadczenia medyczne w dziedzinie chorób serca może nastąpić w drugiej połowie roku.

nfz7.jpg
Na zdjęciu od lewej: Dyrektor SP ZOZ Khalid Hagar, Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki i Zastępca Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców w Katowicach - Dariusz Kaczmarek

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele zawodów medycznych i mieszkańcy.

Gości powitał Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki.
- Spotykamy się, ponieważ w tym roku nastąpią zmiany w dziedzinie ochrony zdrowia. Głównym tematem naszym jest utworzenie oddziału kardiologii w szpitalu. Cały zarząd, radni i mieszkańcy Powiatu liczą, że postaramy się wspólnie już w tym roku otworzyć – powiedział w pierwszych słowach Starosta Dariusz Lasecki.

Powiat Myszkowski reprezentowali także Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Rafał Kępski, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, Radni Powiatu Wiesława Machura i Józef Lazar. Spośród samorządowców obecni byli m.in. Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak i Burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

nfz6.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Rafał Kępski, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, Radni Powiatu Wiesława Machura i Józef Lazar.

Najpierw sieć, potem konkursy

W pierwszej części spotkania Dyrektor Dariusz Kaczmarek przedstawił zebranym prezentację, poświęconą zmianom w służbie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem utworzeniem sieci szpitali. Oznacza to odejście od płacenia za pojedyncze procedury i przejście na system ryczałtowy, obejmujący całość leczenia. Szpital, który zostanie włączony do sieci będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ.

Myszkowski Szpital znalazł się w sieci jako placówka pierwszego stopnia. Otrzyma więc ryczałt na leczenie w tym zakresie, na podstawie którego został zakwalifikowany do sieci. W przypadku innych oddziałów, będzie musiał starać się o kontrakt w ramach konkursu.
Oznacza to, że najpierw musi ruszyć sieć (lipiec), a dopiero potem będą ogłaszane konkursy.

Starosta Dariusz Lasecki w kilku słowach przestawił statystyki, dowodzące ogromnej potrzeby, jaką jest funkcjonowanie oddziału kardiologicznego w Myszkowie.

- Od trzech lat działał u nas oddział kardiologii inwazyjnej. Z tego, co wiemy, ok. 3 tys. pacjentów korzystało z leczenia na tym oddziale. Dokonywano ok. 60 zabiegów w miesiącu. Staramy się o to, żeby SP ZOZ w Myszkowie mógł skorzystać z takiego finansowania. Czy jest szansa, żebyśmy dostali kontrakt w tym roku?- pytał Starosta Dariusz Lasecki.

nfz4.jpg
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki wita przybyłych gości

„Będę ambasadorem waszej sprawy”

W odpowiedzi Dyrektor stwierdził, że na pewno w marcu postępowania konkursowego na leczenie szpitalne nie będzie. Z jego słów wynika, że priorytet ma obecnie sieć szpitali, która wymaga całego szeregu procedur.

Dyrektor podkreślił, że zmiany te i decyzje związane z siecią szpitali odbywają na szczeblu ministerialnym.

- Po wprowadzeniu sieci szpitali, trzeba będzie jeszcze raz dokonać oceny dostępności świadczeń. To będzie miało miejsce w całej Polsce. W oparciu o sporządzoną przez zespół ministra mapę potrzeb zdrowotnych, będziemy się przymierzać do przeprowadzenia konkursów na te świadczenia zdrowotne, których dostępność w danych rejonach jest ograniczona. Trzeba jeszcze pamiętać, że na dziś nie mogę powiedzieć, jaki będzie zakres finansowy postępowania konkursowego. Na pewno postępowanie konkursowe będzie, tylko na dziś nie można powiedzieć, jakie będą środki finansowe na to przeznaczone.
Przekładając sprawę na kwestię kardiologii w Myszkowie, powiem: jest szkoda, że w myszkowskim szpitalu  zaprzestano udzielania tych świadczeń. Czy zostanie ogłoszony konkurs na hospitalizację kardiologiczną z zabiegami kardiologii inwazyjnej na obszarze powiatu myszkowskiego, na dziś też nie można odpowiedzieć. Będziemy się tej sytuacji przyglądać, ale dopiero wtedy, gdy zostanie uruchomiona sieć szpitali- powiedział Dyrektor Dariusz Kaczmarek, dodając, że jeśli będzie postępowania konkursowe na ten rodzaj świadczeń medycznych, to najwcześniej w drugiej połowie roku.

W opinii Dyrektora, jedyną drogą do powrotu kardiologii do Myszkowa jest postępowanie konkursowe. Jeśli będzie konkurs ogłoszony, zostanie przeprowadzona analiza potrzeb. 
Dyrektor wyraził przekonanie, że wiele wskazuje na to, że tutaj takie potrzeby są - skoro oddział funkcjonował.

nfz5.jpg
W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele zawodów medycznych i mieszkańcy

- Będę ambasadorem waszej sprawy- zadeklarował Dyrektor Dariusz Kaczmarek.
W sprawie kardiologii zabrała też głos Agnieszka Wołczenko ze Stowarzyszenia Eko-Serce, która przekonywała, jak bardzo kardiologia jest potrzebna w Myszkowie. przypomniała, że Starosta przekazał już wcześniej część podpisów, które zbierają mieszkańcy o poczynienie kroków w celu przywrócenia oddziału.

Zwracała szczególną uwagę na decydującą rolę, jaką odgrywa czas i szybkość transportu chorego.

O tym, jak przedstawia się sytuacja związana z powrotem kardiologii do Myszkowa, będziemy informować na bieżąco.

nfz1.jpg
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki razem z Zastępcą Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców w Katowicach Dariuszem Kaczmarkiem i Dyrektorem SP ZOZ Khalidem Hagarem

nfz2.jpg
Tutaj na jednym z oddziałów

nfz3.jpg
Dyrektor Dariusz Kaczmarek odwiedził także oddział kardiologii

30

STY

2017

96488

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

nfz7_592453577.jpg

Zdjęcie: nfz7_592453577.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.