Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zbadaj nerki! Bezpłatnie i bez skierowania

Kampania NEFROTEST dla zdrowia nerek ponownie w Zawierciu.

Akcja NEFROTEST wraca do Zawiercia.  W niedzielę, 10 grudnia 2017 roku mieszkańcy Zawiercia i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. W pierwszej edycji akcji NEFROTEST prowadzonej w Zawierciu pod koniec 2014 roku zostało przebadanych ponad 400 osób. Prawie 7% z nich miało nieprawidłowe wyniki, które mogły wskazywać na choroby nerek. Pacjenci zostali objęci opieką poradni nefrologicznej i stacji dializ.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. „Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Co prawda średnia z wyników badań z 2014 roku w Zawierciu jest na szczęście niższa niż ogólnopolskie dane, ale właśnie wtedy okazało się, że 2 osoby, które przebadały się w kampanii NEFROTEST są w V stadium przewlekłej choroby nerek, a więc w stanie, kiedy nerki przesłały już właściwe pracować”–mówi dr n. med. Ryszard August, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu. Dlatego tak ważne są cykliczne badania i profilaktyka, bowiem w początkowym okresie choroby często wystarcza leczenie farmakologiczne” - dodaje dr August.

Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów.

„Moi pacjenci często pytali o kolejne akcje upowszechniające wiedzę o chorobach nerek połączone z bezpłatnymi badaniami – mówi dr Ryszard August –staram się zawsze podkreślać jak wiele zależy od regularnych badań i podstawowej wiedzy o najważniejszym filtrze naszego organizmu”. Dlatego akcja NEFROTEST jest tak ważna i dlatego ponownie gości w Zawierciu.

 „Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 45. roku życia” – mówi Bernadeta Góra, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu– „a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu” – dodaje pielęgniarka.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, w tym roku mamy 300 miejsc na badania” – mówi Bernadeta Góra. „Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 5 i 6 grudnia (wtorek i środa), w godzinach od 10.00 do 15.00, pod numerami telefonów: 516 07 05 07 lub 516 05 07 05. A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 10 grudnia (w niedzielę) do Centrum Dializ Fresenius przy ulicy Willowej w Zawierciu” – dodaje Bernadeta Góra.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca stacje dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu.

Honorowym Patronatem badania objęli: Biskup Senior Archidiecezji Częstochowskiej – ksiądz Androni Długosz, Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski, Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, Witold Grim – Prezydent Zawiercia, Krzysztof Wrona – Starosta Zawierciański, Anna Pilarczyk-Sprycha – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz Khalid Hagar – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Myszkowie. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Zawiercia udzielił prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Ponowna wizyta kampanii NEFROTEST w Zawierciu jest już 68. edycją tej akcji w Polsce.  Kampania została zainaugurowana w 2010 roku i do tej pory przebadano ponad 45 tysięcy osób.


Więcej informacji:                                     
Centrum Dializ Fresenius                           
42- 400 Zawiercie
tel. 32 67 00 302

Marzena Fink-Stelmasiak    tel.512 556 512                         
e-mail: marzena@perpetuummedia.pl

04

GRU

2017

64914

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.